- Wprowadzenie
- Co właściwie oznacza odebranie spamu, w którym jest sfałszowany mój adres e-mail?
- Co mogę zrobić, jeśli otrzymuję spam z własnego adresu e-mail?
- Jak to jest możliwe, że ktoś podszywa się pod mój adres e-mail?
Wprowadzenie
Jeśli otrzymujesz spam, który wygląda, jakby był wysyłany z Twojego adresu e-mail, to możesz być ofiarą podszywania się. Jest to równoznaczne z fałszowaniem adresu zwrotnego lub adresu nadawcy dla wychodzącej poczty (w celu ukrycia prawdziwego pochodzenia wiadomości).
Co właściwie oznacza odebranie spamu, w którym jest sfałszowany mój adres e-mail?
- Wiadomość e-mail została sfałszowana przez podanie Twojego adresu e-mail jako adresu nadawcy.
- Prawdziwy nadawca użył Twojego adresu e-mail jako adresu zwrotnego, na który będą wysyłane odpowiedzi.
Co mogę zrobić, jeśli otrzymuję spam z własnego adresu e-mail?
Sprawdź poniższe ustawienia, jeśli otrzymujesz niechciane wiadomości e-mail z Twoim adresem e-mail:
- Sprawdź, czy w ramach Twojej skrzynki e-mail są aktywne wszystkie filtry antyspamowe.
- Sprawdź, czy w ramach Białej listy nadawców są umieszczone wpisy, które ułatwiają dostarczenie tego typu wiadomości e-mail.
Przykład: wpis całego Twojego adresu e-mail (np. „kowalski@post.pl”) lub domeny, w ramach której adres funkcjonuje (np. „*@domenapoczty.pl”), podobnie wpis „*.pl” mogą ułatwić dostarczenie tego typu wiadomości na Twoją skrzynkę e-mail.
Jedną z możliwości rozwiązania tej sytuacji jest również sprawdzenie w nagłówku wiadomości e-mail pola „received” lub „received from”. Właśnie w tych polach powinna być podana lokalizacja serwera pocztowego, z którego wysyłka była zrealizowana. Wpisanie nazwy hosta lub adresu IP tego serwera na Czarną liste nadawców zabezpieczy skrzynkę e-mail przed odebraniem kolejnego spamu z tego samego serwera.
W ostateczności możesz dodać swój własny adres e-mail na Czarną listę nadawców. Spowoduje to sytuacje, w których na Twoją skrzynkę e-mail nie będą dostarczane żadne wiadomości z Twojego adresu e-mail. Zwróć uwagę, że nie będą dostarczane sfałszowane oraz prawdziwe przesyłki. Pamiętaj więc, aby po skorzystaniu z tej możliwości, nie wysyłać ważnych wiadomości metodą „sam do siebie”, ponieważ nie będą one dostarczane!
Jak to jest możliwe, że ktoś podszywa się pod mój adres e-mail?
Najczęstszą przyczyną takich sytuacji jest działanie tzw. robaków internetowych. Robaki internetowe lub inne wirusy, po zainfekowaniu komputera podszywają się pod losowo wybrany z książki adresowej adres e-mail lub kompilacje adresów w uzyskanej domenie, a następnie rozsyłają swoją kopię, bądź spam na dowolne adresy e-mail w sieci Internet.
Ustalenie, w jaki sposób została zrealizowana wysyłka takiej wiadomości e-mail, jest wręcz niemożliwe. Niemniej jednak program bądź wirus tego typu, rozsyła wiadomości e-mail, przedstawiając Twój adres e-mail jako adres nadawcy.
Sfałszowane wiadomości e-mail są najczęściej wysyłane przez serwery pocztowe, które umożliwiają przesłanie wiadomości e-mail z dowolnego adresu e-mail nadawcy (tzw. Open relay’e). Niektóre z programów/wirusów wyposażone są dodatkowo we własne „silniki SMTP”, które są przyczyną znikomej skuteczności zabezpieczenia SMTP (sfałszowana wiadomość e-mail nie przechodzi przez serwery pocztowe home.pl).