Firewall na VPS z Windows

Zapora sieciowa (firewall) chroni informacje i dane komputerów i serwerów, zabezpieczając je przed atakami. Dowiedz się, jak działa firewall na VPS z Windows i jak go skonfigurować.

SPIS TREŚCI

Czym jest firewall?

Firewall na bieżąco monitoruje ruch sieciowy i przepuszcza go lub blokuje, w zależności od ustalonych zasad. Dzięki temu lokalna sieć jest zabezpieczona przed niepożądanym dostępem z zewnątrz oraz przed udostępnianiem w nieautoryzowany sposób danych z komputerów sieci lokalnej na zewnątrz. Firewall tworzy barierę między będącą zaufaną strefą siecią wewnętrzną, a niezaufaną siecią zewnętrzną – Internetem.

Dlaczego to ważne? Licho nie śpi – właściwie cały czas podejmowane są próby ataków. Najczęściej polegają na skanowaniu adresów IP pod kątem używanych aplikacji, by następnie wykorzystać istniejące w ich zabezpieczeniach luki (exploit). Jeśli o słabym punkcie oprogramowania wiedzą nie tylko jego twórcy, ale też hakerzy, a usuwającej go aktualizacji jeszcze nie ma bądź użytkownik jej nie zainstalował, ryzyko jest ogromne. Może je zmniejszyć odpowiednio skonfigurowany firewall, który odrzuci niepożądany przychodzący ruch sieciowy.

Zapora sieciowa na VPS z Windows Server

W przypadku serwera wirtualnego z systemem operacyjnym Windows Server możesz ustawić firewall systemowy – potrzebujesz do tego dostępu administratora do serwera.

Jak dostać się do ustawień firewalla w Windows Server?

Wystarczy kliknąć przycisk Start, a następnie korzystając z opcji szukania wpisać „Firewall Windows” i kliknąć w wynik wyszukiwania. Możesz też kliknąć Start, następnie wybrać System > Panel Sterowania > System i zabezpieczenia > Windows Defender Firewall. Niezależnie od drogi dotarcia do tego miejsca, kolejny krok to wybór pozycji Advanced settings.

Zarządzanie domyślnymi regułami

W ustawieniach zaawansowanych firewalla możesz włączać i wyłączać wstępnie skonfigurowane reguły oraz tworzyć nowe. By włączyć regułę, która domyślnie nie jest aktywowana, kliknij ją prawym przyciskiem myszy i wybierz opcję Włącz regułę. Analogicznie należy postąpić w celu wyłączenia reguły.

Jak utworzyć nową regułę zapory sieciowej Windows Server?

 1. Jeżeli chcesz utworzyć nową regułę, wybierz Akcje > Nowa reguła.
 2. Wybierz rodzaj reguły, jaką chcesz zdefiniować. Najczęściej będzie to port.
 3. Wypełnij dane dot. portu, którego ma dotyczyć reguła.
  TCP i UDP to protokoły, za pomocą których transferowane są dane między użytkownikiem a serwerem. Protokół UDP jest szybszy w działaniu, ale może przesyłać dane niekoniecznie we właściwej kolejności, nie wymaga też potwierdzenia otrzymania wiadomości. Protokół TCP wymaga informacji zwrotnej, gwarantuje też, że dane zostaną dostarczone bez błędów i we właściwej kolejności.
 4. Wybór opcji Wszystkie porty lokalne oznacza aktywowanie wszystkich portów TCP lub UDP. Wybierając opcję Porty lokalne, decydujesz, którego portu ma dotyczyć reguła.
 5. Określ, jakie działanie ma wywołać reguła. Dostępne opcje:
  • Zezwalaj na połączenie – dozwolona będzie pełna komunikacja za pośrednictwem wskazanego wcześniej portu
  • Zezwalaj na połączenie, jeśli jest zabezpieczone – komunikacja za pośrednictwem portu będzie dozwolona tylko jeśli połączenie będzie uwierzytelnione przez IPsec
  • Blokuj połączenie – przesył danych za pośrednictwem wskazanego portu będzie niemożliwy
 6. Wskaż, kiedy reguła ma mieć zastosowanie. W tym miejscu możesz zaznaczyć jedną lub więcej opcji. Te ustawienia w przyszłości będziesz mógł zmienić.
 7. Stwórz nazwę i opis tworzonej reguły. Wypełnienie opisu nie jest obowiązkowe, ale może pomóc korzystać z reguły i modyfikować ją w przyszłości.
 8. Po kliknięciu Zakończ nowa reguła zostanie utworzona.

Zapora sieciowa na VPS z Windows Server w trybie Server Core

Server Core jest minimalną opcją instalacji Windows Server. Podstawową i najważniejszą cechą odróżniającą Server Core od Desktop Experience jest brak pulpitu. Server Core eliminuje usługi i funkcje, które nie są niezbędne, dzięki czemu instalacja zajmuje mniejszą powierzchnię dysku, a system jest mniej obciążony.

Jeśli korzystasz z trybu Server Core, do konfiguracji firewall należy skorzystać z poleceń cmdlet i skryptów środowiska WindowsPowerShell. Lista poleceń służących do konfiguracji Zapory sieciowej Windows znajduje się na stronie Microsoft.

 

Czytaj także:
 • Czy artykuł był pomocny ?
 • Tak   Nie