Jak zmienić ustawienia strefy DNS dla domeny (np. SOA)?


Za pośrednictwem Panelu klienta home.pl możesz samodzielnie zarządzać ustawieniami strefy DNS. Oznacza to, że za pomocą Panelu klienta home.pl możesz zmienić ustawienia rekordów SOA, które dostarczają autorytatywne informacje o domenie internetowej, łącznie z jej parametrami (np. TTL).

Kliknij tutaj, aby zobaczyć jak przejść do modyfikacji rekordów domeny.

Jak zmienić ustawienia strefy DNS dla domeny (np. SOA, TTL)?

 1. Zaloguj się do Panelu klienta home.pl.
 2. Przejdź do sekcji menu: Domeny, która znajduje się po lewej stronie ekranu.
 3. Zostanie wyświetlona lista domen. Kliknij nazwę domeny, dla której chcesz zmienić ustawienia strefy DNS.
 4. Kliknij przycisk: Skonfiguruj DNS hostingu -> Edytuj ustawienia strefy.
 5. Na ekranie zostaną wyświetlone ustawienia strefy DNS dla wybranej domeny.
  • Odśwież – Przerwa między próbami odpytania drugiego serwera DNS dla synchronizacji SOA z pierwszym serwerem. Drugorzędne serwery nazw (secondary DNS) łączą się z pierwszorzędnymi serwerami nazw (primary DNS), aby sprawdzić, czy zostały wprowadzone jakiekolwiek zmiany w pliku strefy domeny. W tym miejscu określasz, co jaki czas mają być sprawdzane te informacje. Podsumowując, jest to informacja dla serwera zapasowego, co jaki czas ma sprawdzać aktualność swoich danych strefowych.
  • Ponów – Przerwa między próbami synchronizacji rekordów w przypadku niedostępności pierwszego serwera DNS. Jest to czas, który określa ile czasu serwer drugorzędny (secondary DNS) ma czekać przed ponowieniem próby nawiązania połączenia (np. w celu transferu strefy). Parametr ten jest stosowany w sytuacjach, gdy nie udało się połączyć z serwerem podstawowym po upływie czasu odświeżania (np. awaria łącza w sieci, w której pracuje serwer podstawowy). Czas ten jest zwykle krótszy od interwału odświeżania.
  • Kończy ważność – czas, po jakim serwer zapasowy uzna dane w strefie za nieaktualne, jeżeli nie zdoła się połączyć z serwerem podstawowym po okresie czasu zdefiniowanym w polu RETRY. Czas, w którym drugi serwer DNS czeka na synchronizację SOA uprzednio kasując strefę DNS.
  • Minimalny czas TTL – określasz w tym miejscu ile czasu serwer drugorzędny (secondary DNS) ma przechowywać negatywne odpowiedzi serwera. Jest to minimalny okres, w którym rekordy DNS są odświeżane.
  • Skrzynka pocztowa osoby odpowiedzialnej za strefę – w tym miejscu podaj adres e-mail osoby odpowiedzialnej za strefę domeny.
   Panel klienta home.pl - Domeny - Wybrana domena - Skonfiguruj DNS hostingu - Edytuj ustawienia strefy - Zmień informację w wybranych polach
 6. Kliknij przycisk: OK, aby zapisać wprowadzone zmiany.

Domeny internetowe już za 1 grosz dziennie!

Zarejestruj własny adres w Internecie już dziś. Nawet jeśli Twoja wymarzona domena jest zajęta, nasza inteligentna wyszukiwarka podsunie Ci dodatkowe możliwości.

Sprawdź, czy domena jest wolna Wyszukaj domenę

Odbierz 25 zł do wydania na empik.com

Polecaj usługi home.pl i zdobywaj za każde polecenie kupon o wartości 25zł do wydania na empik.com

Zdobądź swój kupon na 25zł Sprawdź jak

 • Czy artykuł był pomocny ?
 • Tak   Nie