Kiedy pozostawianie kopii wiadomości e-mail jest przydatne?

Jeśli korzystasz z protokołu POP3 to każda pobrana wiadomość e-mail zostaje następnie przeniesiona do katalogu „Kosz” na serwerze. Skutkiem tej operacji jest uniemożliwienie pobrania tej wiadomości e-mail ponownie przez inny program pocztowy, np. przez kolejnych użytkowników korzystających z danej skrzynki e-mail.

Włączenie funkcji pozostawiania kopii wiadomości e-mail na serwerze spowoduje, że wiadomości nie będą już przenoszone do „Kosza” po ich pobraniu. Tym sposobem pobranie nowej korespondencji będzie możliwe dla wielu użytkowników korzystających z tej skrzynki e-mail za pośrednictwem protokołu POP3.

WAŻNE! Pamiętaj, że w przypadku protokołu POP3 usunięcie wiadomości e-mail w programie do obsługi poczty e-mai nie spowoduje jej usunięcia na serwerze.

Przy korzystaniu z protokołu IMAP wiadomość e-mail, która zostanie usunięta w programie do obsługi poczty zostanie również równolegle usunięta na serwerze. Jest to spowodowane synchronizacją, która występuje podczas korzystania z protokołu IMAP. Pamiętaj, że funkcja pozostawiania kopii wiadomości na serwerze nie występuje przy protokole IMAP, ponieważ jest ona przy nim zbędna. Kliknij tutaj, aby sprawdzić dlaczego powinieneś korzystać z protokołu pocztowego IMAP?

WAŻNE! Pamiętaj, że raz na 24 godziny usuwanych jest 25% najstarszych wiadomości e-mail, które znajdują się katalogach „Kosz” oraz „Spam” na serwerze.

Kiedy powinienem skorzystać z funkcji pozostawiania kopii wiadomości na serwerze?

Funkcja pozostawiania wiadomości e-mail na serwerze jest przydatna w następujących przypadkach:

  1. Twoja skrzynka e-mail jest skonfigurowana dla protokołu POP3. Wiadomości z danej skrzynki e-mail są pobierane na wiele komputerów. Jeśli nie włączysz opcji pozostawiania kopii wiadomości e-mail na serwerze, to tylko pierwszy użytkownik będzie mógł pobrać nową korespondencję. Pozostawienie kopii wiadomości e-mail na serwerze pozwoli pobrać wiadomości e-mail z tej skrzynki wielu użytkownikom.
  2. Twoja skrzynka e-mail jest skonfigurowana dla protokołu POP3. Wiadomości z danej skrzynki e-mail są pobierane przez jednego użytkownika (jeden komputer). Warto włączyć tą funkcję, ponieważ w sytuacjach gdy nie masz dostępu do Twojego komputera, masz wtedy możliwość sprawdzenia Twojej korespondencji on-line.
    Przykład: za pośrednictwem strony: https://poczta.home.pl możesz połączyć się z Twoją skrzynką e-mail, np. w celu odebrania lub wysłania wiadomości e-mail.

Przykłady konfiguracji pozostawiania kopii wiadomości na serwerze w programach pocztowych:

Funkcję pozostawiania kopii wiadomości na serwerze możesz włączyć w konfiguracji programu do obsługi poczty, z którego korzystasz (np. Mozilla Thunderbird, Windows Mail, Microsoft Outlook). Pamiętaj, że opcja ta występuje tylko przy kontach pocztowych skonfigurowanych za pośrednictwem protokołu POP3.

Kiedy pozostawianie kopii wiadomości e-mail jest przydatne?
Rys. Ustawienia zaawansowane w programie Microsoft Outlook.
 
 
  • Czy artykuł był pomocny ?
  • Tak   Nie

Bezpieczna Poczta e-mail

2 mln użytkowników nie może się mylić. Wybierz niezawodny i bezpieczny e-mail z kalendarzem, organizacją zadań i bez spamu.