Definiowanie strony startowej w .htaccess

Poniższa instrukcja dotyczy konfiguracji serwerów opartych o środowisko IdeaWebServer (aktualna oferta home.pl). Przeczytaj więcej o definiowaniu strony startowej na serwerach opartych o Apache.
Funkcja definiowania strony startowej umożliwia określenie plików, które będą domyślnie wyświetlane po wpisaniu adresu, który nie zawiera wywołania konkretnego pliku (np. http://nazwa.home.pl/daneofertowe).
Przykład: Domyślnie po wpisaniu adresu „http://nazwa.home.pl/daneofertowe”, serwer będzie poszukiwał „najbliższego” pliku index (np. „index.html”), który jest opublikowany w tej lokalizacji. Za pomocą opisanej poniżej funkcjonalności możesz zmienić te ustawienia i zdefiniować inną nazwę dla pliku startowego, aby serwer szukał innego pliku index (np. „inny_plik.html”).

Jak zdefiniować nowy plik startowy na serwerze w home.pl?

Operacja definiowania nowego pliku startowego polega na wpisaniu odpowiedniego polecenia do pliku „.htaccess”. Jeśli nie posiadasz jeszcze pliku „.htaccess” w wybranym katalogu, to go utwórz i wpisz w nim odpowiedni kod, który definiuje nowy plik startowy.

Składnia polecenia

Index <nazwa1> <nazwa2>

Przykład:

Index main.htm start.doc  /cgi-bin/index.pl
Pozycja danego dokumentu na liście określa priorytet – w przypadku nie odnalezienia pierwszego pliku „main.htm”, serwer rozpocznie poszukiwanie kolejnego „start.doc”. Pamiętaj, że plików możesz zdefiniować wiele więcej niż tylko dwie pozycje.

Czy mogę zdefiniować plik startowy, który znajduje się w innym katalogu?

Nie, na serwerze w home.pl nie możesz ustawić pliku startowego, który znajduje się w innym katalogu. W takim przypadku sugerujemy skorzystać z przekierowania 301, o którym piszemy pod tym adresem.
  • Czy artykuł był pomocny ?
  • Tak   Nie