Co to jest baza danych? Jakie bazy danych dostępne są na serwerach home.pl?

Baza danych to zbiór rekordów (czyli informacji), które można umieszczać w odpowiednich tabelach. Każda z tabel może pełnić inną funkcję (np. przetrzymywać dane na temat zamówień). Skrypty (np. PHP), z których dana strona WWW jest zbudowana mogą korzystać z informacji, które są zapisane w bazie danych. Dla przykładu, dane mogą być aktualizowane, usuwane lub zbiór może być powiększany przez nowe wpisy.
Kliknij tutaj, aby przeczytać więcej o połączeniu z bazą danych MySQL na serwerze w home.pl.

Do czego stosowane są bazy danych?

To za sprawą baz danych możemy tworzyć zaawansowane strony WWW (np. portale internetowe). W dzisiejszych czasach, niemal każda zaawansowana strona WWW korzysta z bazy danych.
Serwery w home.pl pozwalają na utworzenie określonej ilości baz danych – pamiętaj, że usługi typu Business Email nie umożliwiają tworzenia baz danych.
Przykład: Jeśli zamierzasz opublikować na serwerze tylko jedną stronę WWW, która nie będzie korzystać z bazy danych, to usługa Business Email jest do tego wystarczająca (ograniczenie miejsca na prostą stronę to 50MB). W przypadku pozostałych usług, będziesz miał większe możliwości tworzenia stron WWW.

Dynamiczna strona WWW jest projektem, który pozwala między innymi na odczyt wcześniej zapisanych informacji (np. komentarzy, artykułów, ocen, ankiet) oraz zapisywanie nowych informacji przez użytkowników korzystających z danej strony WWW. W przeciwieństwie do strony statycznej informacje, które zostały opublikowane przez użytkowników mogą zostać zmienione (np. zastąpione innymi) przez dynamiczne elementy umieszczone na stronie WWW (skrypty).

Istnieje wiele przykładów baz danych, np. MySQL, MSSQL, PostgreSQL. Wybór bazy danych jest również ważną kwestią, od której zależy np. środowisko oprogramowania (Unix lub Windows). Obecnie najbardziej popularną bazą danych jest MySQL.

WAŻNE! Usługi Business Cloud StarterBusiness Cloud Server oraz Business Cloud Unlimited pozwalają skorzystać z baz danych MySQL, MSSQL oraz PostgreSQL.
Informacje zapisane w bazach danych można przetwarzać za pomocą odpowiednich narzędzi (np. phpMyAdmin dla bazy danych MySQL). W bazach danych wiele tablic danych może współpracować ze sobą (gdyż są ze sobą powiązane).

Jakie bazy danych są dostępne na serwerach w home.pl?

W home.pl dostępne są 3 rodzaje baz danych, które funkcjonują na różnych serwerach:

 

Baza danych Serwer w home.pl Narzędzie do obsługi bazy danych
MySQL Business Cloud Basic, Business Cloud Starter, Business Cloud Server, Business Server PRO, Business Cloud Unlimited, WordPress Hosting SSDClick Shop oraz Click Shop Premium.  phpMyAdmin
MSSQL Business Cloud StarterBusiness Cloud Server, Business Cloud Unlimited oraz Serwery Windows  myLittleAdmin
PgSQL Business Cloud StarterBusiness Cloud Server, Business Cloud Unlimited, Business Server PRO  phpPgAdmin

 

Warto podkreślić, że MySQL jest najpopularniejszym serwerem baz danych. Do komunikacji z innymi programami używa standardowego języka zapytań (SQL) wraz z własnymi, rozszerzonymi funkcjami.
Triggery dostępne są przy wszystkich bazach danych MySQL oraz PgSQL. Oznacza to, że na każdej usłudze umożliwiającej tworzenie baz danych, możesz korzystać z tzw. wyzwalaczy (triggerów).
Bazy danych są najczęściej wykorzystywane do projektowania dynamicznych stron WWW. Przykładem takiego projektu jest strona WWW, która została utworzona na podstawie systemu WordPress.
WAŻNE! Zwróć uwagę, że podczas korzystania z narzędzia Autoinstalator, baza danych MySQL jest wymagana do zakończenia instalacji aplikacji (np. Joomla, WordPress).
  • Czy artykuł był pomocny?
  • TAK   Nie
Tematy powiązane
Więcej informacji na forum dyskusyjnym:   Kliknij tutaj, aby przejść na forum.home.pl