DNS – co to jest i jak działa?


Co to jest DNS?

DNS czyli Domain Name System to najprościej mówiąc system tłumaczący przeglądarkom nazwy adresów domenowych (np. twojadomena.pl) na adresy IP docelowych serwerów (np. 212.85.96.183). Gdy przeglądarka odbierze tłumaczenie nazwy domenowej, to następuje połączenie i otwierana jest wskazana strona internetowa.

Przykład: książka telefoniczna lub lista kontaktów w naszym telefonie to świetny przykład analogii pasującej do systemu DNS. Możemy przyrównać działanie tego systemu do katalogu, w którym określone nazwy (np. domeny) powiązane są z określonymi numerami (np. adresy IP).

Domena połączona z adresem IP

Powinieneś już wiedzieć, że sieć Internet bazuje przede wszystkim wbrew pozorom nie na adresach domenowych (np. twojadomena.pl), ale na adresach IP (np. 212.85.96.183), a więc adresach składających się z cyfr.

Adresy IP przypisane są do określonych serwerów i ich zasobów. Gdyby nie działanie serwerów DNS, zamiast wpisywania adresu strony: https://home.pl, musiałbyś korzystać z adresu: 212.85.96.183, który jak przyznasz nie jest łatwy do zapamiętania.

System DNS pozwala uprościć cały mechanizm działania Internetu zapamiętując i przekazując przeglądarkom lokalizacje zasobów za pomocą przyjaznych użytkownikom adresów domen.
Serwery DNS tłumaczą przeglądarkom internetowym nazwy domen na adresy IP, dzięki czemu nie musimy pamiętać adresów numerycznych

To adres IP, a więc adres numeryczny jest głównym adresem określającym zasoby w sieci Internet. To właśnie system DNS ułatwia nam wszystkim poruszanie się po Internecie, dzięki umożliwieniu stosowania łatwiejszych do zapamiętania adresów domen (np. twojadomena.pl).

DNS to fundament działania Internetu

System nazw domenowych, czyli system DNS jest fundamentem działania Internetu. Większość użytkowników nie zdaje sobie sprawy jak ważny jest ten system i jak wyglądałoby korzystanie z Internetu bez niego. Warto podkreślić, że system ten odpowiada nie tylko za dostęp do stron Internetowych, ale również wpływa na pocztę e-mail oraz inne usługi korzystające z nazw domen.

Na początku istnienia Internetu powstające strony internetowe oraz cała komunikacja oparta była o adresy IP. W miarę rozwoju sieci Internet i dodawania kolejnych lokalizacji, konieczne stało się uproszczenie komunikacji, stąd pojawienie się adresów domenowych, z których korzystamy do dziś.

Podsumowując, serwery DNS tłumaczą nazwy domen na adresy IP, dzięki czemu przeglądarki wiedzą do jakich zasobów się odwoływać po wpisaniu konkretnej nazwy domeny. Warto pamiętać, że każde urządzenie podłączone do Internetu posiada swój unikalny adres IP. Wyobraź sobie nieskończoność adresów numerycznych, które musielibyśmy dziś znać, aby swobodnie robić zakupy, sprzedać samochód czy zamówić bilety do kina. Każdy z tych adresów musielibyśmy gdzieś zapisywać – to zadanie wykonuje za nas wszystkich system DNS.

Serwery DNS są na całym świecie

Zgodnie z tym co zostało opisane powyżej, za kulisami sieci Internet pracują serwery DNS. Jest to rozbudowana sieć komputerów zlokalizowanych na całym świecie, które nieustannie przekazują sobie wzajemnie informacje o aktualnej konfiguracji Internetu (która domena prowadzi na jaki adres IP).

Podstawowy schemat DNS - jak działają serwery DNS?

Złożoność sieci sprawia, że wiele zmian wprowadzanych w konfiguracji domeny, jak np. zmiana adresów DNS, może propagować się w sieci Internet nawet do 30 godzin. Oznacza to, że zmiana lokalizacji, na którą ma kierować domena internetowa może być widoczna w Internecie nawet po upływie 30 godzin od czasu ich wprowadzenia.

Serwery DNS home.pl od ponad 20 lat ułatwiają korzystanie z sieci klientom home.pl

W home.pl posiadamy własne serwery DNS, czyli rozbudowany mechanizm, którego zadaniem jest utrzymanie całej sieci translacji dla domen naszych klientów. To właśnie w tym miejscu nasze doświadczenie łączy się z niezawodnością mechanizmu, który od ponad 20 lat bez przerwy dostarcza światu informacji o konfiguracji domen i serwerów naszych klientów, zapewniając nieustanny dostęp do zasobów, które udostępniają w sieci Internet.

Nie widać mojej strony WWW w Internecie

Wiesz już czym jest system DNS, jak działają te serwery oraz skąd przeglądarka wie, jaką stronę WWW otworzyć po wpisaniu adresy domeny (np. twojadomena.pl). A co w sytuacji, gdy Twoja strona internetowa nie jest dostępna w sieci Internet? Czy zawinił serwer czy może przeglądarka? A co jeśli na ten stan wpływ miała zmiana w konfiguracji domeny?

Serwery DNS dostarczają i przetwarzają informacje o “konfiguracji domeny”, które następnie przekazują przeglądarkom internetowym u końcowych użytkowników. Na tej podstawie przeglądarka wywołując stronę https://home.pl, wie, że łączy się z adresem IP: 212.85.96.183. Co w sytuacji, gdy przez pomyłkę adres IP w konfiguracji domeny zostanie zmieniony na inny?

Zablokuj możliwość zmiany konfiguracji domeny *.pl, zamawiając usługę .pl Registry Lock

Usługa polega na zablokowaniu operacji na domenie w głównym rejestrze domeny .pl (NASK). Zapewnia między innymi gwarancję, że domena nie zostanie przejęta przez niepowołaną osobę. Kliknij tutaj, aby przeczytać więcej o zabezpieczeniu konfiguracji domeny przed zmianami.

W teorii przeglądarki nie muszą i nie odpytują serwerów DNS za każdym razem o konfigurację domeny. Może to powodować sytuacje, w których strona WWW zwyczajnie nie zostanie otwarta, ponieważ w pamięci podręcznej przeglądarki nadal zapisane są informacje o poprzedniej konfiguracji domeny. W takich sytuacjach może pojawić się popularny błąd 500.

Błąd 500 po zmianie konfiguracji domeny może być spowodowany mechanizmem działania przeglądarek internetowych, które zapamiętują m.in. w pamięci cache ostatnie informacje o stronie WWW jak i konfiguracji domeny w celu przyśpieszenia załadowania strony.

Przy kolejnym wywołaniu strony internetowej przeglądarki mogą korzystać z już posiadanych informacji, zamiast pobierać je ponownie przy każdym wywołaniu. Przeglądarki czyszczą i ładuje te informacje w określonym odstępie czasu, ale możesz to też zrobić samodzielnie.

Rozwiązaniem przy takiej sytuacji jest najczęściej odświeżenie strony w przeglądarce lub wyczyszczenie pamięci cache.

Jeśli Twoja domena kieruje na określone serwery DNS, ale wydelegujesz domenę na inne serwery DNS (np. do innego usługodawcy), to informacja o takich zmianach musi zostać przetworzona przez całą sieć Internet. Zmiana taka nie jest więc drobna, bo dotyka całego systemu serwerów nazw, który od chwili zapisania zmian, może potrzebować nawet 30 godzin na odświeżenie informacji o konfiguracji Twojej domeny na wszystkich serwerach DNS zlokalizowanych na całym świecie.

Kto zarządza serwerami DNS?

Za poprawne działanie, nadzór nad całym system DNS, a także aktywnych w sieci domen internetowych (w tym wprowadzanie nowych nazw) odpowiadają dwie organizacje:

  • IANA (ang. Internet Assigned Numbers Authority),
  • ICANN (ang. The Internet Corporation for Assigned Names and Numbers).

Powyżej wymienione organizacje nie rejestrują samych domen i nie sprzedają ich – odpowiadają za porządek w sieci Internet, a rejestrację przenoszą na operatorów poszczególnych rozszerzeń, którzy korzystają z pomocy akredytowanych rejestratorów.

W Polsce nadzór nad domeną z rozszerzeniem .pl został przekazany Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej (NASK). NASK zapewnia możliwość rejestracji domen (obecnie rejestracja odbywa się tylko przez partnerów, np. home.pl), ale także utrzymuje aktywność innych rozszerzeń: regionalnych (np. *.waw.pl) i funkcjonalnych (*.com.pl).

Jak home.pl dba o widoczność mojej strony w Internecie?

Serwery home.pl odgrywają znaczącą rolę w działaniu i widoczności Twojej strony WWW w sieci Internet. Techniczne utrzymanie domeny stanowi kluczowy element świadczenia naszych usług.

Każda domena zarejestrowana w home.pl jest zabezpieczona za pomocą technologii DNS Anycast. Jedynym warunkiem, jest zaparkowanie domeny na DNS home.pl. Wystarczające jest ustawienie delegacji domeny na serwery DNS w home.pl oraz wykonanie odpowiedniej konfiguracji w Panelu klienta (czyli np. przekierowanie domeny na adres IP zewnętrznego serwera). Kliknij tutaj, aby przeczytać więcej o darmowym DNS Anycast w home.pl.

Decydując się na zakup lub transfer domeny do home.pl nie tylko opłacasz kolejne okresy abonamentowe jej rezerwacji (czyli utrzymania nazwy domeny dla Ciebie), ale także pełną obsługę techniczną domeny.

Domeny internetowe już za 1 zł!

Zarejestruj własny adres w Internecie już dziś. Nawet jeśli Twoja wymarzona domena jest zajęta, nasza inteligentna wyszukiwarka podsunie Ci dodatkowe możliwości.

Sprawdź, czy domena jest wolna Wyszukaj domenę

  • Czy artykuł był pomocny ?
  • Tak   Nie
Szukaj
Generic filters
Tylko dokładne dopasowania
Szukaj w tytułach
Szukaj w treści
Filter by Article Categories
Najczęściej zadawane pytania
Dodatkowe narzędzia hostingu
Statystyki serwera (nowe)
Połączenie SSH
Statystyki serwera (stare)
WebFTP
Autoinstalator
Kontrola wersji (SVN)
Listy mailingowe
Poczta home.pl
Obsługa poczty webmail
Programy pocztowe
Nowa platforma home.pl
Częste pytania
Bezpieczeństwo
Instalacje
Panel klienta
Domeny
Hosting
Serwer Apache
Bazy danych
Certyfikaty SSL
Zamawianie SSL
Instalacja i konfiguracja SSL
Poczta e-mail
WordPress Hosting SSD
Dodatki od partnerów
Poprzednia platforma home.pl
Certyfikaty SSL
Zamawianie certyfikatów SSL
Konfiguracja i instalacja SSL
Panel home.pl
Informacje podstawowe
Pulpit
Usługi
Płatności
Profil
Centrum Pomocy
Operacje w Panelu home.pl
Serwery
WebFTP
Informacje podstawowe
Konfiguracja serwerów
Serwery Unix
Serwery Windows
Obsługa baz danych
phpMyAdmin (MySQL)
phpPgAdmin (PgSQL)
myLittleAdmin (MSSQL)
Sklep internetowy eSklep
Panel usługi eSklep
RODO w sklepie internetowym
Panel sklepu internetowego
Pierwsze kroki
Promocja sklepu
Sprzedaż
Pierwsze uruchomienie
Dodatki od partnerów
Asortyment
Klienci
Integracje
Inne integracje
Systemy aukcyjne
Baza produktów
Aplikacje
App store
Aplikacja mobilna
Marketing
Modyfikacja wyglądu
Dokumentacja
Dla deweloperów
Style graficzne
Inne zagadnienia
Raporty i statystyki
Zawartość
Filmy instruktażowe
Konfiguracja sklepu
Rozliczenia i dokumenty
Faktury
Zmiana danych (cesja)
Rozliczenia i płatności
Dokumenty do pobrania
Produkty i usługi
Kreator Stron WWW
eCommerce
Moduły
Ustawienia
Szablony
Nawigacja
Publikacja i dodatki
Szybki start
Prestahosting
Profesjonalne usługi IT
Certyfikaty SSL
Przywracanie danych
Udostępnienie logów
Operacje na plikach i bazach danych
WordPress
Terminal płatniczy SumUp
Wordpress hosting SSD
Domeny
Informacje podstawowe
Rejestracja / opłacanie
Konfiguracja domen
Transfer domen
Giełda domen
Dodatki do domen
Serwery VPS
Skrzynki e-mail
Microsoft Exchange
Cloud Email Xchange
Obsługa skrzynek w Panelu home.pl
Jak zarejestrować Personal email lub Business email?
Bezpieczeństwo
eKsięgowość
Reklama internetowa
Reklama Allegro Ads
Tworzenie stron WWW
Contact LEADer
Reklama banerowa Google
Zakupy Google
Google Ads (AdWords)
eKampanie Google
SEMSTORM
Pozycjonowanie
rankingCoach
Baza wiedzy
Facebook
Systemy CMS
Internet w praktyce
Przydatne programy
Konfiguracja programów FTP
Zagadnienia techniczne
.htaccess
mod_rewrite
Kursy i specyfikacje
Kurs HTML
Kurs PHP
Kurs SQL
Rejestracja usług
RODO w home.pl
English
Website Builder
Marketplace
Control Panel
Webmail
FTP
Office 365
WordPress
SSL certificate
Aplikacje w marketplace
SimplySign
Antywirus ESET
SiteLock - ochrona WWW
Dropsuite Email Backup
CCleaner
Antywirus Kaspersky
Dropbox - dysk w chmurze
Płatności PayU
Programy antywirusowe AVAST
Office 365
AVG PC TuneUp
Reklama na start
Google AdWords
Zareklamuj stronę WWW na Facebook
Cloud Email Xchange
Brand24
Microsoft OneDrive
FreshMail.pl
Tłumaczenia online
G Suite - poczta Gmail
Program prowizyjny
Acronis Backup
Informacje podstawowe
Ustawienia dodatkowe
Panel użytkownika
Panel administratora
lub