ESET wykrywa złośliwe aplikacje w sklepie Google Play

Analityk bezpieczeństwa firmy ESET wykrył niebezpieczne aplikacje znajdujące się w Sklepie Google Play. Aplikacje, stworzone przez firmy z Singapuru i Hong Kongu, bez wiedzy i zgody użytkowników aktywowały reklamy zamieszczone za pośrednictwem Facebooka. Naraziło to reklamodawców na duże straty finansowe, a właścicieli telefonów na szybsze zużywanie baterii. Niebezpieczne aplikacje zostały pobrane ponad 217 milionów razy. Oszuści zgarnęli dla siebie gigantyczne zyski, jednocześnie narażając reklamodawców na duże straty.

Oszuści wykorzystali bazę użytkowników swoich aplikacji, dodając na pewnym etapie do ich funkcjonalności możliwość automatycznego aktywowania reklam Facebooka, zwiększając w ten sposób swój zarobek. Takie programy nie tylko, bez wiedzy użytkowników, generują zyski cyberprzestępcom, ale również negatywnie wpływają na pracę telefonu, poprzez nadmierne wykorzystywanie baterii.

Lukas Stefanko, Analityk bezpieczeństwa ESET

niebezpieczna aplikacja w sklepie Google Play

Jedna z aplikacji LionMobi zawierająca złośliwe oprogramowanie była dostępna na platformie Google Play

Jak zachować bezpieczeństwo, instalując aplikację spoza Sklepu Google Play?

Opisane wyżej aplikacje zostały wycofane z Google Play, a Facebook wystosował pierwszy raz w swojej historii pozew w związku z tego typu praktykami. Niestety niemal codziennie wypuszczane jest nowe oprogramowanie, które ma negatywny wpływ na nasze smartfony lub naraża nas na ryzyko utraty danych lub pieniędzy.

Mimo wstępnej weryfikacji aplikacji pod kątem bezpieczeństwa, w sklepie Google Play może pojawić się potencjalnie niebezpieczne oprogramowanie. Zawsze należy zwracać uwagę, jakie aplikacje instalujemy na naszym telefonie lub tablecie. Jeżeli nie znamy aplikacji, sprawdźmy jej opinię i oceny. Jeżeli zauważymy, że po zainstalowaniu aplikacji nasz sprzęt znacząco zwolnił lub bateria skróciła swoją żywotność sprawdźmy wpływ aplikacji na wykorzystywanie danych. W tym celu w ustawieniach smartfonu wejdźmy w Użycie danych i sprawdźmy wykorzystywanie danych przez podejrzaną aplikację. Jeżeli aplikacja zużywa bardzo dużo danych, warto rozważyć jej deinstalację.

Jak zabezpieczyć swój telefon przed potencjalnie niebezpiecznymi aplikacjami?

Poza stosowaniem dobrych praktyk, warto rozważyć instalację oprogramowania antywirusowego na naszych urządzeniach. Sprawdź, jakie aplikacje dla urządzeń mobilnych przygotował dla Ciebie home.pl

Chroń komputery PC, Mac i urządzenia mobilne

Pakiet ESET Security Pack chroni już miliony osób na całym świecie. Zabezpiecz aż 3 komputery i 3 smartfony jedną licencją.