Urlop szkoleniowy nie jest tak popularny jak urlop wypoczynkowy czy bezpłatny, ale warto wiedzieć, komu, kiedy i w jakim wymiarze przysługuje. Pracownicy podnoszący kwalifikacje zawodowe mogą też skorzystać z innych przywilejów. Kwestie te reguluje Kodeks pracy.
SPIS TREŚCI
- Komu przysługuje urlop szkoleniowy?
- Jaki jest wymiar urlopu szkoleniowego?
- Wniosek o urlop szkoleniowy
- Co przysługuje oprócz urlopu szkoleniowego?
- Co, gdy urlop szkoleniowy nie przysługuje?
Komu przysługuje urlop szkoleniowy?
Podnoszenie kwalifikacji zawodowych w Kodeksie pracy jest rozumiane jako zdobywanie lub uzupełnianie wiedzy i umiejętności pracownika. Co ważne, chodzi tu o naukę podejmowaną przez pracownika z inicjatywy lub za zgodą pracodawcy. Tylko w takim przypadku można korzystać z urlopu szkoleniowego. Przysługuje on wyłącznie pracownikom zatrudnionym na podstawie umowy o pracę.
Jaki jest wymiar urlopu szkoleniowego?
Wymiar urlopu szkoleniowego zależy od tego, do jakiego egzaminu związanego z zakończeniem etapu nauki przygotowuje się pracownik. Jest to:
- 6 dni – dla pracownika przystępującego do egzaminów eksternistycznych, do egzaminu maturalnego, do egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie lub egzaminu zawodowego
- 21 dni – w ostatnim roku studiów, na przygotowanie pracy dyplomowej oraz przygotowanie się i przystąpienie do egzaminu dyplomowego
Jeśli pracownik przystępuje do więcej niż jednego egzaminu, przysługuje mu więcej niż jeden urlop szkoleniowy.
Pracownik kończy technikum. Musi zdać egzamin eksternistyczny, a następnie egzamin potwierdzający kwalifikacje w zawodzie. Ponieważ zdaje dwa egzaminy, przysługują mu dwa urlopy szkoleniowe, po 6 dni każdy.
Wniosek o urlop szkoleniowy
Urlopu szkoleniowego udziela się na wniosek pracownika. Musi on pamiętać o tym, że z urlopu szkoleniowego powinien korzystać w czasie powiązanym ze zdarzeniem, które do niego uprawnia. Urlop szkoleniowy nie może też być zaległy – jeśli pracownik nie zawnioskuje o niego w odpowiednim czasie, straci do niego prawo.
Co oprócz urlopu szkoleniowego dla pracowników podnoszących kwalifikacje zawodowe?
Zwolnienie z pracy na czas zajęć
Urlop szkoleniowy dotyczy tylko przygotowania do egzaminów na koniec nauki. Nie udziela się go pracownikom, którzy muszą wziąć udział w zajęciach czy wykładach. Na tę okoliczność Kodeks pracy przewiduje możliwość zwolnienia pracownika z całości lub części dnia pracy na tyle czasu, by mógł punktualnie przybyć na zajęcia oraz na czas ich trwania.
Umowa szkoleniowa
Pracodawca może zawrzeć umowę z pracownikiem podnoszącym kwalifikacje zawodowe. Umowa szkoleniowa powinna określać wzajemne prawa i obowiązki stron i być zawarta na piśmie. Nie może ona zawierać postanowień mniej korzystnych dla pracownika niż te zawarte w Kodeksie pracy. Umowa szkoleniowa nie jest wymagana, jeżeli pracodawca nie zamierza zobowiązać pracownika do kontynuowania pracy w swojej firmie po zakończeniu nauki.
Dodatkowe świadczenia
Ponadto pracownikowi podnoszącemu kwalifikacje zawodowe pracodawca może przyznać dodatkowe świadczenia, zwłaszcza pokrywając opłaty za kształcenie, podręczniki, przejazd i zakwaterowanie.
Pracownik będzie zobowiązany do zwrotu kosztów poniesionych przez pracodawcę na cel podnoszenia kwalifikacji zawodowych, jeżeli:
- Nie podejmie się podnoszenia kwalifikacji lub przerwie naukę bez uzasadnionej przyczyny
- Pracodawca rozwiąże z nim umowę bez wypowiedzenia z jego winy, w trakcie lub po ukończeniu podnoszenia kwalifikacji zawodowych, w terminie określonym w umowie szkoleniowej, nie dłuższym niż 3 lata
- W terminie określonym w umowie szkoleniowej sam rozwiąże stosunek pracy za wypowiedzeniem (za wyjątkiem wypowiedzenia z przyczyn określonych w art. 94 3 obowiązki pracodawcy w zakresie przeciwdziałania mobbingowi)
- W terminie określonym w umowie szkoleniowej sam rozwiąże stosunek pracy bez wypowiedzenia na podstawie art. 55 rozwiązanie bez wypowiedzenia umowy o pracę przez pracownika lub w art. 94 3 obowiązki pracodawcy w zakresie przeciwdziałania mobbingowi
Co, gdy urlop szkoleniowy nie przysługuje?
Jeżeli pracownik decyduje się zdobywać lub uzupełniać wiedzę i umiejętności w inny sposób (tj. nie z inicjatywy lub za zgodą pracodawcy), wówczas nie przysługuje mu urlop szkoleniowy ani możliwość zwolnienia z całego lub części dnia pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia.
Chcąc uczestniczyć w zajęciach, jeśli kolidują z nimi godziny pracy, pracownik może skorzystać ze zwolnienia z całości lub części dnia pracy bez zachowania prawa do wynagrodzenia. Na potrzeby nauki bądź podejścia do egzaminów, zamiast urlopu szkoleniowego, może skorzystać z urlopu bezpłatnego w wymiarze ustalonym w porozumieniu zawartym między pracodawcą i pracownikiem.
Czytaj także:
- Rodzaje urlopów pracowniczych. Który urlop wykorzystać?
- Do kiedy wykorzystać zaległy urlop?
- Urlop na żądanie – zasady korzystania