WordPress, czyli łatwy sposób na stronę WWW

Szybki hosting dla WordPressa

Strona internetowa ułatwia komunikację z klientami i partnerami biznesowymi. Jeśli chcesz prowadzić ją w sposób profesjonalny – zapoznaj się z programem WordPress. To potężne narzędzie, które opanujesz bez wiedzy technicznej. Pokażemy Ci, jak z niego skorzystać, dopasowując go do własnych potrzeb.

Obrazek przedstawiający logo CMS WordPress

Wraz z rozwojem firmowej witryny czy portalu informacyjnego, będziesz chciał wciąż coś ulepszać i modyfikować. Dlatego dobrze mieć stronę na dostępnym i niezawodnym serwerze. Takie rozwiązanie jest elastyczne i pozwala dostosowywać WordPressa do kolejnych zadań.

Będziesz mógł instalować różne skórki, rozszerzenia, aktualizować oprogramowanie, a nawet wzbogacić witrynę o niestandardowe funkcje. Posiadając usługę hostingową w home.pl (np. Hosting Biznes lub Hosting Profesjonalny), zaloguj się do swojego konta i uruchom narzędzie autoinstalatora aplikacji.

Panel klienta - Autoinstalator aplikacji - CMS, blog - WordPress - Kliknij przycisk zainstaluj

Podczas instalacji programu WordPress na twojej skrzynce pocztowej pojawi się wiadomość mailowa z loginem i hasłem administratora. Zaloguj się pod wskazanym adresem i zacznij ustawiać bazowe informacje na własnej witrynie WWW.

Najpierw ustaw tytuł strony. Zrobisz to wybierając: Ustawienia, a następnie Ogólne. Jeśli ma to być np. serwis firmowy, wpisz po prostu nazwę swojej firmy.

W opisie możesz zamieścić kilka słów o tym, czym charakteryzuje się twoja branża. Pole to może oczywiście pozostać puste.

Panel klienta - Autoinstalator aplikacji - CMS, blog - WordPress - Instalacja - Ustaw podstawowe informacje

Domyślnie w nagłówku strony znajduje się losowy obrazek. Aby ustawić własną grafikę, przygotuj sobie wcześniej wybrane zdjęcie, np. z logotypem firmy o wymiarach 1000×288 pikseli. Ilustrację umieścisz po otwarciu zakładki Wygląd, a następnie Nagłówek.

WordPress - Personalizacja - Nagłówek strony - Wybierz obrazek z Twojego komputera - Zamieść logo

Program WordPress posiada trzy darmowe skórki do wyboru. Skórki to nic innego, jak podstawowy szablon i szkic strony. Jeśli chcesz bardziej wyróżnić się w Internecie, możesz w zasobach Sieci znaleźć inne motywy. Pamiętaj jednak, że niektóre z nich są płatne. Aby wgrać skórkę znalezioną w Sieci, wciśnij przycisk Wyślij na serwer, a potem przenieś tam spakowany plik.WordPress - Zainstaluj motyw - Wyślij na serwer - Kliknij przycisk Wybierz plikJeśli wystarczy Ci standardowa propozycja skórek WordPressa, wybierz Wygląd i w opcji Zainstaluj Motywy możesz dokonywać dowolnych zmian, np. w zakresie kolorystyki strony. W każdej chwili możesz ją zmienić. Dział Motywy zawiera tysiące gotowych, różnorodnych wystrojów, które podzielone są na kilka elementów, tj.: kolorystyka, liczba kolumn, szerokość, właściwości i temat. Testuj swobodnie – bez obawy, że wprowadzane modyfikacje będą nieodwracalne.

WordPress - Wygląd - Motywy - Filtr właściowości - Znajdź motyw, przeszukując bazę motywów wedle pożądanych właściwości

Zanim zaczniesz dodawać poszczególne podstrony zastanów się, jakie treści chcesz na nich umieszczać i ile zakładek będzie Ci potrzebnych. Na początek warto rozrysować sobie cały układ na kartce papieru. Przemyśl też jakie treści powinna zawierać strona startowa oraz czy potrzebujesz podstronę z ofertą, kontaktem i mapką dojazdową do firmy. Jeśli masz już w głowie plan budowy witryny, przejdź do zakładki Strony i wciśnij Dodaj nową.WordPress - Strony - Wybierz opcję Dodaj nową, aby dodać nową stronę Edytor tekstu wygląda niemal identycznie, jak popularne programy, np. Microsoft Word lub Open Office. Na liście dodatkowych opcji można wybrać style nagłówków, zmieniać kolor czcionek, umieszczać w nim ilustracje, filmy, a nawet muzykę. Edytor sprawdza także pisownię w języku polskim.

Na uwagę zasługuje ikonka z charakterystycznym „W”, która pozwala na „Wklejanie z Worda”. Wciśnięcie jej przed kopiowaniem tekstu z innego dokumentu zagwarantuje Ci, że użyte czcionki nie „rozsypią się”. Jeśli popełnisz błąd, zawsze możesz cofnąć zmianę lub zapisać treść przed publikacją jako szkic i wrócić do niej w dowolnym momencie.

WordPress standardowo ma włączoną możliwość dodawania komentarzy. Jeśli ta opcja dla Ciebie jest zbędna, możesz ją wyłączyć w panelu tuż pod edytorem tekstu. Wystarczy odznaczyć ją w polu Dyskusja.WordPress - Strony - Dodaj nową - Wpisz treść w Edytorze tekstuAby sprawdzić swoje dzieło, wciśnij przycisk Podejrzyj, w prawym górnym rogu. Aby jakakolwiek podstrona mogła być widoczna dla szerszego grona, wciśnij niebieski przycisk Opublikuj. Jeśli zapomnisz o tym, to co stworzyłeś będzie widoczne tylko w Twoim panelu, jako roboczy szkic.

WordPress - Strony - Dodaj nową - Opublikuj - Kliknij przycisk Podejrzyj lub OpublikujPrzydatną funkcją jest także Kolejność umieszczona w boksie po prawej stronie. Jeśli stworzyłeś pięć podstron, ustawią się one zgodnie z porządkiem alfabetycznym. Aby decydować co ma być widoczne na głównym pasku strony jako pierwsze, a co drugie, musisz ponumerować każdą z zakładek. Gdy każdej podstronie nadasz odpowiedni numer, wciśnij niebieski przycisk Aktualizacja. Dopiero wtedy zmiany zostaną zapisane.

Każdą nową podstronę dodajemy identycznie za pomocą przycisku Dodaj nową (u góry ekranu).

Otwierając zakładkę Wygląd, a następnie Widgety. Możesz swobodnie dodawać i usuwać komponenty, z których składa się strona. Do wyboru masz:

 • archiwa,
 • chmurkę tagów,
 • kalendarz,
 • kategorie,
 • listę najnowszych komentarzy,
 • listę najnowszych wpisów,
 • listę odnośników,
 • kanał subskrypcji RSS,
 • wyszukiwarkę,
 • tekst lub HTML,
 • listę kategorii wpisów.

Chwyć interesujący cię motyw i przeciągnij kursorem na boczny pasek w wybrane miejsce np.: do stopki, do głównego paska, lub do paska bocznego.

WordPress - Wygląd - Widgety - Chwyć interesujący cię motyw (Archiwa) i przeciągnij kursorem na boczny pasekWordress pozwala także na pozycjonowanie, w tym celu trzeba zainstalować odpowiednie wtyczki. Dla osób, które stawiają swoje pierwsze kroki w tej dziedzinie nie jest to rzecz niezbędna.

Zacznij z Hostingiem internetowym lub Hostingiem WordPress SSD

Żeby móc wykorzystać zalety, które daje profesjonalny CMS WordPress, warto posiadać konto WWW z obsługą baz danych. Brzmi skomplikowanie? Ale nie jest. Teraz w home.pl otrzymasz niezawodne, docenione przez profesjonalistów konto z autoinstalatorem WordPress!, dzięki któremu stworzysz atrakcyjną witrynę internetową.

 

Zarejestruj Hosting internetowy Zarejestruj Hosting WordPress SSD

Warto korzystać ze sprawdzonych rozwiązań, za którymi dodatkowo stoi liczna społeczność internautów. Jeżeli napotkasz na trudności, zawsze możesz liczyć, że uzyskasz fachową pomoc.

Artykuły o CMS WordPress:

Hosting stworzony dla WordPressa

Masz stronę WWW na WordPressie? My też uwielbiamy ten system dla stron internetowych. Dlatego stworzyliśmy hosting specjalnie dla jego użytkowników.


Bezpieczny hosting dla Twojej strony WWW

Przygotowaliśmy miejsce, w którym Twoja strona WWW i poczta e-mail będą się czuły komfortowo.


Odbierz 25 zł do wydania na empik.com

Polecaj usługi home.pl i zdobywaj za każde polecenie kupon o wartości 25zł do wydania na empik.com

Zdobądź swój kupon na 25zł Sprawdź jak

 • Czy artykuł był pomocny ?
 • Tak   Nie