WordPress, czyli łatwy sposób na stronę WWW


Strona internetowa ułatwia komunikację z klientami i partnerami biznesowymi. Jeśli chcesz prowadzić ją w sposób profesjonalny – zapoznaj się z programem WordPress. To potężne narzędzie, które opanujesz bez wiedzy technicznej. Pokażemy Ci, jak z niego skorzystać, dopasowując go do własnych potrzeb.

Wraz z rozwojem firmowej witryny czy portalu informacyjnego, będziesz chciał wciąż coś ulepszać i modyfikować. Dlatego dobrze mieć stronę na dostępnym i niezawodnym serwerze. Takie rozwiązanie jest elastyczne i pozwala dostosowywać WordPressa do kolejnych zadań.

Będziesz mógł instalować różne skórki, rozszerzenia, aktualizować oprogramowanie, a nawet wzbogacić witrynę o niestandardowe funkcje. Posiadając usługę hostingową w home.pl (np. Hosting Biznes lub Hosting Profesjonalny), zaloguj się do swojego konta i uruchom narzędzie autoinstalatora aplikacji.

Podczas instalacji programu WordPress na twojej skrzynce pocztowej pojawi się wiadomość mailowa z loginem i hasłem administratora. Zaloguj się pod wskazanym adresem i zacznij ustawiać bazowe informacje na własnej witrynie WWW.

Najpierw ustaw tytuł strony. Zrobisz to wybierając: Ustawienia, a następnie Ogólne. Jeśli ma to być np. serwis firmowy, wpisz po prostu nazwę swojej firmy.

W opisie możesz zamieścić kilka słów o tym, czym charakteryzuje się twoja branża. Pole to może oczywiście pozostać puste.

c6f2bbc38c6c46c9b85542fea26a13da

Domyślnie w nagłówku strony znajduje się losowy obrazek. Aby ustawić własną grafikę, przygotuj sobie wcześniej wybrane zdjęcie, np. z logotypem firmy o wymiarach 1000×288 pikseli. Ilustrację umieścisz po otwarciu zakładki Wygląd, a następnie Nagłówek.

2d062a9a982f924de92d777ea3f4b1a2

Program WordPress posiada trzy darmowe skórki do wyboru. Skórki to nic innego, jak podstawowy szablon i szkic strony. Jeśli chcesz bardziej wyróżnić się w Internecie, możesz w zasobach Sieci znaleźć inne motywy. Pamiętaj jednak, że niektóre z nich są płatne. Aby wgrać skórkę znalezioną w Sieci, wciśnij przycisk Wyślij na serwer, a potem przenieś tam spakowany plik.8e271fe75017f20bc9e73730e1387d22Jeśli wystarczy Ci standardowa propozycja skórek WordPressa, wybierz Wygląd i w opcji Zainstaluj Motywy możesz dokonywać dowolnych zmian, np. w zakresie kolorystyki strony. W każdej chwili możesz ją zmienić. Dział Motywy zawiera tysiące gotowych, różnorodnych wystrojów, które podzielone są na kilka elementów, tj.: kolorystyka, liczba kolumn, szerokość, właściwości i temat. Testuj swobodnie – bez obawy, że wprowadzane modyfikacje będą nieodwracalne.

64718ebb46321dde38ed9fd8d17ce9b5

Zanim zaczniesz dodawać poszczególne podstrony zastanów się, jakie treści chcesz na nich umieszczać i ile zakładek będzie Ci potrzebnych. Na początek warto rozrysować sobie cały układ na kartce papieru. Przemyśl też jakie treści powinna zawierać strona startowa oraz czy potrzebujesz podstronę z ofertą, kontaktem i mapką dojazdową do firmy. Jeśli masz już w głowie plan budowy witryny, przejdź do zakładki Strony i wciśnij Dodaj nową.3234642621df6e775f2bed26790c8aff Edytor tekstu wygląda niemal identycznie, jak popularne programy, np. Microsoft Word lub Open Office. Na liście dodatkowych opcji można wybrać style nagłówków, zmieniać kolor czcionek, umieszczać w nim ilustracje, filmy, a nawet muzykę. Edytor sprawdza także pisownię w języku polskim.

Na uwagę zasługuje ikonka z charakterystycznym „W”, która pozwala na „Wklejanie z Worda”. Wciśnięcie jej przed kopiowaniem tekstu z innego dokumentu zagwarantuje Ci, że użyte czcionki nie „rozsypią się”. Jeśli popełnisz błąd, zawsze możesz cofnąć zmianę lub zapisać treść przed publikacją jako szkic i wrócić do niej w dowolnym momencie.

WordPress standardowo ma włączoną możliwość dodawania komentarzy. Jeśli ta opcja dla Ciebie jest zbędna, możesz ją wyłączyć w panelu tuż pod edytorem tekstu. Wystarczy odznaczyć ją w polu Dyskusja.620e03ed1ad3bad9efb84105e0bd439fAby sprawdzić swoje dzieło, wciśnij przycisk Podejrzyj, w prawym górnym rogu. Aby jakakolwiek podstrona mogła być widoczna dla szerszego grona, wciśnij niebieski przycisk Opublikuj. Jeśli zapomnisz o tym, to co stworzyłeś będzie widoczne tylko w Twoim panelu, jako roboczy szkic.

1c1e3c81796aaff77d578a28c04e02baPrzydatną funkcją jest także Kolejność umieszczona w boksie po prawej stronie. Jeśli stworzyłeś pięć podstron, ustawią się one zgodnie z porządkiem alfabetycznym. Aby decydować co ma być widoczne na głównym pasku strony jako pierwsze, a co drugie, musisz ponumerować każdą z zakładek. Gdy każdej podstronie nadasz odpowiedni numer, wciśnij niebieski przycisk Aktualizacja. Dopiero wtedy zmiany zostaną zapisane.

Każdą nową podstronę dodajemy identycznie za pomocą przycisku Dodaj nową (u góry ekranu).

Otwierając zakładkę Wygląd, a następnie Widgety. Możesz swobodnie dodawać i usuwać komponenty, z których składa się strona. Do wyboru masz:

 • archiwa,
 • chmurkę tagów,
 • kalendarz,
 • kategorie,
 • listę najnowszych komentarzy,
 • listę najnowszych wpisów,
 • listę odnośników,
 • kanał subskrypcji RSS,
 • wyszukiwarkę,
 • tekst lub HTML,
 • listę kategorii wpisów.

Chwyć interesujący cię motyw i przeciągnij kursorem na boczny pasek w wybrane miejsce np.: do stopki, do głównego paska, lub do paska bocznego.

63343c0b505729e295f4fcaceedcb0a5Wordress pozwala także na pozycjonowanie, w tym celu trzeba zainstalować odpowiednie wtyczki. Dla osób, które stawiają swoje pierwsze kroki w tej dziedzinie nie jest to rzecz niezbędna.

Zacznij z Hostingiem internetowym lub Hostingiem WordPress SSD

Żeby móc wykorzystać zalety, które daje profesjonalny CMS WordPress, warto posiadać konto WWW z obsługą baz danych. Brzmi skomplikowanie? Ale nie jest. Teraz w home.pl otrzymasz niezawodne, docenione przez profesjonalistów konto z autoinstalatorem WordPress!, dzięki któremu stworzysz atrakcyjną witrynę internetową.

Skorzystaj z 14-dniowego okresu próbnego i przekonaj się, jakie możliwości kryje w sobie WordPress!

 

Wybróbuj Hosting internetowy Wybróbuj Hosting WordPress SSD

Warto korzystać ze sprawdzonych rozwiązań, za którymi dodatkowo stoi liczna społeczność internautów. Jeżeli napotkasz na trudności, zawsze możesz liczyć, że uzyskasz fachową pomoc.
 • Czy artykuł był pomocny ?
 • Tak   Nie

Tematy powiązane

Szukaj
Generic filters
Tylko dokładne dopasowania
Szukaj w tytułach
Szukaj w treści
Wyświetl posty typu:
lub