Jak umieszczać filmy na stronie WWW (YouTube, Dailymotion)?


Kwestia umieszczania filmów z takich serwisów jak YouTube czy Dailymotion jest bardzo popularna wśród użytkowników, którzy rozpoczynają swoją przygodę z budową serwisów WWW. Wbrew pozorom dodawanie na swoich stronach WWW, filmów umieszczonych w serwisach zewnętrznych takich jak YouTube nie jest takie trudne.

Wysyłanie filmów do serwisów video (np. YouTube) i następnie umieszczanie tych filmów na swoich stronach WWW za pośrednictwem serwisów video ma swoje plusy! Przykładowo, podczas odtwarzania takiego filmu na Twojej stronie WWW, nie są wykorzystywane zasoby Twojego serwera (np. transfer).
Jeśli korzystasz z kreatora Click Web do budowania swojej strony WWW, to pod tym adresem znajdziesz instrukcje krok po kroku jak umieścić film z YouTube na swojej stronie WWW.

Jeśli budujesz swoją stronę WWW samodzielnie i masz dostęp do edycji kodu źródłowego, to w bardzo łatwy sposób możesz dodać film umieszczony w serwisie YouTube lub Dailymotion na wybranej podstronie swojego serwisu.

Aby to zrobić, należy znaleźć film w wybranym serwisie zewnętrznym (np. YouTube lub Dailymotion) i go otworzyć. Na stronie, na której odtwarzany jest film, powinniśmy szukać sekcji “Udostępnij”, “Umieść” lub “Prześlij”, ponieważ właśnie w tym miejscu znajdziemy kod, który pozwoli umieścić ten film na naszej stronie WWW.

Poniżej znajdziesz przykłady sekcji z popularnych serwisów video, w których znajdziesz do pobrania kod, umożliwiający umieszczanie filmów na własnych stronach WWW. Skopiuj wskazany kod i wklej go w kodzie źródłowym swojej strony WWW (każdy film w serwisie YouTube ma swój własny kod!).

YouTube - Przykład gdzie znajduje się sekcja na YouTube, która umożliwia umieszczanie filmów na własnych stronach WWWRys. Przykład gdzie znajduje się sekcja na YouTube, która umożliwia umieszczanie filmów na własnych stronach WWW.

Dailymotion - Przykład gdzie znajduje się sekcja w Dailymotion, która umożliwia umieszczanie filmów na własnych stronach WWWRys. Przykład gdzie znajduje się sekcja w Dailymotion, która umożliwia umieszczanie filmów na własnych stronach WWW.

Jeśli znalazłeś tę sekcję, to następnie skopiuj kod (zaznaczony na powyższych obrazkach na niebiesko) i wklej go w odpowiednim miejscu na swojej stronie WWW. W przypadku systemu WordPress, skopiowany kod możesz wkleić przykładowo w treści wpisu lub innej strony. Pamiętaj, aby przejść do edytora tekstowego przed wklejeniem kodu do edytora w systeme WordPress.

Na poniższym obrazku znajdziesz przykład wklejenia filmu z YouTube w treści artykułu w WordPressie.

WordPress - Dodaj wpis - Edytor tekstowy - Wklej skopiowany kod z serwisu YouTube lub Dailymotion, aby umieścić film do treści artykułuNa powyższym obrazku przedstawiamy przykład wklejenia kodu filmu z YouTube we wpisie lub stronie w WordPressie. Przed wklejeniem kodu włączony został edytor tekstowy i następnie w odpowiednim miejscu wklejony został kod wybranego filmu z YouTube.

Po wklejeniu kodu, możesz wprowadzić w nim pewne modyfikacje, które dostosują film do Twojej strony. Przykładowo, jeśli chcesz zmienić rozmiar filmu na swojej stronie, zmień wartości iframe width=”420″ oraz height=”315″, gdzie width oznacza wysokość, a height szerokość odtwarzacza wyrażoną w pikselach.

Natomiast, aby wyśrodkować film na naszej stronie, cały kod filmu możemy umieścić między znacznikiem <div align=”center”>, który spowoduje wyśrodkowanie filmu. Możesz korzystać również z innych znaczników HTML.

<div align="center">KOD FILMU</div>

Podsumowanie oraz dodatkowe informacje

Na podstawie powyższego przykładu z systemem WordPress, możesz dodać film z serwisu YouTube (lub innego) również do innych systemów zarządzania treścią (np. Joomla!). Podczas wklejania kodu filmu należy tylko pamiętać, aby nie korzystać z edytora wizualnego, ponieważ wklejony do niego kod filmu może nie być wyświetlany poprawnie. Podczas wklejania kodu filmu powinniśmy za każdym radem korzystać z edytora tekstowego, gdzie możemy modyfikować bezpośrednio kod źródłowy podstrony.

W przypadku systemów zarządzania treścią (CMS) można spotkać się również z dodatkami (zwane również: modułami, pluginami, wtyczkami), które umożliwiają dodawanie filmów z serwisów video za pomocą krótkich znaczników (tzw. shortcode). Po zainstalowaniu takiego dodatku do naszego systemu zarządzania treścią (np. WordPress lub Joomla!), będziemy mogli korzystać z krótkich znaczników (przykład poniżej), które umożliwiają w jeszcze prostszy sposób dodawanie filmów do podstron na naszej stronie WWW.

{youtube}hwVFPsIninM{/youtube}

Powyższy przykład przedstawia krótki znacznik (tzw. shortcode), gdzie pomiędzy {youtube} oraz {/youtube} dodany został numer identyfikacyjny filmu z serwisu YouTube. Dodatek obsługujący taki znacznik, po natrafieniu na niego w artykule, automatycznie wyświetli odpowiedni film z serwisu YouTube na Twojej stronie WWW.

Umieszczone w serwisie YouTube nagrania multimedialne, podlegają pod regulamin serwisu i nie stanowią materiałów, których źródło kieruje na serwer Twojej strony WWW. Nie są zlokalizowane na serwerach home.pl. Jeśli masz wątpliwości czy wybrane nagranie możesz umieścić na swojej stronie WWW, skontaktuj się z administratorem serwisu YouTube.

W przypadku nagrań umieszczonych na Twoim prywatnym koncie w serwisie YouTube, także możesz zarządzać ich widocznością, m.in. publicznym dostępem w sieci, niepublicznym, dostępnym tylko dla posiadających link do nagrania lub prywatnym, widocznym tylko wskazanym użytkownikom posiadającym konto w w/w serwisie. Więcej na ten temat możesz przeczytać tutaj.

Hosting stworzony dla WordPressa

Masz stronę WWW na WordPressie? My też uwielbiamy ten system dla stron internetowych. Dlatego stworzyliśmy hosting specjalnie dla jego użytkowników.


Zabezpiecz stronę WWW certyfikatem SSL

Chroń dane formularzy i transakcji z zieloną kłódką przy adresie.


  • Czy artykuł był pomocny ?
  • Tak   Nie
Szukaj
Generic filters
Tylko dokładne dopasowania
Szukaj w tytułach
Szukaj w treści
Wyświetl posty typu:
lub