Jak przygotować zdjęcia i grafiki przed dodaniem do kreatora WWW

Grafiki i zdjęcia to nieodłączny element każdej nowoczesnej strony internetowej. Z tego artykułu dowiesz się, jak przygotować dowolną grafikę do dodania jej na swoją stronę zbudowaną w naszym kreatorze stron www.

Pamiętaj, że na jakość zdjęcia wpływają poniższe czynniki:

Mając wybrane zdjęcie/grafikę, warto sprawdzić właściwości pliku i wykonać ewentualne działania mające na celu zoptymalizowanie pliku przed dodaniem go na swoją stronę.

Format

Pliki dodawane w kreatorze stron www mogą mieć rozszerzenie np. jpg i png.

Pliki graficzne png najlepiej wykorzystywać przy wgrywaniu logotypów oraz plików wymagających przeźroczystości (np. ikonki). Reszta zdjęć może być w rozszerzeniu jpg.

Poniżej przedstawiamy zestaw ikon – na górze brak jest przeźroczystości, a dolne ikony są plikami png z przeźroczystością:

Z reguły pliki png są cięższe, dlatego te, które mogą być w jpg warto przekonwertować.

Konwersja to zmiana rozszerzenia pliku. Możesz to zrobić w dowolnym programie graficznym lub wykorzystując aplikacje online, np. https://convertio.co/pl/

Wystarczy wgrać plik z komputera i wybrać docelowe rozszerzenie grafiki.

Rozdzielczość i rozmiar

Maksymalny wymiar zdjęć wyświetlany przez strony www to  najczęściej 1920×1080 px (pikseli).

Co ciekawe, zdjęcia robione telefonem często mają za dużą rozdzielczość, aby bezpośrednio dodać je na swoją stronę.

Chcąc optymalizować zawartość naszej witryny, najlepiej dopasować wymiar zdjęcia do rozmiaru miejsca, w jakim chcemy je umieścić na stronie.

Poniżej pokazujemy wyraźnie mniejsze i większe pola na umieszczenie grafiki:

Nie musisz znać dokładnej wielkości danego pola, ale warto mniej więcej przeskalować zdjęcie, zależnie od tego, czy ma być duże czy małe.

Do tego celu możesz wykorzystać dowolny program do obróbki zdjęć lub skorzystać z aplikacji online, np. https://www.resizepixel.com/pl

Waga

Im lżejsze zdjęcia, tym lżejsza jest strona, a to przekłada się na szybsze wczytywanie witryny oraz płynność poruszania się po niej. To ważne zarówno dla komfortu użytkowników, jak i pozycjonowania strony w Google.

Najlepiej, aby zdjęcia wgrywane na stronę miały do 300 KB, to jednak nie zawsze może się sprawdzić. Przy zdjęciach lepszej jakości można przyjąć, że 1 MB to maksimum, aby nie obciążyć strony.

Jeśli widzisz, że Twoje pliki ważą dużo więcej, zoptymalizuj je jeszcze przed dodaniem ich do kreatora stron WWW. Możesz to zrobić za pomocą aplikacji online, np. https://www.websiteplanet.com/pl/webtools/imagecompressor/
Opisane tu elementy to zalecane wartości, pamiętaj jednak, że aplikacja kreatora jest w stanie przyjąć większe pliki oraz inne rozszerzenia. Szczegółowe parametry aplikacji możesz zobaczyć tutaj: Wymagania systemowe kreatora WWW.
  • Czy artykuł był pomocny ?
  • Tak   Nie

Łatwe tworzenie witryn – skorzystaj z kreatora stron WWW

Stwórz swoją stronę internetową w łatwy sposób dzięki metodzie „przeciągnij i upuść”.