Delegacja domeny na serwery DNS home.pl od innego operatora


Wprowadzenie

Czym jest delegacja domeny na serwery DNS home.pl od innego operatora wyjaśnimy na poniższym przykładzie.

Przykład: Załóżmy, że posiadasz serwer w home.pl i umieściłeś na nim swoją stronę WWW. Dodatkowo wykupiłeś domenę twojadomena.pl u innego operatora niż home.pl. Chcesz, aby pod adresem twojadomena.pl była wyświetlana Twoja strona WWW umieszczona na serwerze w home.pl. Aby było to możliwe możesz wydelegować twojadomena.pl na serwery DNS w home.pl.

Dodatkowo dzięki wydelegowaniu Twojej domeny do home.pl, będziesz mógł utworzyć na Twoim serwerze w home.pl konta e-mail z adresem Twojej domeny (np. biuro@twojadomena.pl).

Jeśli wykupiłeś domenę u innego operatora, polecamy Ci oprócz delegacji domeny również wykonanie transferu Twojej domeny do home.pl.

WAŻNE! Jak wykonać transfer domeny do home.pl i co na tym zyskasz możesz przeczytać w artykule o transferze domeny.

Jak wydelegować domenę na serwery DNS home.pl od innego operatora?

 1. Aby rozpocząć delegację Twojej domeny na serwery DNS home.pl od innego operatora, wykonaj następujące czynności:
  • Jeśli jest to możliwe, to w panelu administracyjnym operatora, u którego wykupiłeś domenę, skonfiguruj domenę w taki sposób, aby wskazywała na serwery DNS home.pl
   • dns.home.pl (46.242.149.10)
   • dns2.home.pl (46.242.149.20)
   • dns3.home.pl (46.242.149.30)
 2. W przeciwnym wypadku skontaktuj się z operatorem, u którego wykupiłeś domenę i poproś go o konfigurację Twojej domeny, aby wskazywała na powyżej wypisane serwery DNS home.pl.

  WAŻNE! Jeśli w trakcie delegacji domeny napotkasz na komunikat następującego typu:

  • “Wskazany serwer DNS, nie jest skonfigurowany dla domeny “twojadomena.pl”. Skontaktuj się z administratorem docelowego serwera DNS”,
  • “Strefa SOA dla domeny “twojadomena.pl” nie jest dostępna na serwerze dns.home.pl”.
  To skontaktuj się z Biurem Obsługi Klienta home.pl. Po autoryzacji klienta, brakujący rekord SOA zostanie utworzony na serwerach DNS home.pl. Delegacja Twojej domeny do home.pl będzie już wtedy możliwa!
 3. Gdy domena zostanie wydelegowana na serwery home.pl, wtedy Ty musisz przypisać domenę do usługi w home.pl. Jak i po co przypisać domenę do serwera w home.pl, dowiesz się z artykułu o przypisaniu domeny do serwera w home.pl. Jeśli musiałeś się kontaktować z naszym Biurem Obsługi Klienta w celu utworzenia rekordu SOA, to operacji przypisywania domeny do serwera nie musisz już wykonywać!
  WAŻNE! Delegacja domeny może trwać nawet do 30 godzin (związane jest to z czasem odświeżania internetowych serwerów DNS). Dopiero po tym czasie, będziesz mógł przypisać domenę do serwera w home.pl.
  Aby przypisać domenę do serwera w home.pl, wymagane jest wydelegowanie wybranej domeny na serwery DNS home.pl.

Jak wydelegować domenę z home.pl na zewnętrzne serwery DNS?

Aby wydelegować Twoją domenę z home.pl na zewnętrzne serwery DNS:

 1. Poinformuj docelowego operatora o nazwach domen, jakie chcesz wydelegować na jego serwery DNS, aby mógł on przygotować tzw. pliki strefy.
 2. Zaloguj się do Panelu Klienta home.pl, podając w formularzu nazwę domeny, którą chcesz wydelegować (np. “twojadomena.pl”) i jej hasło dostępu.
  zalogujdomeny5.jpg
  Rys. Podaj nazwę domeny oraz jej hasło dostępu podczas logowania.
 3. Kliknij przycisk “Konfiguruj”, który znajduje się na Pulpicie w Panelu Klienta home.pl (prawy górny róg ekranu).
  dodaj_subdomene1.jpg
  Rys. Kliknij przycisk “Konfiguruj”, który znajduje się w górnej części ekranu.
 4. Zaznacz opcję “Korzystaj z serwerów DNS innego operatora” i wpisz poniżej adresy serwerów DNS otrzymane od dostawcy serwera zewnętrznego (minimum 2).
wydelegowanie3.jpg
Rys. W sekcji “Ustawienia zewnętrznych serwerów DNS” wpisz adresy odpowiednich serwerów DNS.

Wpisywanie adresów IP serwerów DNS nie jest wymagane, chyba, że wskażesz serwery DNS we własnej domenie. Kliknij tutaj, aby sprawdzić informacje o delegacji Twojej domeny (np. “twojadomena.pl”) na serwery DNS w adresie tej samej domeny (np. “ns1.twojadomena.pl”).

Zmiana delegacji domeny jest procesem trwającym do 30 godzin. Podczas tego okresu czasu poczta e-mail oraz strona WWW, które są obsługiwane pod adresem delegowanej domeny nie będą działały. Po zakończonej delegacji Twoja domena nie będzie już kierować na serwer w home.pl.

Więcej rozwiązań

 • Czy artykuł był pomocny ?
 • Tak   Nie

Tematy powiązane

Szukaj
Generic filters
Tylko dokładne dopasowania
Szukaj w tytułach
Szukaj w treści
Wyświetl posty typu:
lub