Wyłączanie komentarzy do postów i stron w WordPress

Decydując się na stworzenie strony internetowej lub bloga WordPress możesz od razu uruchomić na nich system komentarzy. Komentarz WordPress to komponent dostępny od pierwszego uruchomienia WordPress. Komentarze to mechanizm, który umożliwia czytelnikom dodanie komentarza do publikowanej treści. Komentarze mogą być wielopoziomowe, zagnieżdżone, co przyjmuje postać dyskusji między użytkownikami strony internetowej.

Komentarze nie zawsze potrzebne

W dobie ochrony danych osobowych oraz konieczności moderowania wielu komentarzy ze względu na ich treść, wiele serwisów internetowych rezygnuje z wbudowanych systemów na rzecz zewnętrznych, np. komentarzy social media czy takich rozwiązań jak Disqus. Korzystanie z zewnętrznych systemów komentarzy pozwala administratorom na przeniesienie odpowiedzialności za publikowane treści, a jednocześnie zleca ich moderowanie zewnętrznym mechanizmom.

Poszukujesz usług poczty elektronicznej? Oczekujesz stałej ich dostępności online, wysokiej jakości obsługi oraz możliwości rozwoju? Sprawdź ofertę home.pl, porozmawiaj ze specjalistami: Hosting, Domeny, SSL Certyfikaty, Oprogramowanie antywirusowe czy Office 365.

Wyłączenie komentarzy na stronie internetowej lub blogu WordPress może też wynikać z faktu, że zwyczajnie nie chcesz ich mieć. Po prostu publikujesz treści, ale nie chcesz wywoływać nimi dyskusji na stronie internetowej lub używasz treści do publikowania ich w social media, gdzie może także być prowadzona dyskusja i wymiana komentarzy na ich temat.

Komentarze, ich wyłączenie w witrynie WordPress, może też czasami mieć wpływ na czas ładowania strony internetowej. Jest to związane z tym, że każdy komentarz wymaga dodatkowego zapytania wysłanego z witryny do bazy danych. Duża liczba komentarzy będzie wymagała dłuższego czasu wczytywania co będzie niekorzystne dla naszej witryny oraz tego w jaki sposób odbierana jest ona przez czytelników.

W wyjątkowych sytuacjach, kiedy na Twojej stronie internetowej pojawia się bardzo dużo komentarzy często zamieniających się dyskusje między użytkownikami, dobrym rozwiązaniem może być też uruchomienie dodatkowego portalu, np. forum. Analogicznie masz taką możliwość w home.pl. Poza bazą wiedzy Centrum Pomocy i blogiem home.pl, możesz także skorzystać z pomocy lub podzielić się swoją opinią na forum dyskusyjnym. Tu także uzyskasz profesjonalną pomoc wykraczającą poza wiedzę zgromadzoną w Centrum Pomocy home.pl. Obserwując blog home.pl, możesz zobaczyć jak świetnie działa system komentarzy oparty na zew. mechanizmie Disqus. Nie tylko ułatwia on komunikację, ale także pozwala na łatwe dodanie komentarza przez czytelnika.

Jak wyłączyć komentarze w WordPress?

Możesz wyłączyć domyślnie dostępny mechanizm komentarzy w witrynie WordPress na trzy sposoby:

Domyślnie WordPress włącza komentarze do wszystkich postów i wyłącza komentarze na wszystkich stronach jakie publikujesz. Poniższe ustawienia możesz zastosować zarówno dla wpisów WordPress jak i stron WordPress. Strony mają domyślnie wyłączone komentarze, dlatego poradnik przede wszystkim odnosi się do publikowanych wpisów.

Postępując zgodnie z instrukcją, możesz włączyć komentarze dla stron w WordPress.

Wyłącz komentarze globalnie dla całej witryny WordPress

Wyłączenie komentarzy globalnie dla całej witryny internetowej to wyłączenie zgody na komentowanie treści. Ta konfiguracja wyłączy komentarz dla wszystkich przyszłych publikacji.

 1. Zaloguj się do panelu administratora WordPress
 2. Przejdź do sekcji Ustawienia > Dyskusja
 3. Odznacz aktywność dwóch opcji: Zezwól innym blogom na powiadamianie o zamieszczeniu odnośnika (pingbacki i trackbacki) do nowo dodanych wpisów oraz Zezwól na komentowanie nowych wpisów

Komentarze na stronach internetowych WordPress

Wyłącz komentarze dla pojedynczego wpisu WordPress

Ta opcja umożliwia wyłączenie komentarzy dla pojedynczego wpisu. Dotyczy to zarówno edycji już opublikowanego wpisu oraz nowo redagowanego.

 1. Zaloguj się do panelu administratora WordPress
 2. Przejdź do sekcji Wpisy > Wszystkie wpisy lub Wpisy > Dodaj nowy
 3. Po prawej stronie ekranu odszukaj sekcję Dyskusja. Następnie wyłącz opcje Zezwól na komentarze oraz Zezwalaj na trackbacki i pingbacki (opcjonalnie).
  Jak wyłączyć komentarze do wpisów WordPress?
WAŻNE! Jeśli nie widzisz sekcji Dyskusja podczas redagowania wpisu WordPress kliknij ikonę … (trzy kropki) aby rozwinąć dodatkowe funkcje, następnie wybierz Opcje. W nowym widoku zaznacz checkboxem Dyskusja. Spowoduje to wyświetlenie opcji Dyskusja na ekranie redagowania nowego lub już istniejącego wpisu.

Wyłącz komentarze dla już opublikowanych wpisów WordPress

Ta opcja przydatna jest gdy posiadasz już liczne opublikowane wpisy WordPress i chcesz wyłączyć dla nich komentarze. Zwróć uwagę, że opcja wskazana w punkcie pierwszym dotyczy globalnego wyłączenia komentarzy dla całego WordPress i przyszłych publikacji. Nie wyłącza ona komentarzy dla już istniejących publikacji.

 1. Zaloguj się do panelu administratora WordPress
 2. Przejdź do sekcji Wpisy > Wszystkie wpisy
 3. Zaznacz wpisy do edycji a następnie wybierz Masowe działanie, zmień na  Edytuj i kliknij Zastosuj.
  Jak wyłączyć komentarze dla już dodanych wpisów WordPress
 4. W nowym widoku zmień ustawienia komentarzy oraz opcjonalnie pingback i trackback.Jak wyłączyć komentarze dla już dodanych wpisów WordPress
 5. Zaktualizuj zmiany.
 • Czy artykuł był pomocny ?
 • Tak   Nie

Hosting stworzony dla WordPressa

Masz stronę WWW na WordPressie? My też uwielbiamy ten system dla stron internetowych. Dlatego stworzyliśmy hosting specjalnie dla jego użytkowników.