Przedsiębiorcy rozliczający się za pomocą KPiR mają obowiązek przeprowadzenia remanentu na koniec każdego roku. Remanent może znaleźć się w księdze w formie wyszczególnionych rodzajów towarów, bądź materiałów, albo w jednej pozycji (jako suma całości). Warto wiedzieć czym jest remanent i jak należy się do niego zabrać.
Remanent należy wpisać do KPiR dwukrotnie. Najpierw jako ostatnia pozycja kończącego się roku, a następnie jako pierwsza pozycja następnego roku. Zestawienie powinno zostać przeprowadzone na koniec roku, czyli uwzględniać tylko towary i materiały, które znajdują się w firmie na dzień 31 grudnia.
Nie oznacza to jednak, że wszystkie obliczenia należy wykonać w dniu 31.12. Remanent można rozpocząć i skończyć, zarówno przed 31 grudnia, jak i w późniejszym czasie (jeśli jednak remanent zakończy się przed 31 grudnia, to należy go później uzupełnić, aby przedstawiał stan na 31 grudnia). Podsumowując, w spisie muszą zostać zawarte tylko to, czego nie sprzedano na dzień 31 grudnia.
Jak dodać remanent początkowy lub końcowy?
- Zaloguj się do panelu eKsięgowość – https://panel.homebiuro.pl/
- Kliknij tutaj, aby sprawdzić jak się zalogować.
- Kliknij opcję menu „Ewidencje” -> „KPiR”.
- Kliknij zakładkę „Remanenty”, która znajduje się w górnej części ekranu.
- Na ekranie zostanie wyświetlona lista utworzonych już wcześniej remanentów. Aby dodać nowy remanent początkowy lub końcowy, kliknij przycisk „Dodaj” -> „Remanent” w lewym górnym rogu ekranu.
- Po wyświetleniu formularza tworzenia nowego remanentu, wypełnij:
- Rodzaj – określ czy chcesz utworzyć remanent początkowy czy końcowy.
- Data – określ datę remanentu.
- Wartość – wpisz wartość dla tworzonego remanentu.
- Kliknij przycisk „Zapisz”, aby utworzyć remanent początkowy lub końcowy.
- Po utworzenia remanentu, za pomocą ikony koła zębatego po prawej stronie, możesz powrócić do edycji lub kasowania wybranego remanentu.
Przerzuć się na księgowość online
Wygodna aplikacja do fakturowania z generatorem plików JPK_VAT.