Co to jest alias pocztowy?

Szybki hosting dla WordPressa

Alias pocztowy to dodatkowy adres Twojego konta e-mail. Alias pocztowy tworzy się jako uzupełnienie właściwego adresu skrzynki e-mail o jego dodatkowe warianty. Dysponując jednym kontem poczty elektronicznej, możesz posiadać wiele adresów e-mail na nie wskazujących.

Skrzynka poczty elektronicznej czyli skrzynka e-mail to wydzielone na serwerze pocztowym miejsce, w ramach którego przechowywane są wiadomości e-mail. Skrzynka poczty e-mail posiada unikalną nazwę czyli adres konta pocztowego, np. jan.kowalski@firmajana.pl. Adres e-mail jest jednocześnie loginem do konta pocztowego, osobno nadajesz skrzynce e-mail hasło. Dysponując tymi dwiema informacjami, możesz zalogować się, np. do Poczty home.pl a następnie odebrać korespondencję wysłaną na w/w adres.

Panel Klienta home.pl - Poczta - Lista aliasów - Dodaj alias - Uzupełnij informacje o nowym aliasie dla skrzynki e-mail

Dysponując aliasem poczty dysponujesz dodatkowym adresem swojej skrzynki poczty elektronicznej. Alias tworzony jest na tym samym serwerze co skrzynka e-mail,  za pomocą funkcji do niej przypisanych. Głównym adresem skrzynki e-mail jest jan.kowalski@firmajana.pl i takie e-mail utworzyłeś na serwerze.  Utworzonym do niej aliasem, dodatkowym adresem będzie, np. kontakt@firmajana.pl.

Wiele aliastów czy wiele skrzynek e-mail

Powyższy schemat możesz zastosować tworząc także dwie osobne skrzynki e-mail, posiadające osobne dane do logowania. Wymaga to jednak kontroli obu skrzynek e-mail. W tym czasie, alias, chociaż funkcjonuje jako drugi adres poczty elektronicznej, wskazuje na tę samą skrzynkę e-mail, co podstawowy adres. Wiadomości e-mail wysłane na adres skrzynki e-mail lub jej alias, zostaną umieszczone w skrzynce odbiorczej tego samego konta pocztowego.

Przykład: Na osiedlu powstał lokal biurowy, do którego prowadzi główne wejście. Lokal znajduje się pod określonym adresem, np. ul. Kolorowa 4. Ze względu na dużą ilość pracowników oraz rozbudowany system ich pracy, udostępniono dwa dodatkowe wejścia boczne: A i B. Otrzymały one adresy, ul. Kolorowa 4A oraz Kolorowa 4B. Wszystkie adresy kierują na ten sam lokal i firmę w nim przebywającą, ale umożliwiają wskazanie innym, dokładnej lokalizacji, np. działu firmy, do którego można wejść osobnym wejściem.
Przykład: Posiadam adres e-mail: jan.kowalski@firmajana.pl oraz utworzone aliasy: kontakt@firmajana.pl oraz jk@firmajana.pl. Mogę wg. potrzeby podawać innym jeden z trzech adresów e-mail, a wszystkie przesłane wiadomości, odnajdę w skrzynce odbiorczej jednego konta. Dzięki zastosowaniu reguł wiadomości lub/oraz przekierowań, mogę dodatkowo segregować otrzymaną korespondencję, np. tworząc i przenosząc wiadomości do folderów. Pocztę otrzymaną na adres jan.kowalski@ pozostawić bez zmian, pocztę wysłaną na adres kontakt@ przenieść do folderu: FIRMOWE, a korespondencję z jk@ do folderu PRYWATNE. Możliwości jest znacznie więcej.

Warto w tym miejscu zwrócić uwagę, że utworzenie aliasów poczty e-mail, tj. dodatkowych adresów, umożliwia nie tylko przesyłanie na nie wiadomości. Alias poczty e-mail można używać także do wysyłania wiadomości e-mail. W powyższym układzie, mogę wysyłać pocztę prywatnie z adresu jk@ lub reprezentując firmę i korzystając z adresów jan.kowalski@ lub kontakt@. Każdemu z adresów można nawet przypisać osobne podpisy wiadomości.

WAŻNE! Alias pocztowy nie jest kontem e-mail. Nie posiada loginu, hasła ani wydzielonej przestrzeni na serwerze. Alias poczty e-mail jest jedynie rozszerzeniem już istniejącej skrzynki e-mail, jej adresu, o dodatkowe adresy poczty e-mail. Utworzenie aliasu pocztowego uwarunkowane jest posiadaniem skrzynki e-mail z wydzielonym miejscem na serwerze.
WAŻNE! Alias pocztowy nie jest przekierowaniem poczty e-mail, co mogło by znacząco wpłynąć na bezpieczeństwo przepływu danych, nagłówki wiadomości, itp. Popularny alias e-mail jest dodatkowym adresem, działającym DLA i w OBRĘBIE określonej skrzynki e-mail o określonym loginie, haśle oraz przestrzeni serwera pocztowego.

Alias pocztowy w obsłudze korespondencji

Aliasy pocztowe stanowią jedną z podstawowych funkcjonalności konta e-mail, a jednocześnie potrafią usprawnić działanie firmy. Wykorzystaj aliasy pocztowe do tworzenia dodatkowych adresów dla swojej skrzynki e-mail, np. na potrzeby rekrutacji, przeprowadzania konkursów lub podziału korespondencji wg. własnych kryteriów. Pamiętaj, że wszystkie otrzymane wiadomości z każdego adresu, trafią na jedno konto e-mail.

Po utworzeniu aliasów poczty e-mail możesz skorzystać z dodatkowych opcji, np. tworzenia reguł wiadomości oraz folderów poczty e-mail na swoim koncie. Możesz także ustawić nowe przekierowania, np. delegując pocztę do konkretnych pracowników, bez konieczności dawania im dostępu do konta e-mail. W ten sposób zautomatyzujesz proces segregacji poczty, przenosząc wiadomości e-mail do właściwych folderów. Oddziel zapytania ofertowe wysłany na główny adres e-mail, od korespondencji dot. zakupów w hurtowni. Ustaw przekierowanie poczty dot. rekrutacji w firmie bezpośrednio na adres e-mail HR lub kadr. Udostępnij użytkownikom strony WWW możliwość wyboru adresu, na który chcą się kontaktować, aby podnieść wiarygodność firmy i pokazać, że przesłana wiadomość, z pewnością zostanie dostarczona do właściwych osób.

Przechwytywanie utraconej korespondencji

Aliasy pocztowe mogą także pomóc w przechwytywaniu utraconej poczty, wysłanej na błędnie sformułowane adresy e-mail. Sytuacja taka ma często miejsce gdy tworzysz skomplikowane adresy poczty e-mail lub kiedy, przykładowo, Twoje nazwisko jest trudne do wymowy a potrzebujesz przekazać je użytkownikom przez telefon. Utwórz główny adres e-mail ze swoim nazwiskiem, alias z jego skrótem. O wiele łatwiej będzie podać przez telefon adres ab@firmajana.pl niż andrzej.brzeczyszczykiewicz@firmajana.pl.

Wielu użytkowników Internetu ma także tendencje do domyślnego wprowadzania adresów e-mail do kontaktu, bez ich potwierdzenia na stronie czy wizytówce firmy. Standardem jest posiadanie przez firmy takich adresów jak biuro@firmajana.pl czy kontakt@firmajana.pl. A przecież nie masz obowiązku korzystania z nich. Może się jednak okazać, że jakaś część korespondecji jest właśnie wysyłana na takie adresy.

  • W obsłudze i przechwyceniu utraconej poczty e-mail pomoże Ci funkcja Catch-All, którą aktywujesz dla całej domeny. Pozwala ona przekierować całą korespondencję e-mail ze każdego nieistniejącego adresu e-mail (na który użytkownicy wyślą pocztę) na jeden określony. Funkcja Catch-All nie przekierowuje poczty wysłanej na adres, który funkcjonuje na Twoim serwerze (został już utworzony). Za tę korespondencję odpowiada skrzynka e-mail, na którą wiadomości są dostarczane od razu.

Alias pocztowy w home.pl

Jeśli zdecydujesz się na korzystanie z aliasów pocztowych posiadając konto e-mail, możesz utworzyć je bezpośrednio w Panelu Klienta home.pl na serwerze, do którego przypisana jest domena. Dodaj nową skrzynkę e-mail lub edytuj już utworzoną, następnie dodaj alias. Jeden lub wiele.

Po zalogowaniu do Poczty home.pl za pomocą swojej skrzynki e-mail, możesz przystąpić do konfiguracji konta: dodać nowe foldery, utworzyć reguły wiadomości, ustawić przekierowanie.

Redagując nową wiadomość e-mail, wybierz adres nadawcy wiadomości: adres skrzynki e-mail lub jeden z utworzonych aliasów. Ustaw wiele podpisów do wiadomości, aby móc zmieniać je w zależności od użytego adresu e-mail poczty wychodzącej.

Aliasy pocztowe możesz także konfigurować w programach do obsługi poczty e-mail. Sprawdź również jak działa alias w obsłudze poczty Gmail dla firm –  Suite.

 

 

Hosting stworzony dla WordPressa

Masz stronę WWW na WordPressie? My też uwielbiamy ten system dla stron internetowych. Dlatego stworzyliśmy hosting specjalnie dla jego użytkowników.


  • Czy artykuł był pomocny ?
  • Tak   Nie
Szukaj
Generic filters
Tylko dokładne dopasowania
Szukaj w tytułach
Szukaj w treści
Filter by Article Categories
Najczęściej zadawane pytania
Dodatkowe narzędzia hostingu
Statystyki serwera (nowe)
Połączenie SSH
Statystyki serwera (stare)
WebFTP
Autoinstalator
Kontrola wersji (SVN)
Listy mailingowe
Poczta home.pl
Obsługa poczty webmail
Programy pocztowe
Nowa platforma home.pl
Częste pytania
Bezpieczeństwo
Instalacje
Panel klienta
Domeny
Hosting
Serwer Apache
Bazy danych
Certyfikaty SSL
Zamawianie SSL
Instalacja i konfiguracja SSL
Poczta e-mail
Office 365
WordPress Hosting SSD
Dodatki od partnerów
Poprzednia platforma home.pl
Certyfikaty SSL
Zamawianie certyfikatów SSL
Konfiguracja i instalacja SSL
Panel home.pl
Informacje podstawowe
Pulpit
Usługi
Płatności
Profil
Centrum Pomocy
Operacje w Panelu home.pl
Serwery
WebFTP
Informacje podstawowe
Konfiguracja serwerów
Serwery Unix
Serwery Windows
Obsługa baz danych
phpMyAdmin (MySQL)
phpPgAdmin (PgSQL)
myLittleAdmin (MSSQL)
Sklep internetowy eSklep
Panel usługi eSklep
RODO w sklepie internetowym
Panel sklepu internetowego
Pierwsze kroki
Promocja sklepu
Sprzedaż
Pierwsze uruchomienie
Dodatki od partnerów
Asortyment
Klienci
Integracje
Inne integracje
Systemy aukcyjne
Baza produktów
Aplikacje
App store
Aplikacja mobilna
Marketing
Modyfikacja wyglądu
Dokumentacja
Dla deweloperów
Style graficzne
Inne zagadnienia
Raporty i statystyki
Zawartość
Filmy instruktażowe
Konfiguracja sklepu
Rozliczenia i dokumenty
Faktury
Zmiana danych (cesja)
Rozliczenia i płatności
Dokumenty do pobrania
Produkty i usługi
Kreator Stron WWW
eCommerce
Moduły
Ustawienia
Szablony
Nawigacja
Publikacja i dodatki
Szybki start
Prestahosting
Profesjonalne usługi IT
Certyfikaty SSL
Przywracanie danych
Udostępnienie logów
Operacje na plikach i bazach danych
WordPress
Terminal płatniczy SumUp
Wordpress hosting SSD
Office 365
OneDrive
Domeny
Informacje podstawowe
Rejestracja / opłacanie
Konfiguracja domen
Transfer domen
Giełda domen
Dodatki do domen
Serwery VPS
Skrzynki e-mail
Microsoft Exchange
Cloud Email Xchange
Obsługa skrzynek w Panelu home.pl
Jak zarejestrować Personal email lub Business email?
Bezpieczeństwo
eKsięgowość
Reklama internetowa
Reklama Allegro Ads
Tworzenie stron WWW
Contact LEADer
Reklama banerowa Google
Zakupy Google
Google Ads (AdWords)
eKampanie Google
SEMSTORM
Pozycjonowanie
rankingCoach
Baza wiedzy
Facebook
Systemy CMS
Internet w praktyce
Przydatne programy
Konfiguracja programów FTP
Zagadnienia techniczne
.htaccess
mod_rewrite
Kursy i specyfikacje
Kurs HTML
Kurs PHP
Kurs SQL
Rejestracja usług
RODO w home.pl
English
Control Panel
Webmail
FTP
Office 365
WordPress
SSL
Aplikacje w marketplace
SimplySign
SiteLock - ochrona WWW
Dropsuite Email Backup
CCleaner
Antywirus Kaspersky
Dropbox - dysk w chmurze
Płatności PayU
Programy antywirusowe AVAST
Office 365
AVG PC TuneUp
Reklama na start
Google AdWords
Zareklamuj stronę WWW na Facebook
Cloud Email Xchange
Brand24
Microsoft OneDrive
FreshMail.pl
Tłumaczenia online
G Suite - poczta Gmail
Program prowizyjny
Acronis Backup
Informacje podstawowe
Ustawienia dodatkowe
Panel użytkownika
Panel administratora
lub