Jaka jest różnica między domeną a serwerem?

Różnica między domeną a serwerem

Domena internetowa (np. www.twojafirma.pl) to unikalny adres internetowy, pod którym usługi (np. strony WWW) są dostępne w sieci Internet.

Jednak sam adres (czyli sama domena) nie wystarczy, aby Twoja strona mogła być wyświetlana w Internecie. Potrzebny jest serwer, na którym zostaną umieszczone pliki strony WWW.

Serwer jest zatem specjalnie skonfigurowanym komputerem, który dostępny jest w sieci Internet przez 24 godziny na dobę, na którym możesz umieścić np. pliki swojej strony WWW.

Dopiero umieszczenie strony WWW na serwerze i przypisanie domeny do serwera umożliwi użytkownikom Internetu na obejrzenie Twojej strony.

Na serwerze możesz m.in.:

  • umieścić swoją stronę WWW,
  • stworzyć skrzynki e-mail dla siebie i pracowników,
  • przechowywać swoje pliki, tym samym mając do nich dostęp z każdego miejsca na świecie (wystarczy, że masz dostęp do Internetu).
WAŻNE! Więcej szczegółowych informacji na temat różnic pomiędzy domeną i serwerem znajdziesz pod tym adresem.

Domena i serwer – sprawnie funkcjonujące połączenie

Domenę możesz zarejestrować na stronie home.pl.

Jeśli posiadasz już domenę i chcesz pod adresem Twojej domeny umieścić stronę WWW oraz chcesz korzystać z poczty e-mail w twojej domenie (np. imie.nazwisko@twojadomena.pl), wtedy niezbędny jest serwer. Aby go zakupić lub wypróbować wejdź na stronę home.pl.

WAŻNE! Aby domena działała w ramach serwera, niezbędne jest przypisanie domeny do serwera. Po przypisaniu domeny do serwera obie usługi będą ze sobą połączone, czyli pod adresem Twojej domeny będzie wyświetlała się strona WWW umieszczona na serwerze.
WAŻNE! Do jednego serwera w home.pl możesz przypisać nieograniczoną ilość domen.
Prowadzisz działalność edukacyjną? Domena edu pl będzie dla Ciebie idealnym rozwiązaniem.
  • Czy artykuł był pomocny ?
  • Tak   Nie