Jak umieszczać na stronie WWW dodane do YouTube filmy?

Umieszczanie filmów z takich serwisów jak YouTube czy Dailymotion jest bardzo popularne wśród użytkowników, którzy rozpoczynają swoją przygodę z budową serwisów WWW. Serwisy z filmami wideo takie jak Dailymotion oraz YouTube pozwalają umieszczać, a następnie udostępniać filmy wideo w mediach społecznościowych, ale także na własnych stronach WWW.

Jak dodać film z YouTube lub Dailymotion na mojej stronie WWW?

Dodawanie na swoich stronach WWW filmów umieszczonych w serwisach zewnętrznych takich jak YouTube czy Dailymotion nie jest trudne. Jeśli budujesz swoją stronę WWW samodzielnie i masz dostęp do edycji kodu źródłowego, to w bardzo łatwy sposób możesz dodać film umieszczony w takim serwisie na wybranej podstronie swojego serwisu.

Filmy pochodzące z serwisu YouTube lub Dailymotion mogą zostać umieszczone na Twojej stronie WWW w specjalnej ramce. Dzięki temu użytkownik będzie mógł odtworzyć video bezpośrednio na Twojej stronie internetowej. Ma to swoje plusy! Przykładowo, podczas odtwarzania takiego filmu na stronie WWW nie będą do tego wykorzystywane zasoby Twojego serwera (np. transfer danych, ponieważ video nie znajduje się bezpośrednio na Twoim serwerze).
Jeśli korzystasz z Kreatora WWW od home.pl, to pod tym adresem znajdziesz instrukcje krok po kroku jak umieścić film z YouTube na swojej stronie WWW.

Aby dodać film z YouTube lub Dailymotion na swojej stronie WWW, należy znaleźć wybrany film w wybranym serwisie i go otworzyć. Na stronie, na której odtwarzany jest film, powinniśmy szukać sekcji „Udostępnij”, „Umieść” lub „Prześlij”, ponieważ właśnie w tym miejscu znajdziemy kod, który pozwoli umieścić wybrany film na naszej stronie WWW.

Jak dodać film z YouTube na mojej stronie WWW?

Poniżej znajdziesz przykładową sekcję: Udostępnij, która znajduje się pod każdym dodanym filmem w serwisie YouTube. To właśnie w tym miejscu znajdziesz do pobrania kod, umożliwiający umieszczanie filmów na własnych stronach WWW. Skopiuj wskazany kod i wklej go w kodzie źródłowym swojej strony WWW (każdy film w serwisie YouTube ma swój własny kod).

YouTube - Przykład gdzie znajduje się sekcja na YouTube, która umożliwia umieszczanie filmów na własnych stronach WWW
Rys. Przykład sekcji „Udostępnij” znajdującej się pod każdym filmem na YouTube.

Jak dodać film z Dailymotion na mojej stronie WWW?

Poniżej znajdziesz przykładową sekcję: Prześlij, która znajduje się pod każdym dodanym filmem w serwisie Dailymotion. To właśnie w tym miejscu znajdziesz do pobrania kod, umożliwiający umieszczanie filmów na własnych stronach WWW. Skopiuj wskazany kod i wklej go w kodzie źródłowym swojej strony WWW (każdy film w serwisie YouTube ma swój własny kod).

Dailymotion - Przykład gdzie znajduje się sekcja w Dailymotion, która umożliwia umieszczanie filmów na własnych stronach WWWRys. Przykład sekcji „Prześlij” znajdującej się pod każdym dodanym filmem w serwisie Dailymotion.

Jak wkleić kod z filmem na moja stronę WWW?

Jeśli znalazłeś odpowiednią sekcję i skopiowałeś kod wybranego filmu, to następnie wklej kod (zaznaczony na powyższych obrazkach na niebiesko) w odpowiednim miejscu na swojej stronie WWW.

W przypadku systemu WordPress, skopiowany kod możesz wkleić w treści wpisu lub innej strony. Pamiętaj, aby przejść do edytora tekstowego przed wklejeniem kodu do edytora w systemie WordPress.

Na poniższym obrazku znajdziesz przykład wklejenia filmu z YouTube w treści artykułu w WordPressie. Przed wklejeniem kodu włączony został edytor tekstowy i następnie w odpowiednim miejscu wklejony został kod wybranego filmu z YouTube.

WordPress - Dodaj wpis - Edytor tekstowy - Wklej skopiowany kod z serwisu YouTube lub Dailymotion, aby umieścić film do treści artykułu

Po wklejeniu kodu, możesz wprowadzić w nim modyfikacje, które dostosują film do Twojej strony WWW. Przykładowo, jeśli chcesz zmienić rozmiar filmu na swojej stronie, zmień wartości iframe width=”420″ oraz height=”315″, gdzie width oznacza wysokość, a height szerokość odtwarzacza wyrażoną w pikselach.

Natomiast, aby wyśrodkować film na naszej stronie, cały kod filmu możemy umieścić pomiędzy znacznikiem <div align=”center”>, który spowoduje wyśrodkowanie filmu. Możesz korzystać również z innych znaczników HTML.

<div align="center">KOD FILMU</div>

Dodatkowe informacje na temat dodawania filmów video na stronach WWW

Na podstawie powyższego przykładu z systemem WordPress, możesz w analogiczny sposób dodać film z serwisu YouTube (lub innego) również do innych systemów zarządzania treścią (np. Joomla!).

Podczas wklejania kodu filmu należy pamiętać, aby nie korzystać z edytora wizualnego, ponieważ wklejony do niego kod filmu może nie być wyświetlany poprawnie. Podczas wklejania kodu filmu powinniśmy za każdym radem korzystać z edytora tekstowego, gdzie możemy modyfikować bezpośrednio kod źródłowy podstrony.

W przypadku systemów zarządzania treścią (ang. CMS) można spotkać się również z dodatkami (zwane również: modułami, pluginami czy wtyczkami), które umożliwiają dodawanie filmów z serwisów video za pomocą krótkich znaczników (tzw. shortcode). Po zainstalowaniu takiego dodatku do naszego systemu zarządzania treścią (np. WordPress lub Joomla!), będziemy mogli korzystać z krótkich znaczników (przykład poniżej), które umożliwiają w jeszcze prostszy sposób dodawanie filmów do podstron na naszej stronie WWW.

{youtube}hwVFPsIninM{/youtube}

Powyższy przykład przedstawia krótki znacznik (tzw. shortcode), gdzie pomiędzy {youtube} oraz {/youtube} dodany został numer identyfikacyjny filmu z serwisu YouTube. Dodatek obsługujący taki znacznik, po natrafieniu na niego w artykule, automatycznie wyświetli odpowiedni film z serwisu YouTube na Twojej stronie WWW.

Umieszczone w serwisie YouTube nagrania multimedialne, podlegają pod regulamin serwisu YouTube. Pliki wideo umieszczone w serwisie YouTube nie są zlokalizowane na serwerach home.pl.
W przypadku nagrań umieszczonych na Twoim prywatnym koncie w serwisie YouTube, masz możliwość zarządzania ich ustawieniami widoczności. Możesz ustawić im uprawnienia:

  • publiczne – powoduje, że dostęp do Twojego wideo będą mieli wszyscy,
  • niepubliczne – powoduje, że dostęp do Twojego wideo będą mieli tylko użytkownicy posiadający link do nagrania,
  • prywatne – powoduje, że dostęp do Twojego wideo będą posiadali tylko wskazani przez Ciebie użytkownicy, którzy posiadają konto w serwisie YouTube.

Więcej informacji na temat ustawień prywatności filmów w YouTube znajdziesz pod tym adresem.

  • Czy artykuł był pomocny ?
  • Tak   Nie