Praca na etacie kusi bezpieczeństwem, a własna działalność gospodarcza wizją rozwoju i samodzielności. Warto pamiętać, że praca na własny rachunek wiąże się z utratą części udogodnień, które wynikają z zatrudnienia na umowę o pracę. Zanim porzucisz pracę na etacie upewnij się, że jesteś gotowy na wyzwania, jakie niesie ze sobą założenie działalności gospodarczej w Polsce. Z artykułu dowiesz się, jakie są plusy i minusy prowadzenia działalności gospodarczej.
SPIS TREŚCI
- Plusy prowadzenia własnej działalności gospodarczej
- Minusy prowadzenia własnej działalności gospodarczej
Korzyści z prowadzenia własnej firmy
- Ulga podatkowa na początek. Korzyści z przejścia z etatu na własną działalność gospodarczą są wyraźne – zwłaszcza dla początkujących przedsiębiorców. Zakładając firmę upewnij się, że dobrze wykorzystasz pierwsze dwa lata, kiedy ZUS jest wyraźnie niższy. Utrata ulgi następuje po dwóch latach odprowadzania składek.
- Koszty prowadzenia działalności zmniejszają odprowadzany podatek. Prowadząc własną działalność możesz odliczyć od swojego przychodu koszty jej utrzymania, np. zakup paliwa, rachunki za korzystanie z telefonu komórkowego lub sprzętu niezbędnego do pracy.
- Możliwość odprowadzania podatku liniowego (19% niezależnie od osiąganego dochodu) oraz ominięcie drugiego progu podatkowego. Jest to szczególnie korzystne dla osób, osiągających wysokie dochody.
- Elastyczny czas pracy. Sam decydujesz, kiedy i gdzie pracujesz. Dzięki temu jesteś elastyczny i możesz odpocząć wtedy, kiedy tego potrzebujesz.
- Zarobki bez górnej granicy. Zarobki i sukces firmy zależą jedynie od Twojego zaangażowania.
Ograniczenia związane z prowadzeniem własnej firmy
- Brak przywilejów pracowniczych. Posiadając własną działalność nie możesz liczyć na płatny urlop wypoczynkowy, urlop macierzyński, a także oferowane przez wiele firm pakietów socjalnych.
- Konieczność zadbania o formalności i terminowe odprowadzanie podatków. Samodzielne opłacanie składek ZUS, dbanie o terminowość, poprawność opłat i odpowiedzialność finansowa za ewentualne błędy mogą odstraszać. Jeśli nie czujesz się na siłach, aby samodzielnie zadbać o wszystkie rozliczenia, zadbaj o wsparcie kompetentnej księgowej.
- Brak gwarancji uzyskania dochodów i nieregularne zyski. Zdarza się, że koszt prowadzenia własnej działalności znacznie przekracza możliwości finansowe przedsiębiorcy.
Czytaj więcej
- Jak założyć działalność gospodarczą w Polsce?
- Ważne formalności, które musisz załatwić po zarejestrowaniu firmy
- Jak zarejestrować się jako płatnik VAT UE?
- Kody PKD dla branży IT
- Jak skontaktować się z ZUS
- Wszystko o pliku JPK_V7
- PPK – czy Pracownicze Plany Kapitałowe to dobra inwestycja na przyszłość?
- Kalendarz dni wolnych od pracy w 2021 roku