Ktoś wysyła spam z mojego adresu e-mail. Czy ktoś się włamał?

Wprowadzenie

Jeśli otrzymałeś informację od home.pl o administracyjnej zmianie hasła do Twojej skrzynki e-mail, to najprawdopodobniej jesteś ofiarą nieautoryzowanego dostępu do Twojego konta pocztowego. Bezpośrednią przyczyną zmiany hasła jest najprawdopodobniej wysyłka spamu z Twojego adresu e-mail.
Administratorzy home.pl zmieniają hasło do takich skrzynek e-mail na podstawie analizy logów SMTP (poczty wychodzącej) lub po otrzymaniu zgłoszeń, które mogą świadczyć o wysyłce spamu. Zmiana hasła dostępu jest wykonywana w celu zaprzestania wysyłki spamu z Twojej skrzynki e-mail.
W celu dalszego użytkowania skrzynki e-mail powinieneś nadać jej nowe hasło dostępu (koniecznie inne niż ustawione poprzednio).

Inne sytuacje, które mogą świadczyć o nieautoryzowanym dostępie do skrzynki e-mail

  • otrzymujesz informacje o odesłaniu wiadomości, które wyglądają jakby pochodziły z Twojej skrzynki e-mail,
  • w folderze „Spam” znajdujesz wiadomości wysyłane z Twojego adresu e-mail,
  • otrzymujesz odpowiedzi na wiadomości e-mail, które nie zostały przez Ciebie wysłane.
Powyższe sytuacje mogą świadczyć o nieautoryzowanym dostępie do Twojej skrzynki e-mail lub że jesteś ofiarą podszywania się. Podszywanie się jest równoznaczne z fałszowaniem adresu zwrotnego lub adresu nadawcy dla wychodzącej poczty (w celu ukrycia prawdziwego pochodzenia wiadomości).
Przykład: Podczas wysyłania listu za pomocą tradycyjnej poczty, umieszcza się na kopercie adres zwrotny, który umożliwia adresatowi identyfikacje listu lub odesłanie go (w razie problemów z dostarczeniem przesyłki). Równie dobrze możesz na kopercie wpisać inny adres zwrotny. Podsumowując, każdy może wysłać list z Twoim adresem zwrotnym na kopercie. W analogiczny sposób działa również poczta e-mail.

Jak zmienić hasło do skrzynki e-mail?

Jakie mogą być przyczyny zaistniałych sytuacji oraz jak się ich wystrzegać?

Przyczyną zaistniałej sytuacji jest najprawdopodobniej zbyt słabe (proste) hasło do skrzynki e-mail lub obecność na Twoim komputerze złośliwego oprogramowania, które przechwyciło Twoje dane autoryzacyjne do usługi.
Po usunięciu złośliwego oprogramowania należy jak najszybciej zmienić hasło dostępu do skrzynki e-mail.
Hasło powinno być silne – wymyśl hasło składające się z kombinacji wielu znaków, w tym cyfr, oraz dużych i małych liter. Tego typu hasło powinno być trudne do odgadnięcia i znane jedynie Tobie.
Po zmianie hasła należy podjąć kilka drobnych kroków w celu jego ochrony. Przede wszystkim nie zapisuj hasła w pamięci przeglądarki internetowej, w jakimkolwiek pliku lub programie na komputerze czy na kartce przyklejanej do monitora. Nie używaj hasła do Twojej skrzynki e-mail w żadnej innej witrynie.
Hasło dostępu do Twojej prywatnej skrzynki e-mail powinno być znane tylko i wyłącznie Tobie. Na bieżąco aktualizuj przeglądarki internetowe, z których korzystasz oraz skanuj komputer zaufanym oprogramowaniem antywirusowym.
Zachęcamy do przeskanowania programem antywirusowym wszystkich komputerów, z których następuje połączenie ze skrzynką e-mail. Przechwycenie hasła możliwe jest również, jeśli jest ono zapisane w konfiguracji programów pocztowych. Hasła w takich programach są często zapisane w plikach konfiguracyjnych otwartym tekstem wraz z loginem/nazwą użytkownika (nie są zaszyfrowane). Proponujemy zatem nie zapisywać hasła na trwałe w konfiguracji programów.
Upewnij się również, że Twój system operacyjny jest aktualny. Sprawdź w tym celu, czy wszystkie ważne aktualizacje systemu Windows lub aktualizacje systemu Mac OS zostały pobrane i zainstalowane. Zalecamy włączenie aktualizacji automatycznych.

Przestrzegaj zasad bezpieczeństwa dostępu do skrzynki e-mail

Przestrzegaj dodatkowo poniższych zasad, aby upewnić się, że nikt nieupoważniony nie będzie mógł uzyskać dostępu do Twojej skrzynki e-mail:

  1. Nigdy nie podawaj nikomu swojego hasła dostępu. Nie zapisuj go na kartkach.
  2. Nigdy nie wysyłaj swojego hasła dostępu w wiadomości e-mail.
  3. Nigdy nie wpisuj hasła dostępu na innych stronach WWW niż  www.poczta.home.pl.
  4. Nie używaj takiego samego hasła na innych stronach WWW (np. na forach internetowych).
  5. Co jakiś czas zmieniaj hasło dostępu do skrzynki e-mail oraz innych usług.

Czy mogę uzyskać dane osób, które uzyskały dostęp do mojej skrzynki e-mail?

Pamiętaj, że żadna z powyższych sytuacji nie oznacza, że skrzynka e-mail została przejęta/skradziona. W każdej chwili możesz sprawdzić ostatnią aktywność na Twojej skrzynce e-mail.

W celu sprawdzenia aktywności Twojej skrzynki e-mail skontaktuj się z Biurem Obsługi Klienta. Po autoryzacji konsultant będzie w stanie sprawdzić i przygotować logi pocztowe dla Twojej skrzynki e-mail (np. jaki adres IP i kiedy łączył się z Twoją skrzynką e-mail).

Czytaj więcej
  • Czy artykuł był pomocny ?
  • Tak   Nie