Co zrobić, jeśli otrzymuję spam z własnego adresu e-mail?

Szybki hosting dla WordPressa

Wprowadzenie

Jeśli otrzymujesz spam, który wygląda jakby był wysyłany z Twojego adresu e-mail, to możesz być ofiarą podszywania się. Jest to równoznaczne z fałszowaniem adresu zwrotnego lub adresu nadawcy dla wychodzącej poczty (w celu ukrycia prawdziwego pochodzenia wiadomości).

Przykład: Podczas wysyłania listu za pomocą tradycyjnej poczty, umieszcza się na kopercie adres zwrotny, który umożliwia adresatowi identyfikacje listu lub odesłanie go (w razie problemów z dostarczeniem przesyłki). Równie dobrze możesz wpisać inny adres zwrotny. Podsumowując, każdy może wysłać list z Twoim adresem zwrotnym na kopercie. W analogiczny sposób działa również poczta e-mail.

Co właściwie oznacza odebranie spamu, w którym jest sfałszowany mój adres e-mail?

Podczas wysyłania wiadomości e-mail przez serwer pocztowy, dodawane są informacje o nadawcy (np. adres e-mail nadawcy), które niestety można sfałszować.
Przykład: Jeśli pojawią się niedogodności z dostarczeniem wiadomości e-mail, w której ktoś podszył się pod Twój adres e-mail, to wiadomość ta zostanie odesłana na Twoją skrzynkę e-mail (mimo, że nie została ona przez Ciebie wysłana).
Jeśli odebrałeś wiadomość e-mail lub odpowiedź na wiadomość e-mail, która nie została przez Ciebie wysłana, to istnieją dwie przyczyny takiej sytuacji:
 1. Wiadomość e-mail została sfałszowana przez podanie Twojego adresu e-mail jako adresu nadawcy.
 2. Prawdziwy nadawca użył Twojego adresu e-mail jako adresu zwrotnego, na który będą wysyłane odpowiedzi.
WAŻNE! Pamiętaj, że żadna z tych sytuacji nie oznacza, że skrzynka e-mail została przejęta/skradziona. Jeśli jednak obawiasz się o bezpieczeństwo, to możesz sprawdzić ostatnią aktywność na Twojej skrzynce e-mail.
W celu sprawdzenia aktywności Twojej skrzynki e-mail, skontaktuj się z Biurem Obsługi Klienta home.pl. Po autoryzacji klienta, konsultant będzie w stanie sprawdzić logi pocztowe dla Twojej skrzynki e-mail.

Co mogę zrobić, jeśli otrzymuję spam z własnego adresu e-mail?

Sprawdź poniższe ustawienia, jeśli otrzymujesz niechciane wiadomości e-mail z Twoim adresem e-mail:

 • sprawdź czy w ramach Twojej skrzynki e-mail są aktywne wszystkie filtry antyspamowe.
 • sprawdź czy w ramach Białej listy nadawców są umieszczone wpisy, które ułatwiają dostarczenie tego typu wiadomości e-mail.
  Przykład: wpis całego Twojego adresu e-mail (np. “kowalski@post.pl”) lub domeny, w ramach której adres funkcjonuje (np. “*@domenapoczty.pl”), podobnie wpis “*.pl” mogą ułatwić dostarczenie tego typu wiadomości na Twoją skrzynkę e-mail.
  • Kliknij tutaj, aby sprawdzić jak zarządzać zawartością Białej listy w home.pl.

Jedną z możliwości rozwiązania tej sytuacji jest również sprawdzenie w nagłówku wiadomości e-mail pola “received” lub “received from”. Właśnie w tych polach powinna być podana lokalizacja serwera pocztowego, z którego wysyłka była zrealizowana. Wpisanie nazwy hosta lub adresu IP tego serwera na Czarną liste nadawców zabezpieczy skrzynkę e-mail przed odebraniem kolejnego spamu z tego samego serwera.

W ostateczności możesz dodać swój własny adres e-mail na Czarną listę nadawców. Spowoduje to sytuacje, w których na Twoją skrzynkę e-mail nie będą dostarczane żadne wiadomości z Twojego adresu e-mail. Zwróć uwagę, że nie będą dostarczane sfałszowane oraz prawdziwe przesyłki. Pamiętaj więc, aby po skorzystaniu z tej możliwości, nie wysyłać ważnych wiadomości metodą “sam do siebie”, ponieważ nie będą one dostarczane!

 • Kliknij tutaj, aby sprawdzić jak zarządzać zawartością Czarnej listy w home.pl

Jak to jest możliwe, że ktoś podszywa się pod mój adres e-mail?

Najczęstszą przyczyną takich sytuacji jest działanie tzw. robaków internetowych. Robaki internetowe lub inne wirusy, po zainfekowaniu komputera podszywają się pod losowo wybrany z książki adresowej adres e-mail lub kompilacje adresów w uzyskanej domenie, a następnie rozsyłają swoją kopię, bądź spam na dowolne adresy e-mail w sieci Internet.

Ustalenie w jaki sposób została zrealizowana wysyłka takiej wiadomości e-mail jest wręcz niemożliwe. Niemniej jednak, program bądź wirus tego typu, rozsyła wiadomości e-mail, przedstawiając Twój adres e-mail jako adres nadawcy.

Sfałszowane wiadomości e-mail są najczęściej wysyłane przez serwery pocztowe, które umożliwiają przesłanie wiadomości e-mail z dowolnego adresu e-mail nadawcy (tzw. “Open relay’e”). Niektóre z programów/wirusów wyposażone są dodatkowo we własne “silniki SMTP”, które są przyczyną znikomej skuteczności zabezpieczenia SMTP (sfałszowana wiadomość e-mail nie przechodzi przez serwery pocztowe home.pl).

Domeny internetowe już za 1 grosz dziennie!

Zarejestruj własny adres w Internecie już dziś. Nawet jeśli Twoja wymarzona domena jest zajęta, nasza inteligentna wyszukiwarka podsunie Ci dodatkowe możliwości.

Sprawdź, czy domena jest wolna Wyszukaj domenę

Odbierz 25 zł do wydania na empik.com

Polecaj usługi home.pl i zdobywaj za każde polecenie kupon o wartości 25zł do wydania na empik.com

Zdobądź swój kupon na 25zł Sprawdź jak

 • Czy artykuł był pomocny ?
 • Tak   Nie