Czy pobieranie muzyki z internetu jest legalne?

Pobieranie muzyki z internetu pozwala na odtwarzanie ulubionych utworów w trybie offline, czyli bez dostępu do sieci. Niestety, niektóre serwisy nie dbają o interesy autorów piosenek. Udostępniają ich utwory niezgodnie z prawem, przez co artyści tracą m.in. korzyści majątkowe. Jak ściągać piosenki legalnie i nie narazić się na kary?

SPIS TREŚCI

Czy pobieranie muzyki jest legalne?

Według Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, bez pozwolenia twórcy można korzystać z udostępnionych utworów w ramach tzw. dozwolonego użytku nawet bez zgody autora lub osób uprawnionych oraz zapłaty za dostęp. Jednak udostępnianie czy szerzenie pobranej muzyki jest nielegalne. W środowisku prawniczym nadal panuje spór o interpretację przepisów o prawach autorskich. Niektórzy specjaliści uważają pobranie pirackiego pliku z sieci za naruszenie przepisów.

Pobieranie pirackich gier i oprogramowania jest nielegalne, nawet jeśli ściągniesz je do użytku osobistego.

Dozwolony użytek może być osobisty lub publiczny. Zakłada on równowagę w korzyściach autora utworu i osób, które go pobrały. Chodzi nie tylko o muzykę, ale też o treści edukacyjne, kulturowe, rozrywkowe, pozyskiwanie wiedzy i informacji oraz dostęp do nauki.

Czy pobieranie muzyki z YouTube jest legalne

YouTube to jeden z największych serwisów do słuchania muzyki. Jego podstawowa wersja jest darmowa. Aby móc pobierać muzykę z YouTube w bezpieczny sposób konieczne jest wykupienie dostępu do płatnej części serwisu. Utwory zapiszą się w aplikacji i zyskasz dostęp do nich w trybie offline. Co więcej, dzięki YouTube Premium możesz słuchać muzyki w tle oraz po zablokowaniu telefonu.

Pobieranie muzyki z YouTube jest legalne wyłącznie, gdy nie udostępniasz jej osobom trzecim.

Skąd pobierać muzykę?

Kiedy szukasz serwisu, który udostępnia muzykę do pobrania za darmo, zachowaj szczególną ostrożność. Pobieranie plików z niesprawdzonych źródeł może spowodować ściągnięcie złośliwego oprogramowania na Twoje urządzenie.

Unikaj pobierania plików udostępnionych w technologii P2P (ang. peer to peer, tzw. torrenty). Serwisy, które oferują tego typu usługi, nie gwarantują bezpieczeństwa plików i ich legalnego pochodzenia.

Jeśli chcesz wykorzystywać pobraną muzykę nie tylko do celów prywatnych, sprawdź, czy pobierane pliki mają odpowiednią licencję Creative Commons (CC). Dzięki niej zachowane są prawa autorskie i jednocześnie możesz dzielić się twórczością z innymi. W zależności od przeznaczenia utworu możesz wybrać jeden z rodzajów licencji, np.:

 • Uznanie autorstwa 4.0;
 • Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 4.0;
 • Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne 4.0;
 • Uznanie autorstwa-Bez utworów zależnych 3.0 Polska;
 • Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Na tych samych warunkach 4.0.

Skąd pobierać muzykę na telefon?

Oprócz wspomnianego wcześniej YouTube Premium istnieją też inne aplikacje, dzięki którym możesz pobrać muzykę na telefon i odtwarzać ją w trybie offline, np. Spotify czy TIDAL. Dzięki nim odtworzysz swoje ulubione utwory bez reklam czy dostępu do internetu. Piosenki są dostępne po ich pobraniu w aplikacji. Twórz własne playlisty lub korzystaj z gotowych propozycji producentów i autorów.

Jak pobierać muzykę ze Spotify?

Spotify to jeden z najpopularniejszych serwisów streamingowych z muzyką i podcastami, z którego korzysta prawie 375 milionów użytkowników. Ta szwedzka firma działa od 2006 roku i jest dostępna w prawie 80. krajach. W bazie znajdziemy ponad 70 milionów utworów artystów z całego świata.

Pełnię funkcji aplikacji odkryjesz jednak dopiero dzięki Spotify Premium. Odtwarzana muzyka jest wysokiej jakości i możesz jej słuchać bez przerwy na reklamy. Z funkcjonalności serwisu w tej wersji korzysta 165 milionów osób.

Jak pobierać muzykę ze Spotify Premium na telefon?

 1. Upewnij się, że masz połączenie z internetem.
 2. Odtwórz utwór, który chcesz pobrać.
 3. Dotnij ikonkę trzech kropek w prawym górnym rogu ekranu.
  Spotify - ikonka trzech kropek
 4. Wybierz „Pobierz”.
  Spotify - przycisk pobierz

Możesz również pobierać całe playlisty. W tym celu:

 1. Odnajdź odpowiednie zestawienie i dotknij ikonkę strzałki.Spotify - pobieranie muzyki z internetu
 2. Przy pobranych utworach wyświetli się ikonka zielonej strzałki Pobieranie muzyki z internetu - zielona strzałka. Wszystkie pobrane piosenki i odcinki znajdziesz w Bibliotece w zakładce Pobrane.Spotify - zakładka Pobrane
 3. Jeśli odtwarzasz muzykę na komputerze stacjonarnym lub laptopie, odnajdź utwór, który chcesz pobrać i wybierz ikonkę strzałki:
  Spotify na komputerze
Czytaj więcej
 • Czy artykuł był pomocny ?
 • Tak   Nie