Co to jest hosting?

Hosting to inaczej udostępnianie zasobów serwera, jego przestrzeni, w sieci Internet, celem umożliwienia dostępu do jego zawartości innym. Pojęciem hosting określono przestrzeń, która jest cały czas dostępna w sieci Internet, stanowi wydzieloną przestrzeń serwera, umożliwia udostępnianie online określonych zasobów, np. przestrzeni stron WWW, plików, poczty e-mail.

SPIS TREŚCI

Co to jest hosting?

Mianem hostingu określamy zarówno czynność serwera polegającą na udostępnieniu użytkownikowi określonej przestrzeni z pomocą której, jego zasoby (te które chce aby były dostępne dla innych) są hostowane, czyli udostępniane w sieci Internet. Hostingiem nazywamy także usługę/produkt, np. Hosting internetowy z oferty home.pl, a więc określoną część serwera, przeznaczoną do konfiguracji i kontroli przez jednego użytkownika.

Użytkownik dysponujący usługą hostingu, może kontrolować co jest widoczne w sieci Internet, a co pozostaje jego prywatnym zasobem, dostępnym w sieci, ale niewidocznym dla innych użytkowników. Analogicznie konfiguracja hostingu zamyka się w jego obrębie i nie ma wpływu na działanie usług innych użytkowników serwera (oraz jego wydzielonych dla nich zasobów, tj. hostingów).

Podsumowując: decydując się na zakup hostingu otrzymasz wydzieloną część serwera współdzielonego przez wielu użytkowników. W kontekście ochrony danych, prywatności, swobody konfiguracji nie ma ta sytuacja dla Ciebie znaczenia tak długo, jak nie zechcesz sam decydować o parametrach serwera. W tym momencie powinieneś zainteresować się możliwością zakupu własnego serwera dedykowanego i dostosowaniem jego konfiguracji do własnych potrzeb, począwszy od wyboru systemu operacyjnego, mechanizmów sterujących po określenie jakimi zasobami ten serwer dysponuje i komu będą one udostępnione do dalszej konfiguracji.

Czym jest serwer?

Serwer jest komputerem, nieprzerwanie połączonym z siecią Internet, posiadającym określone parametry wydajnościowe, przestrzeń, system i parametry bezpieczeństwa. Administrator serwera sprawuje pełną kontrolę nad tym co dzieje się na usłudze, kto i w jaki sposób z niej korzysta. Administrator serwera wydziela na nim przestrzeń dla każdego z użytkowników, zwaną dalej hostingiem. Może tę przestrzeń dzielić pomiędzy hosting WWW czyli typowo dedykowany do obsługi stron Internetowych, plików, a także hosting poczty, a więc przestrzeń dedykowaną do obsługi poczty e-mail. Administrator serwera określa także w jaki sposób i przy pomocy jakic narzędzi użytkownicy będą mieli dostęp do tych zasobów.

 • Przykład: home.pl oferuje hosting internetowy, który możesz kontrolować za pomocą Panelu klienta: www.panel.home.pl. W ramach tej samej usługi hostingu, możesz tworzyć i zarządzać kontami e-mail, a do ich zawartości użytkownicy otrzymują dostęp za pomocą programów pocztowych lub Webmaila, tj. klienta poczty w przeglądarce. Webmail stanowi jedno z narzędzi, bezpłatne, oferowane w ramach usług świadczonych przez naszą firmę, tj. administratora serwerów.

Pojęcia hosting i serwer chociaż całkowicie różne i odnoszące się do dwóch zupełnie innych elementów całego systemu, są często stosowane zamiennie. Posiadając zarówno serwer jak i hosting, posiadasz miejsce do udostępniania zasobów w sieci Internet. Różnica, dla użytkownika nie będącego administratorem, będzie głównie wynikała z poziomu uprawnień i możliwości konfiguracji obu usług.

 • W ofercie home.pl znajdziesz rozwiązania hostingowe, np. Hosting stron WWW i poczty, dedykowany hosting dla obsługi WordPress lub PrestaShop czy wydzielony hosting samej poczty e-mail.
 • W ofercie homecloud.pl znajdziesz rozwiązania zaawansowane, tj. serwery dedykowane, serwery VPS oraz rozwiązania cloud.

Z tego powodu posiadanie serwera przypisane jest najczęściej osobom i firmom, które chcą mieć pełną kontrolę nad swoją usługą, jej zasobami oraz dostępnymi narzędziami online. Jednak największą popularnością cieszy się właśnie hosting zwany dalej hostingiem współdzielonym, będący częścią serwera, a zarazem gotową usługą posiadająca wiele narzędzi i nie wymagającą specjalistycznej wiedzy.

Jak wspomnieliśmy wyżej, hosting nosi zwykle określenie hostingu współdzielonego. Wynika to z faktu, że hosting jest wydzieloną częścią serwera, do której (każdej z nich) administrator wyznaczył narzędzia dostępu, zwykle identyczne dla każdego użytkownika. Stworzył środowiska pracy, utrzymując je w ramach jednego „komputera”. Hosting współdzielony to dzielenie zasobów serwera pomiędzy wielu użytkowników.

W home.pl oferujemy możliwość zarejestrowania i korzystania z szeregu usług i rozwiązań, zarówno hostingowych jak i serwerowych. Wyróżniamy w naszej ofercie:

Korzyści jakie dają usługi hostingowe i serwerowe w home.pl

Serwerem może być każdy odpowiednio skonfigurowany komputer podłączony stale do Internetu. Pamiętaj, że decydując się na serwer w home.pl oraz oferowane w ramach niego usługi hostingowe, zyskujesz:

 • najwyższej jakości, stabilnie pracujący serwer,
 • konfigurację serwera chroniącą przed zagrożeniami w Internecie,
 • monitoring pracy serwera 24h/dobę, pozwalający na zapobieganie awariom,
 • bezpieczeństwo Twoich danych umieszczonych na serwerze,
 • obsługę techniczną serwera świadczoną przez najwyższej klasy profesjonalistów 24h/dobę,
 • serwer stale podłączony do Internetu (w razie awarii łącza dostawcy Internetu, serwer automatycznie przełączany jest na inne niezależne łącze internetowe).
Decydując się na serwer w home.pl oszczędzasz, bo:
 • nie musisz ponosić kosztu zakupu sprzętu,
 • nie ponosisz kosztów za energię elektryczną potrzebną do pracy serwerów,
 • nie musisz płacić za stałe łącze do Internetu,
 • nie ponosisz kosztów zatrudnienia administratora serwera.

Gdzie znajduje się lokalizacja serwerów home.pl?

Serwer musi być urządzeniem niezawodnym, dlatego serwery home.pl umieszczone są w dwóch polskich lokalizacjach należących do T-Mobile Polska S.A, które gwarantują bezpieczeństwo i ciągłość pracy wszystkich serwerów. Więcej informacji na temat serwerowni home.pl znajdziesz na naszej stronie.

W chwili obecnej zarządzamy ponad 1200 wydajnymi serwerami oraz ponad 200 urządzeniami sieciowymi zdalnie i na miejscu. Dzięki zapasowym serwerom zapewniamy najwyższą niezawodność, która przekłada się na ciągłość działania serwisów Klientów. W przypadku awarii krytycznej serwera uruchamiamy usługi Klientów z repliki danych w ciągu kilkunastu minut.

 • Czy artykuł był pomocny ?
 • Tak   Nie