Gigantyczny wzrost ataków ransomware w II kwartale 2019 roku

Według firmy Kaspersky, eksperta w dziedzinie zabezpieczeń cyfrowych, w II kwartale 2019 nastąpiło ponad 202 000 ataków ransomware na firmy i użytkowników prywatnych. W porównaniu do analogicznego okresu w 2018 roku, kiedy zanotowano 159 000  ataków, rok 2019 jest przełomowy biorąc pod uwagę intensywność ataków hackerskich. Kraje o największym odsetku zaatakowanych użytkowników to Bangladesz (9%), Uzbekistan (6%) oraz Mozambik (4%).

Kaspersky Security w ofercie home.pl

Kaspersky jest jednym z czołowych dostawców niezawodnego oprogramowania antywirusowego, zajmującego wysokie pozycje w międzynarodowych testach bezpieczeństwa

Ataki ransomware są obecnie najczęściej występującym globalnym zagrożeniem. Polegają na podstępnym zaszyfrowaniu dysku komputera oraz znajdujących się na nim danych. Użytkownik jest informowany o możliwości odszyfrowania danych, jednak po zapłaceniu kosztownego okupu. Szacuje się, że do 2021 roku dochody z działalności przestępczej wynikającej z działalności grup przestępczych zajmujących się atakami ransomware wyniosą ponad 6 000 000 000 000 dolarów, czyli 6 bilionów dolarów! (Źródło: Cybersecurity Ventures).

Zgodnie z informacjami opublikowanymi przez Kaspersky, prawie ¼ wszystkich ataków ransomware została przeprowadzona z użyciem oprogramowania o nazwie „WannaCry”. Ilość ataków jest tym bardziej zaskakująca biorąc pod uwagę fakt, że Microsoft opublikował 2 lata temu łatkę zapobiegającą zainfekowaniu komputerów za pośrednictwem tego ataku. Drugie istotne zagrożenie o nazwie Gandcrab objęło 13,8% wszystkich odnotowanych ataków.

W tym kwartale zaobserwowaliśmy wzrost liczby nowych modyfikacji oprogramowania ransomware, mimo że rodzina wirusów Gandcrab została zamknięta na początku czerwca. Wśród przestępców Gandcrab od dawna jest jednym z najpopularniejszych programów szyfrujących. Przez ponad 18 miesięcy pozostawał na liście najbardziej rozpowszechnionych rodzin oprogramowania ransomware.

Przewidujemy, że nowe ataki ransomware zastąpią GandCrab  stąd namawiamy wszystkich do ochrony swoich urządzeń poprzez regularne instalowanie aktualizacji oprogramowania i wybranie niezawodnych rozwiązań bezpieczeństwa.

Fedor Sinitsyn
Analityk Bezpieczeństwa, Kaspersky

Kaspersky w swoim komunikacie dodatkowo zwraca użytkownikom uwagę, jak ważna jest rola backupu w strategii bezpieczeństwa firm i organizacji. Dzięki przechowywaniu kopii danych w dodatkowej lokalizacji, np. w chmurze, w przypadku zaszyfrowania dysku twardego i żądania okupu, można bez problemu przywrócić dane zapewniając ciągłość operacyjną biznesu.

Jesteś zainteresowany wdrożeniem antywirusów lub narzędzi backupu w swojej firmie? Skorzystaj z oferty home.pl. Jeśli masz pytania skontaktuj się z nami pod dedykowanym numerem infolinii.

  • +48 91 432 55 72 (od poniedziałku do piątku w godzinach: 8:00 – 20:00).

Bądź bezpieczny w sieci

Zyskaj pełną ochronę przed wirusami, robakami, atakami hakerów, spamem, aplikacjami spyware i innym szkodliwym oprogramowaniem.

Polecane antywirusy Sprawdź