NordVPN – jak uruchomić połączenie P2P?

Jak działa połączenie P2P? (niebieska ramka)

Peer-to-peer (osoba do osoby) to sposób komunikacji w sieciach komputerowych. W najprostszej postaci sieć peer-to-peer (P2P) jest możliwa do utworzenia, gdy dwa lub więcej komputerów jest podłączonych i współdzieli/używa wspólnie zasoby bez przechodzenia przez osobny serwer. Każde urządzenie w sieci P2P ma równe uprawnienia oraz spełnia jednocześnie rolę klienta i hosta. Oznacza to, że węzeł sieci, np. komputer, może przyjmować połączenia od innych węzłów oraz łączyć się z nimi w celu pobrania plików lub danych.

Działanie połączenia P2P ma swój początek w wewnętrznej sieci firmowej. Jeśli komputer użytkownika A jest podłączony do drukarki, do której użytkownik B chce uzyskać dostęp, użytkownik A musi ustawić swoje urządzenie w taki sposób, aby zezwalało  na dostęp do tego urządzenia. W ten sam sposób użytkownik B, który zechce mieć dostęp przykładowo do folderu z dokumentami na komputerze użytkownika A, użytkownik A musi włączyć udostępnianie plików na swoim komputerze.

Najczęściej stosowanym przykładem oprogramowania Peer-to-Peer (P2P) są torrenty, dlatego wielu użytkowników używa VPN do torrentowania. Chociaż taka forma dostępu do zasobów jest często związana z nielegalną dystrybucją gier, aplikacji, filmów, to jednak sama mechanika działania jest stosowana także przez wiele firm celem udostępniania swoich zasobów czy wymiany danych.

Jak skonfigurować połączenie P2P w NordVPN?

Usługa NordVPN posiada możliwość połączenia się z serwerami P2P. Dowiedz się, jak włączyć połączenie P2P:

  1. Otwórz aplikację NordVPN.
  2. Z listy po lewej stronie okna aplikacji wybierz opcję P2P i kliknij w ikonę trzech kropek. Jeśli zależy Ci na najszybszym połączeniu, bez wyznaczania z jakim krajem i serwerem chcesz się połączyć, pozostaw oba ustawienia na Fastest i kliknij Connect. Jeśli chcesz dokładnie wyznaczyć serwer do połączenia, zobacz: jak wybrać odpowiedni serwer?Szybkie połączenie z VPN w NordVPN - konfiguracja VPN
  3. Wybierz kraj, z którym chcesz się połączyć, rozwijając listę Country.Wybierz kraj lokalizacji serwera VPN
  4. Wyznacz serwer, z którym chcesz się połączyć, rozwijając listę Server.  Jeśli chcesz zapisać serwer, aby łatwiej się z nim ponownie połączyć, kliknij w ikonę serca po prawej stronie listy. Zapisane serwery będą wyświetlać się po lewej stronie okna programu, w zakładce My Favorites.
    Wybierz serwer do połączenia VPN
  5. Po wybraniu kraju i serwera kliknij Connect. NordVPN przekieruje twoje połączenie przez wybrany serwer. U dołu okna ekranu wyświetli się komunikat o nawiązanym połączeniu.Uruchomienie połączenia VPN

 

  • Czy artykuł był pomocny ?
  • Tak   Nie