Co zrobić, jeśli otrzymuję spam z własnego adresu e-mail?

Wprowadzenie

Jeśli otrzymujesz spam, który wygląda, jakby był wysyłany z Twojego adresu e-mail, to możesz być ofiarą podszywania się. Jest to równoznaczne z fałszowaniem adresu zwrotnego lub adresu nadawcy dla wychodzącej poczty (w celu ukrycia prawdziwego pochodzenia wiadomości).

Przykład: Podczas wysyłania listu za pomocą tradycyjnej poczty, umieszcza się na kopercie adres zwrotny, który umożliwia adresatowi identyfikacje listu lub odesłanie go (w razie problemów z dostarczeniem przesyłki). Równie dobrze możesz wpisać inny adres zwrotny. Podsumowując, każdy może wysłać list z Twoim adresem zwrotnym na kopercie. W analogiczny sposób działa również poczta e-mail.

Co właściwie oznacza odebranie spamu, w którym jest sfałszowany mój adres e-mail?

Podczas wysyłania wiadomości e-mail przez serwer pocztowy, dodawane są informacje o nadawcy (np. adres e-mail nadawcy), które niestety można sfałszować.
Przykład: Jeśli pojawią się niedogodności z dostarczeniem wiadomości e-mail, w której ktoś podszył się pod Twój adres e-mail, to wiadomość ta zostanie odesłana na Twoją skrzynkę e-mail (mimo że nie została ona przez Ciebie wysłana).
Jeśli odebrałeś wiadomość e-mail lub odpowiedź na wiadomość e-mail, która nie została przez Ciebie wysłana, to istnieją dwie przyczyny takiej sytuacji:
  1. Wiadomość e-mail została sfałszowana przez podanie Twojego adresu e-mail jako adresu nadawcy.
  2. Prawdziwy nadawca użył Twojego adresu e-mail jako adresu zwrotnego, na który będą wysyłane odpowiedzi.
WAŻNE! Pamiętaj, że żadna z tych sytuacji nie oznacza, że skrzynka e-mail została przejęta/skradziona. Jeśli jednak obawiasz się o bezpieczeństwo, to możesz sprawdzić ostatnią aktywność na Twojej skrzynce e-mail.
W celu sprawdzenia aktywności Twojej skrzynki e-mail skontaktuj się z biurem obsługi klienta home.pl. Po autoryzacji klienta konsultant będzie w stanie sprawdzić logi pocztowe dla Twojej skrzynki e-mail.

Co mogę zrobić, jeśli otrzymuję spam z własnego adresu e-mail?

Sprawdź poniższe ustawienia, jeśli otrzymujesz niechciane wiadomości e-mail z Twoim adresem e-mail:

Jedną z możliwości rozwiązania tej sytuacji jest również sprawdzenie w nagłówku wiadomości e-mail pola „received” lub „received from”. Właśnie w tych polach powinna być podana lokalizacja serwera pocztowego, z którego wysyłka była zrealizowana. Wpisanie nazwy hosta lub adresu IP tego serwera na Czarną liste nadawców zabezpieczy skrzynkę e-mail przed odebraniem kolejnego spamu z tego samego serwera.

W ostateczności możesz dodać swój własny adres e-mail na Czarną listę nadawców. Spowoduje to sytuacje, w których na Twoją skrzynkę e-mail nie będą dostarczane żadne wiadomości z Twojego adresu e-mail. Zwróć uwagę, że nie będą dostarczane sfałszowane oraz prawdziwe przesyłki. Pamiętaj więc, aby po skorzystaniu z tej możliwości, nie wysyłać ważnych wiadomości metodą „sam do siebie”, ponieważ nie będą one dostarczane!

Jak to jest możliwe, że ktoś podszywa się pod mój adres e-mail?

Najczęstszą przyczyną takich sytuacji jest działanie tzw. robaków internetowych. Robaki internetowe lub inne wirusy, po zainfekowaniu komputera podszywają się pod losowo wybrany z książki adresowej adres e-mail lub kompilacje adresów w uzyskanej domenie, a następnie rozsyłają swoją kopię, bądź spam na dowolne adresy e-mail w sieci Internet.

Ustalenie, w jaki sposób została zrealizowana wysyłka takiej wiadomości e-mail, jest wręcz niemożliwe. Niemniej jednak program bądź wirus tego typu, rozsyła wiadomości e-mail, przedstawiając Twój adres e-mail jako adres nadawcy.

Sfałszowane wiadomości e-mail są najczęściej wysyłane przez serwery pocztowe, które umożliwiają przesłanie wiadomości e-mail z dowolnego adresu e-mail nadawcy (tzw. Open relay’e). Niektóre z programów/wirusów wyposażone są dodatkowo we własne „silniki SMTP”, które są przyczyną znikomej skuteczności zabezpieczenia SMTP (sfałszowana wiadomość e-mail nie przechodzi przez serwery pocztowe home.pl).

Czytaj więcej
  • Czy artykuł był pomocny ?
  • Tak   Nie