Co to jest hosting?

Poczta wybrana przez tysiące firm

Hosting to inaczej udostępnianie zasobów serwera, jego przestrzeni, w sieci Internet, celem umożliwienia dostępu do jego zawartości innym. Pojęciem hosting określono przestrzeń, która jest cały czas dostępna w sieci Internet, stanowi wydzieloną przestrzeń serwera, umożliwia udostępnianie online określonych zasobów, np. przestrzeni stron WWW, plików, poczty e-mail.

Mianem hostingu określamy zarówno czynność serwera polegającą na udostępnieniu użytkownikowi określonej przestrzeni z pomocą której, jego zasoby (te które chce aby były dostępne dla innych) są hostowane, czyli udostępniane w sieci Internet. Hostingiem nazywamy także usługę/produkt, np. Hosting internetowy z oferty home.pl, a więc określoną część serwera, przeznaczoną do konfiguracji i kontroli przez jednego użytkownika.

Użytkownik dysponujący usługą hostingu, może kontrolować co jest widoczne w sieci Internet, a co pozostaje jego prywatnym zasobem, dostępnym w sieci, ale niewidocznym dla innych użytkowników. Analogicznie konfiguracja hostingu zamyka się w jego obrębie i nie ma wpływu na działanie usług innych użytkowników serwera (oraz jego wydzielonych dla nich zasobów, tj. hostingów).

Podsumowując: decydując się na zakup hostingu otrzymasz wydzieloną część serwera współdzielonego przez wielu użytkowników. W kontekście ochrony danych, prywatności, swobody konfiguracji nie ma ta sytuacja dla Ciebie znaczenia tak długo, jak nie zechcesz sam decydować o parametrach serwera. W tym momencie powinieneś zainteresować się możliwością zakupu własnego serwera dedykowanego i dostosowaniem jego konfiguracji do własnych potrzeb, począwszy od wyboru systemu operacyjnego, mechanizmów sterujących po określenie jakimi zasobami ten serwer dysponuje i komu będą one udostępnione do dalszej konfiguracji.

Czym jest serwer?

Serwer jest komputerem, nieprzerwanie połączonym z siecią Internet, posiadającym określone parametry wydajnościowe, przestrzeń, system i parametry bezpieczeństwa. Administrator serwera sprawuje pełną kontrolę nad tym co dzieje się na usłudze, kto i w jaki sposób z niej korzysta. Administrator serwera wydziela na nim przestrzeń dla każdego z użytkowników, zwaną dalej hostingiem. Może tę przestrzeń dzielić pomiędzy hosting WWW czyli typowo dedykowany do obsługi stron Internetowych, plików, a także hosting poczty, a więc przestrzeń dedykowaną do obsługi poczty e-mail. Administrator serwera określa także w jaki sposób i przy pomocy jakic narzędzi użytkownicy będą mieli dostęp do tych zasobów.

 • Przykład: home.pl oferuje hosting internetowy, który możesz kontrolować za pomocą Panelu klienta: www.panel.home.pl. W ramach tej samej usługi hostingu, możesz tworzyć i zarządzać kontami e-mail, a do ich zawartości użytkownicy otrzymują dostęp za pomocą programów pocztowych lub Webmaila, tj. klienta poczty w przeglądarce. Webmail stanowi jedno z narzędzi, bezpłatne, oferowane w ramach usług świadczonych przez naszą firmę, tj. administratora serwerów.

Pojęcia hosting i serwer chociaż całkowicie różne i odnoszące się do dwóch zupełnie innych elementów całego systemu, są często stosowane zamiennie. Posiadając zarówno serwer jak i hosting, posiadasz miejsce do udostępniania zasobów w sieci Internet. Różnica, dla użytkownika nie będącego administratorem, będzie głównie wynikała z poziomu uprawnień i możliwości konfiguracji obu usług.

 • W ofercie home.pl znajdziesz rozwiązania hostingowe, np. Hosting stron WWW i poczty, dedykowany hosting dla obsługi WordPress lub PrestaShop czy wydzielony hosting samej poczty e-mail.
 • W ofercie homecloud.pl znajdziesz rozwiązania zaawansowane, tj. serwery dedykowane, serwery VPS oraz rozwiązania cloud.

Z tego powodu posiadanie serwera przypisane jest najczęściej osobom i firmom, które chcą mieć pełną kontrolę nad swoją usługą, jej zasobami oraz dostępnymi narzędziami online. Jednak największą popularnością cieszy się właśnie hosting zwany dalej hostingiem współdzielonym, będący częścią serwera, a zarazem gotową usługą posiadająca wiele narzędzi i nie wymagającą specjalistycznej wiedzy.

Jak wspomnieliśmy wyżej, hosting nosi zwykle określenie hostingu współdzielonego. Wynika to z faktu, że hosting jest wydzieloną częścią serwera, do której (każdej z nich) administrator wyznaczył narzędzia dostępu, zwykle identyczne dla każdego użytkownika. Stworzył środowiska pracy, utrzymując je w ramach jednego “komputera”. Hosting współdzielony to dzielenie zasobów serwera pomiędzy wielu użytkowników.

W home.pl oferujemy możliwość zarejestrowania i korzystania z szeregu usług i rozwiązań, zarówno hostingowych jak i serwerowych. Wyróżniamy w naszej ofercie:

Korzyści jakie dają usługi hostingowe i serwerowe w home.pl

Serwerem może być każdy odpowiednio skonfigurowany komputer podłączony stale do Internetu. Pamiętaj, że decydując się na serwer w home.pl oraz oferowane w ramach niego usługi hostingowe, zyskujesz:

 • najwyższej jakości, stabilnie pracujący serwer,
 • konfigurację serwera chroniącą przed zagrożeniami w Internecie,
 • monitoring pracy serwera 24h/dobę, pozwalający na zapobieganie awariom,
 • bezpieczeństwo Twoich danych umieszczonych na serwerze,
 • obsługę techniczną serwera świadczoną przez najwyższej klasy profesjonalistów 24h/dobę,
 • serwer stale podłączony do Internetu (w razie awarii łącza dostawcy Internetu, serwer automatycznie przełączany jest na inne niezależne łącze internetowe).
Decydując się na serwer w home.pl oszczędzasz, bo:
 • nie musisz ponosić kosztu zakupu sprzętu,
 • nie ponosisz kosztów za energię elektryczną potrzebną do pracy serwerów,
 • nie musisz płacić za stałe łącze do Internetu,
 • nie ponosisz kosztów zatrudnienia administratora serwera.

Gdzie znajduje się lokalizacja serwerów home.pl?

Serwer musi być urządzeniem niezawodnym, dlatego serwery home.pl umieszczone są w dwóch polskich lokalizacjach należących do T-Mobile Polska S.A, które gwarantują bezpieczeństwo i ciągłość pracy wszystkich serwerów. Więcej informacji na temat serwerowni home.pl znajdziesz na naszej stronie.

W chwili obecnej zarządzamy ponad 1200 wydajnymi serwerami oraz ponad 200 urządzeniami sieciowymi zdalnie i na miejscu. Dzięki zapasowym serwerom zapewniamy najwyższą niezawodność, która przekłada się na ciągłość działania serwisów Klientów. W przypadku awarii krytycznej serwera uruchamiamy usługi Klientów z repliki danych w ciągu kilkunastu minut.

Hosting stworzony dla WordPressa

Masz stronę WWW na WordPressie? My też uwielbiamy ten system dla stron internetowych. Dlatego stworzyliśmy hosting specjalnie dla jego użytkowników.


Bezpieczny hosting dla Twojej strony WWW

Przygotowaliśmy miejsce, w którym Twoja strona WWW i poczta e-mail będą się czuły komfortowo.


Odbierz 25 zł do wydania na empik.com

Polecaj usługi home.pl i zdobywaj za każde polecenie kupon o wartości 25zł do wydania na empik.com

Zdobądź swój kupon na 25zł Sprawdź jak

 • Czy artykuł był pomocny ?
 • Tak   Nie