VPS z Windows. Czym jest i co można zrobić na serwerze wirtualnym z Windowsem?

Nie jesteś przekonany do hostingu współdzielonego, a serwer dedykowany wydaje Ci się rozwiązaniem nieco na wyrost względem twoich potrzeb? Weź pod uwagę serwer VPS. Może się okazać, że ta opcja okaże się dla Ciebie najlepsza. Teraz z oferty home.pl możesz wybrać VPS z Windows. Dowiedz się, czym jest i jakie daje możliwości.

SPIS TREŚCI

Czym jest serwer VPS?

Serwer VPS (ang. Virtual Private Server) to wirtualna maszyna tylko do twojego użytku. Jest wyodrębnioną w procesie wirtualizacji częścią fizycznego serwera, który współdzielisz z innymi klientami, jednak wasze działania na serwerze nie wywierają na siebie wpływu.

Każdy serwer VPS działa jak całkowicie odrębna maszyna. Wydzielone zasoby są przeznaczone tylko dla ciebie i to ty administrujesz serwerem.

To rozwiązanie pośrednie między hostingiem współdzielonym a serwerem dedykowanym, które sprawdzi się idealnie, gdy Twoje wymagania są duże, jesteś gotowy podjąć się administracji serwerem, ale nie potrzebujesz mieć na wyłączność fizycznej maszyny i chcesz uniknąć związanych z tym obowiązków (np. wymiana podzespołów).

Czym jest VPS Windows?

VPS z Windows to wydzielona maszyna wirtualna, na której zainstalowany jest system Windows Server.  Łatwy w obsłudze i znany interfejs graficzny czyni pracę wygodną i bardziej przystępną zwłaszcza dla osób, które dopiero nabierają doświadczenia w obsłudze serwera VPS. Korzystanie z VPS z Linux początkowo może być trudne dla osób, które wcześniej nie miały do czynienia z tym środowiskiem, natomiast VPS Windows pod kątem konfiguracji i użytkowania w tym wypadku może być zdecydowanie bardziej przyjazny.

Jakie zalety ma serwer wirtualny z Windowsem?

Jeśli wolisz, gdy to ty decydujesz i chcesz korzystać z pełni możliwości, serwer VPS zaspokoi Twoje wymagania, zwłaszcza gdy bierzesz go pod uwagę jako alternatywę dla serwera współdzielonego. W porównaniu do tego rozwiązania, serwery VPS wyróżnia:

 • Większa wydajność – osiągalna dzięki wyposażeniu serwerów VPS w wydajne procesory, pamięć i dysk twardy
 • Niezawodność i bezpieczeństwo – odizolowanie serwera VPS od innych serwerów zapewnia lepszą ochronę przed atakami i awariami systemu
 • Więcej możliwości – dzięki dostępowi do większej ilości zasobów w porównaniu do serwera współdzielonego, serwer VPS pozwala na bardziej wymagające aplikacje i projekty
 • Elastyczność i kontrola – to Ty jesteś administratorem serwera i konfigurujesz środowisko na miarę Twoich potrzeb (np. zmieniając ustawienia systemu operacyjnego czy instalując i konfigurując oprogramowanie)
 • Przewidywalność i stabilność – serwer VPS jest objęty gwarancją jakości i niezawodności, co pozwala na bardziej przewidywalne działanie niż w przypadku serwerów współdzielonych

Nie musisz sięgać po rozwiązania na wyrost! Dzięki różnym rozmiarom serwerów VPS z Windows w ofercie home.pl możesz wybrać najbardziej odpowiedni do Twoich potrzeb i budżetu wariant. W każdej opcji możesz liczyć na niezwykłe tempo i wydajność – nasze serwery są oparte na dyskach SSD NVMe, które są bezkonkurencyjne pod względem szybkości.

Po zakupie nie musisz też zwlekać z działaniem. Serwer VPS będzie gotowy do pracy w czasie od kilku do kilkudziesięciu minut.

Jakie są dostępne systemy Windows Server?

Podobnie jak dla komputerów, także dla rozwiązań serwerowych Windows co jakiś czas wypuszcza kolejne wersje systemów operacyjnych. W ofercie home.pl masz do wyboru wersje:

 • Windows 2016 Server
 • Windows 2019 Server
 • Windows 2022 Server

Co możesz zrobić na VPS z Windows?

To, jak wykorzystasz serwer VPS z Windows, zależy od Ciebie. Możesz użyć go jako:

 • Hostingu stron internetowych – możliwości VPS docenisz zwłaszcza, jeśli prowadzisz bardziej skomplikowane i wymagające projekty
 • Hostingu gier online – zaproś wielu użytkowników do wspólnej zabawy i grajcie online na swoich zasadach, tak jak lubicie. Na VPS z Windows możesz hostować m.in. Minecraft, CS:GO, Terraria czy Grand Theft Auto 5
 • Hostingu aplikacji webowej – zapewnij szybki i niezawodny dostęp do aplikacji (np. ASP.NET) przez Internet
 • Serwera baz danych lub plików – przechowuj i udostępniaj dane lub pliki dla wielu użytkowników i aplikacji
Za pomocą pulpitu zdalnego możesz połączyć się z serwerem i zarządzać nim z dowolnego miejsca na świecie. Remote Desktop Protocol (RDP), czyli protokół pulpitu zdalnego pozwala nawiązać połączenie za pomocą interfejsu graficznego systemu operacyjnego. W ten sposób, gdziekolwiek jesteś, możesz przy użyciu komputera uzyskać zdalny dostęp do serwera.

VPS z Windows będzie oczywistym wyborem zawsze wtedy, gdy chcesz korzystać z programów, aplikacji czy systemów, które wymagają środowiska Windows. To, jakie programy będą działały na serwerze wirtualnym z Windowsem, będzie zależne od wersji systemu operacyjnego i zainstalowanych aplikacji. W większości przypadków można jednak zainstalować każdy program, który jest kompatybilny z systemem Windows Server.

Serwer wirtualny z Windowsem umożliwia pracę z takimi technologiami jak .NET i MS SQL. Decydując się na VPS z Windows możesz korzystać z takich narzędzi i aplikacji, jak m.in.:

 • MS Access
 • ERP Optima
 • Subiekt GT
 • Mała Księgowość
 • PŁATNIK
Czytaj także:
 • Czy artykuł był pomocny ?
 • Tak   Nie