Delegacja domeny na DNS home.pl od innego operatora

W tym artykule znajdziesz instrukcje delegacji domeny z zewnątrz na serwery DNS home.pl na poprzedniej platformie home.pl. Aby wydelegować domenę w nowym Panelu Klienta, kliknij: Jak wydelegować domenę na serwery DNS home.pl?

Czym jest delegacja domeny na serwery DNS home.pl od innego operatora?

DNS, czyli Domain Name System to system, tłumaczący przeglądarkom nazwy adresów domenowych (np. twojadomena.pl) na adresy IP docelowych serwerów (np. 212.85.96.183).

Załóżmy, że posiadasz serwer w home.pl i umieściłeś na nim swoją stronę WWW. Dodatkowo wykupiłeś domenę twojadomena.pl u innego operatora niż home.pl. Chcesz, aby pod adresem twojadomena.pl była wyświetlana Twoja strona WWW umieszczona na serwerze w home.pl. Aby było to możliwe możesz wydelegować twojadomena.pl na serwery DNS w home.pl.

Dodatkowo dzięki wydelegowaniu Twojej domeny do home.pl, będziesz mógł utworzyć na Twoim serwerze w home.pl konta e-mail z adresem Twojej domeny (np. biuro@twojadomena.pl).

Jeśli wykupiłeś domenę u innego operatora, polecamy Ci oprócz delegacji domeny również wykonanie transferu Twojej domeny do home.pl.

Jak wydelegować domenę na serwery DNS home.pl od innego operatora?

 1. Aby rozpocząć delegację Twojej domeny na serwery DNS home.pl od innego operatora, wykonaj następujące czynności:
  • Jeśli jest to możliwe, to w panelu administracyjnym operatora, u którego wykupiłeś domenę, skonfiguruj domenę w taki sposób, aby wskazywała na serwery DNS home.pl
   • dns.home.pl (217.160.80.244)
   • dns2.home.pl (217.160.81.248)
   • dns3.home.pl (185.132.34.251)
 2. W przeciwnym wypadku skontaktuj się z operatorem, u którego wykupiłeś domenę i poproś go o konfigurację Twojej domeny, aby wskazywała na powyżej wypisane serwery DNS home.pl.

  WAŻNE! Jeśli w trakcie delegacji domeny napotkasz na komunikat następującego typu, skontaktuj się z Biurem Obsługi Klienta home.pl.

  • „Wskazany serwer DNS, nie jest skonfigurowany dla domeny „twojadomena.pl”. Skontaktuj się z administratorem docelowego serwera DNS”,
  • „Strefa SOA dla domeny „twojadomena.pl” nie jest dostępna na serwerze dns.home.pl”.
  Po autoryzacji klienta, brakujący rekord SOA zostanie utworzony na serwerach DNS home.pl. Delegacja Twojej domeny do home.pl będzie już wtedy możliwa. Jeśli jesteś klientem nowej platformy home.pl, to przed delegacją domeny, należy ją dodać do Panelu klienta.
 3. Gdy domena zostanie wydelegowana na serwery home.pl, wtedy Ty musisz przypisać domenę do usługi w home.pl. Jeśli skontaktowaeś się z naszym Biurem Obsługi Klienta w celu utworzenia rekordu SOA, to operacji przypisywania domeny do serwera nie musisz już wykonywać!
  WAŻNE! Delegacja domeny może trwać nawet do 30 godzin (związane jest to z czasem odświeżania internetowych serwerów DNS). Dopiero po tym czasie, będziesz mógł przypisać domenę do serwera w home.pl.
  Aby przypisać domenę do serwera w home.pl, wymagane jest wydelegowanie wybranej domeny na serwery DNS home.pl.

Jak na nowej platformie home.pl wydelegować domenę na zewnętrzne DNS?

Poniżej znajdziesz instrukcję, jak wykonać delegację domeny na inne serwery DNS za pomocą Panelu klienta na nowej platformie home.pl.

 1. Zaloguj się do Panelu klienta home.pl.
 2. Kliknij sekcję menu: Domeny, która znajduje się po lewej stronie ekranu.
 3. Na ekranie zostanie wyświetlona lista zarejestrowanych przez Ciebie domen. Kliknij nazwę domeny, którą chcesz wydelegować na zewnętrzne serwery DNS.
  Możesz zmienić delegacje DNS dla domen, które w kolumnie „Status operacji” posiadają status „Aktywne”.
 4. Na wyświetlonym ekranie kliknij przycisk: Skonfiguruj DNS hostingu -> Przełącz na inne serwery DNS.
 5. Wypełnij wyświetlony formularz, wpisując adresy odpowiednich serwerów DNS, na które ma zostać wydelegowana domena. Wymagane jest wpisanie przynajmniej dwóch adresów serwerów DNS, aby delegacja domeny mogła zostać rozpoczęta.
 6. Kliknij przycisk: OK, aby rozpocząć delegacje domeny.
Więcej informacji o delegacji domeny za pomocą Panelu klienta na nowej platformie home.pl znajdziesz pod tym adresem.

Jak na poprzedniej platformie wydelegować domenę z home.pl na inne serwery DNS?

Poniżej znajdziesz instrukcje jak wykonać delegacje domeny na inne serwery DNS za pomocą Panelu klienta na poprzedniej platformie home.pl. Aby wydelegować Twoją domenę z home.pl na zewnętrzne serwery DNS:

 1. Poinformuj docelowego operatora o nazwach domen, jakie chcesz wydelegować na jego serwery DNS, aby mógł on przygotować tzw. pliki strefy.
 2. Zaloguj się do Panelu klienta home.pl, podając w formularzu nazwę domeny, którą chcesz wydelegować (np. „twojadomena.pl”) i jej hasło dostępu.
  Panel klienta - Wpisz dane i zaloguj się
  Rys. Podaj nazwę domeny oraz jej hasło dostępu podczas logowania.
 3. Kliknij przycisk „Konfiguruj”, który znajduje się na Pulpicie w Panelu klienta home.pl (prawy górny róg ekranu).
  Panel klienta - Pulpit - Przyciśnij przycisk Konfiguruj, który znajduje się w górnej części ekranu
  Rys. Kliknij przycisk „Konfiguruj”, który znajduje się w górnej części ekranu.
 4. Zaznacz opcję „Korzystaj z serwerów DNS innego operatora” i wpisz poniżej adresy serwerów DNS otrzymane od dostawcy serwera zewnętrznego (minimum 2).
Panel klienta - Usługi - Wybrana usługa - Konfiguracja domeny - Zaznacz opcję Korzystaj z serwerów DNS innego operatora i wpisz poniżej adresy serwerów DNS otrzymane od dostawcy serwera zewnętrznego
Rys. W sekcji „Ustawienia zewnętrznych serwerów DNS” wpisz adresy odpowiednich serwerów DNS.

Więcej informacji o delegacji domeny za pomocą Panelu klienta na poprzedniej platformie home.pl znajdziesz pod tym adresem.

Wpisywanie adresów IP serwerów DNS nie jest wymagane, chyba że wskażesz serwery DNS we własnej domenie. Kliknij tutaj, aby sprawdzić informacje o delegacji Twojej domeny (np. „twojadomena.pl”) na serwery DNS w adresie tej samej domeny (np. „ns1.twojadomena.pl”).

Zmiana delegacji domeny jest procesem trwającym do 30 godzin. Podczas tego okresu czasu poczta e-mail oraz strona WWW, które są obsługiwane pod adresem delegowanej domeny, nie będą działały. Po zakończonej delegacji Twoja domena nie będzie już kierować na serwer w home.pl.
Czytaj więcej
 • Czy artykuł był pomocny ?
 • Tak   Nie