DNS – co to jest i jak działa?

SPIS TREŚCI

Co to jest DNS?

DNS czyli Domain Name System to najprościej mówiąc system tłumaczący przeglądarkom nazwy adresów domenowych (np. twojadomena.pl) na adresy IP docelowych serwerów (np. 212.85.96.183). Gdy przeglądarka odbierze tłumaczenie nazwy domenowej, to następuje połączenie i otwierana jest wskazana strona internetowa.

Przykład: książka telefoniczna lub lista kontaktów w naszym telefonie to świetny przykład analogii pasującej do systemu DNS. Możemy przyrównać działanie tego systemu do katalogu, w którym określone nazwy (np. domeny) powiązane są z określonymi numerami (np. adresy IP).

Domena połączona z adresem IP

Powinieneś już wiedzieć, że sieć Internet bazuje przede wszystkim wbrew pozorom nie na adresach domenowych (np. twojadomena.pl), ale na adresach IP (np. 212.85.96.183), a więc adresach składających się z cyfr.

Adresy IP przypisane są do określonych serwerów i ich zasobów. Gdyby nie działanie serwerów DNS, zamiast wpisywania adresu strony: https://home.pl, musiałbyś korzystać z adresu: 212.85.96.183, który jak przyznasz, nie jest łatwy do zapamiętania.

System DNS pozwala uprościć cały mechanizm działania Internetu, zapamiętując i przekazując przeglądarkom lokalizacje zasobów za pomocą przyjaznych użytkownikom adresów domen.
Serwery DNS tłumaczą przeglądarkom internetowym nazwy domen na adresy IP, dzięki czemu nie musimy pamiętać adresów numerycznych

To adres IP, a więc adres numeryczny jest głównym adresem określającym zasoby w sieci Internet. To właśnie system DNS ułatwia nam wszystkim poruszanie się po Internecie, dzięki umożliwieniu stosowania łatwiejszych do zapamiętania adresów domen (np. twojadomena.pl).

DNS to fundament działania Internetu

System nazw domenowych, czyli system DNS jest fundamentem działania Internetu. Większość użytkowników nie zdaje sobie sprawy, jak ważny jest ten system i jak wyglądałoby korzystanie z Internetu bez niego. Warto podkreślić, że system ten odpowiada nie tylko za dostęp do stron Internetowych, ale również wpływa na pocztę e-mail oraz inne usługi korzystające z nazw domen.

Na początku istnienia Internetu powstające strony internetowe oraz cała komunikacja oparta była o adresy IP. W miarę rozwoju sieci Internet i dodawania kolejnych lokalizacji, konieczne stało się uproszczenie komunikacji, stąd pojawienie się adresów domenowych, z których korzystamy do dziś.

Podsumowując, serwery DNS tłumaczą nazwy domen na adresy IP, dzięki czemu przeglądarki wiedzą, do jakich zasobów się odwoływać po wpisaniu konkretnej nazwy domeny. Warto pamiętać, że każde urządzenie podłączone do Internetu posiada swój unikalny adres IP. Wyobraź sobie nieskończoność adresów numerycznych, które musielibyśmy dziś znać, aby swobodnie robić zakupy, sprzedać samochód czy zamówić bilety do kina. Każdy z tych adresów musielibyśmy gdzieś zapisywać — to zadanie wykonuje za nas wszystkich system DNS.

Serwery DNS są na całym świecie

Zgodnie z tym co zostało opisane powyżej, za kulisami sieci Internet pracują serwery DNS. Jest to rozbudowana sieć komputerów zlokalizowanych na całym świecie, które nieustannie przekazują sobie wzajemnie informacje o aktualnej konfiguracji Internetu (która domena prowadzi na jaki adres IP).

Podstawowy schemat DNS - jak działają serwery DNS?

Złożoność sieci sprawia, że wiele zmian wprowadzanych w konfiguracji domeny, jak np. zmiana adresów DNS, może propagować się w sieci Internet nawet do 30 godzin. Oznacza to, że zmiana lokalizacji, na którą ma kierować domena internetowa może być widoczna w Internecie nawet po upływie 30 godzin od czasu ich wprowadzenia.

Serwery DNS home.pl od ponad 20 lat ułatwiają korzystanie z sieci klientom home.pl

W home.pl posiadamy własne serwery DNS, czyli rozbudowany mechanizm, którego zadaniem jest utrzymanie całej sieci translacji dla domen naszych klientów. To właśnie w tym miejscu nasze doświadczenie łączy się z niezawodnością mechanizmu, który od ponad 20 lat bez przerwy dostarcza światu informacji o konfiguracji domen i serwerów naszych klientów, zapewniając nieustanny dostęp do zasobów, które udostępniają w sieci Internet.

Nie widać mojej strony WWW w Internecie

Wiesz już, czym jest system DNS, jak działają te serwery oraz skąd przeglądarka wie, jaką stronę WWW otworzyć po wpisaniu adresy domeny (np. twojadomena.pl). A co w sytuacji, gdy Twoja strona internetowa nie jest dostępna w sieci Internet? Czy zawinił serwer, czy może przeglądarka? A co jeśli na ten stan wpływ miała zmiana w konfiguracji domeny?

Serwery DNS dostarczają i przetwarzają informacje o „konfiguracji domeny”, które następnie przekazują przeglądarkom internetowym u końcowych użytkowników. Na tej podstawie przeglądarka, wywołując stronę https://home.pl, wie, że łączy się z adresem IP: 212.85.96.183. Co w sytuacji, gdy przez pomyłkę adres IP w konfiguracji domeny zostanie zmieniony na inny?

Zablokuj możliwość zmiany konfiguracji domeny *.pl, zamawiając usługę .pl Registry Lock

Usługa polega na zablokowaniu operacji na domenie w głównym rejestrze domeny .pl (NASK). Zapewnia między innymi gwarancję, że domena nie zostanie przejęta przez niepowołaną osobę. Kliknij tutaj, aby przeczytać więcej o zabezpieczeniu konfiguracji domeny przed zmianami.

W teorii przeglądarki nie muszą i nie odpytują serwerów DNS za każdym razem o konfigurację domeny. Może to powodować sytuacje, w których strona WWW zwyczajnie nie zostanie otwarta, ponieważ w pamięci podręcznej przeglądarki nadal zapisane są informacje o poprzedniej konfiguracji domeny. W takich sytuacjach może pojawić się popularny błąd 500.

Błąd 500 po zmianie konfiguracji domeny może być spowodowany mechanizmem działania przeglądarek internetowych, które zapamiętują m.in. w pamięci cache ostatnie informacje o stronie WWW jak i konfiguracji domeny w celu przyśpieszenia załadowania strony.

Przy kolejnym wywołaniu strony internetowej przeglądarki mogą korzystać z już posiadanych informacji, zamiast pobierać je ponownie przy każdym wywołaniu. Przeglądarki czyszczą i ładuje te informacje w określonym odstępie czasu, ale możesz to też zrobić samodzielnie.

Rozwiązaniem przy takiej sytuacji jest najczęściej odświeżenie strony w przeglądarce lub wyczyszczenie pamięci cache.

Jeśli Twoja domena kieruje na określone serwery DNS, ale wydelegujesz domenę na inne serwery DNS (np. do innego usługodawcy), to informacja o takich zmianach musi zostać przetworzona przez całą sieć Internet. Zmiana taka nie jest więc drobna, bo dotyka całego systemu serwerów nazw, który od chwili zapisania zmian, może potrzebować nawet 30 godzin na odświeżenie informacji o konfiguracji Twojej domeny na wszystkich serwerach DNS zlokalizowanych na całym świecie.

Kto zarządza serwerami DNS?

Za poprawne działanie, nadzór nad całym system DNS, a także aktywnych w sieci domen internetowych (w tym wprowadzanie nowych nazw) odpowiadają dwie organizacje:

  • IANA (ang. Internet Assigned Numbers Authority),
  • ICANN (ang. The Internet Corporation for Assigned Names and Numbers).

Powyżej wymienione organizacje nie rejestrują samych domen i nie sprzedają ich — odpowiadają za porządek w sieci Internet, a rejestrację przenoszą na operatorów poszczególnych rozszerzeń, którzy korzystają z pomocy akredytowanych rejestratorów.

W Polsce nadzór nad domeną z rozszerzeniem .pl został przekazany Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej (NASK). NASK zapewnia możliwość rejestracji domen (obecnie rejestracja odbywa się tylko przez partnerów, np. home.pl), ale także utrzymuje aktywność innych rozszerzeń: regionalnych (np. *.waw.pl) i funkcjonalnych (*.com.pl).

Jak home.pl dba o widoczność mojej strony w Internecie?

Serwery home.pl odgrywają znaczącą rolę w działaniu i widoczności Twojej strony WWW w sieci Internet. Techniczne utrzymanie domeny stanowi kluczowy element świadczenia naszych usług.

Każda domena zarejestrowana w home.pl jest zabezpieczona za pomocą technologii DNS Anycast. Jedynym warunkiem, jest zaparkowanie domeny na DNS home.pl. Wystarczające jest ustawienie delegacji domeny na serwery DNS w home.pl oraz wykonanie odpowiedniej konfiguracji w Panelu klienta (czyli np. przekierowanie domeny na adres IP zewnętrznego serwera). Kliknij tutaj, aby przeczytać więcej o darmowym DNS Anycast w home.pl.

Decydując się na zakup lub transfer domeny do home.pl nie tylko opłacasz kolejne okresy abonamentowe jej rezerwacji (czyli utrzymania nazwy domeny dla Ciebie), ale także pełną obsługę techniczną domeny.

  • Czy artykuł był pomocny ?
  • Tak   Nie