Czym jest domena techniczna i do czego służy?

Gdy kupujesz hosting lub Pocztę Biznes w home.pl, razem z miejscem na serwerze otrzymujesz domenę techniczną. Możesz wykorzystywać ją jako środowisko testowe, ale nie powinna być adresem, pod który zapraszasz internautów. Z tego artykułu dowiesz się więcej o domenach technicznych w home.pl.

SPIS TREŚCI

Co to jest domena techniczna?

Domena techniczna tworzy się automatycznie, gdy kupujesz usługę hostingu lub Pocztę Biznes – nie musisz jej rejestrować ani za nią płacić.

Jej adres to nazwa_serwera.home.pl, np. serwer1234567.home.pl. Kieruje ona do katalogu /public_html.

Domena techniczna to de facto subdomena w jakiejś domenie (np. domena techniczna serwer1234567.home.pl jest subdomeną w domenie home.pl).

Korzystając z domeny technicznej, możesz np. testować działanie stron czy aplikacji, zanim zdecydujesz się je upublicznić.

Jak można korzystać z domen technicznych?

Domenę techniczną można potraktować jako poligon doświadczalny. Wykorzystując ją do testów, możesz uniknąć sytuacji, w której np. po opublikowaniu strony dla klientów okaże się, że nie działa ona właściwie.

Testowanie zmian na stronie

Jeśli chcesz wprowadzić na swojej stronie zmiany, możesz najpierw przetestować je na domenie technicznej – to bezpieczne rozwiązanie, bo jeśli coś pójdzie nie tak, będziesz mieć czas na poprawki. Prace prowadzone na domenie technicznej nie będą miały wpływu na domenę docelową – dlatego klienci będą mogli korzystać ze strony bez utrudnień. A Ty opublikujesz zmiany, gdy będziesz już mieć pewność, że nie zakłócą działania strony.

Poznawanie CMS-ów

Na domenie technicznej możesz też sprawdzić możliwości CMS-ów. Jeśli np. zastanawiasz się nad korzystaniem z WordPressa, ale chcesz ocenić, czy będzie odpowiedni dla Twoich potrzeb, możesz na domenie technicznej sprawdzać, jak wykonywane w CMS akcje przekładają się na wygląd i działanie strony.

Wady domen technicznych

Oprócz zalet, domeny techniczne mają też swoje wady i to głównie z ich powodu należy traktować je wyłącznie jako środowisko testowe, a nie jako miejsce, w którym publikujemy stronę, na którą kierujemy klientów.

Nie buduje profesjonalnego wizerunku

Własna, łatwa do zapamiętania i kojarząca się z Twoją firmą nazwa domeny to Twój podstawowy znak rozpoznawczy w sieci. Buduje profesjonalny wizerunek i renomę firmy.

Przez samo to, że domena techniczna zawiera nazwę serwera, jej adres jest skomplikowany i trudny do zapamiętania. Dodatkowo jest ona subdomeną w domenie home.pl – to także utrudnia zapamiętanie adresu, a ponadto może budzić konsternację u internautów, którzy znają markę home.pl, ale nie znają Twojej.

Przykład: adres zobaczstrone.pl jest łatwiejszy do zapamiętania, odnalezienia i budowania skojarzeń z firmą niż serwer87654321.home.pl.

Prosty adres internetowy, taki jak nazwa Twojej firmy z końcówką .pl (np. zobaczstrone.pl) może też ułatwić odnalezienie Twojej strony osobom, które gdzieś zetknęły się z nazwą firmy i chcą dowiedzieć się więcej na jej temat. Gdy korzystasz z domeny technicznej, odszukanie Twojej strony może okazać się zbyt trudne.

Nie można jej konfigurować

Domena techniczna jest subdomeną w domenie home.pl, a nie samodzielną domeną. Z tego powodu nie można jej konfigurować. Niemożliwe jest więc dodawanie rekordów domeny (w tym rekordu TXT, który wykorzystuje się np. do potwierdzenia własności domeny w celu skorzystania z usług Google, takich jak Google Analytics). Nie można zatem sterować też ustawieniami poczty w domenie technicznej, za które odpowiadają m.in. rekordy SPF, DKIM czy DMARC.

Poczta e-mail może nie działać właściwie

Gdy używasz domeny technicznej jako domeny docelowej i wysyłasz z niej wiadomości e-mail, mogą pojawić się problemy z ich dostarczaniem do odbiorców.

Spamerzy nierzadko korzystają z adresów e-mail zawierających przypadkowe ciągi znaków. Systemy zabezpieczeń niektórych operatorów pocztowych mogą uznawać wiadomości wysyłane z tak wyglądających adresów za spam i utrudniać ich dostarczenie do odbiorców.

Jeśli wysyłasz wiadomości z domeny technicznej, wysyłasz je z adresu *@nazwa_serwera.home.pl (np. firma@serwer87654321.home.pl). Losowy ciąg cyfr w nazwie serwera (a zatem także w adresie e-mail), może sprawiać, że niektórzy operatorzy pocztowi, np. Gmail, zakwalifikują Twoją wysyłkę jako spam.

Korzystanie z poczty elektronicznej we własnej, niezależnej domenie może skutecznie rozwiązać ten problem.

Ponadto, wysyłając wiadomości e-mail z domeny technicznej, wykorzystujesz zasoby, których używa także wiele innych osób wysyłających maile. W efekcie inni operatorzy pocztowi mogą rozpoznawać adres e-mail jako podobny do innych adresów, z których np. wysyłanych jest wiele maili i na tej podstawie blokować Twoje wiadomości.

Przykład: wykorzystujesz domenę techniczną serwer123.home.pl na potrzeby swojej firmy i kontaktujesz się z klientami przez utworzonego w tej domenie maila o adresie admin@serwer123.home.pl. Twoje wiadomości mogą być blokowane przez innego operatora pocztowego, np. Gmail, ponieważ osoba posiadająca domenę techniczną serwer456.home.pl, wysyła spam z utworzonego w tej domenie adresu admin@serwer456.home.pl.

Powyższy przykład to oczywiście duże uproszczenie – pokazuje jednak, że niewłaściwe korzystanie ze skrzynki pocztowej w domenie technicznej (będącej subdomeną w domenie home.pl) przez jednego użytkownika, może wpływać na dostarczanie poczty wysyłanej przez innych użytkowników z ich domen technicznych w home.pl na skrzynki odbiorców.

Korzystanie z własnej, nietechnicznej domeny, funkcjonującej jako w pełni niezależny adres, zapewni właściwe korzystanie z serwera i poczty e-mail.

Nie masz jeszcze własnej domeny? Znajdź i zarejestruj swój nowy adres w sieci.

Podsumowanie

  • Domenę techniczną otrzymujesz automatycznie i bezpłatnie do usługi hostingu i Poczty Biznes.
  • Korzystając z domeny technicznej, możesz testować rozwiązania (np. zmiany na stronie), zanim zdecydujesz się je upublicznić.
  • Na domenie technicznej nie należy publikować stron przeznaczonych dla użytkowników końcowych.
  • Nie rekomendujemy też korzystania z poczty e-mail w domenie technicznej.
  • Czy artykuł był pomocny ?
  • Tak   Nie