Jak cofnąć zmiany we wpisach i stronach WordPress?

Popularny CMS WordPress dba o twórców treści zapewniając im dostęp do wielu wersji tego samego posta lub strony. WordPress ma wbudowaną funkcję, która pozwala cofnąć zmiany.  Ta funkcja nosi nazwę Wersje lub Publikacje .

Zdarza się popełniać błędy podczas redagowania tekstu. Zdarza się nam też tworzyć treści, które zmieniają się w czasie . Bywa i tak, że skasujemy coś, co teraz może stanowić dla nas dużą oszczędność czasu. Poprawki pozwalają cofnąć się w czasie i cofnąć wszelkie zmiany.

WordPress udostępnia swoim użytkownikom dwa rodzaje “wersji” publikacji:

  • skorzystaj z funkcji Wersje – CMS WordPress przechowuje dla Ciebie migawkę (zrzut) zawartości zapisywanej każdorazowo po kliknięciu przycisku Zapisz wersję roboczą , Opublikuj lub Aktualizuj w edytorze WordPress. Działa to tak samo dla klasycznego edytora jak i edytora Gutenberg. Nie ma ograniczeń co do ilości przechowywanych wersji, ale zaleca się ich ograniczenie dla zachowania porządku i optymalizacji CMS.
  • funkcja Autosaves – działa nawet jeśli samemu nie zapiszesz lub nie opublikujesz wpisu. Powoduje ona wykonania zrzutu treści co 60 sekund (jeśli korzystasz z klasycznego edytora) lub co 10 sekund (jeśli korzystasz z edytora Gutenberg).

Klikając zapisz wersję roboczą, Opublikuj lub Aktualizuj możesz tworzyć wiele szkiców wpisów i stron WordPress. Umożliwi Ci to powrót do wybranej wersji tekstu, jednej z wielu. Automatyczne zapisywanie działa w oparciu o jedną wersję wpisu lub strony. Każdorazowe zadziałanie mechanizmu spowoduje nadpisanie ostatniej automatycznej kopii publikacji.

Jak cofnąć zmiany we wpisach i stronach WordPress?

Jak cofnąć zmiany we wpisach i stronach WordPress?

Otwórz wybrany wpis lub stronę opublikowaną w CMS WordPress, a następnie skorzystaj z opcji odzyskiwania wersji publikacji. Nazwy i lokalizacja opcji mogą nieznacznie różnić się w zależności czy korzystasz z klasycznego edytora lub edytora Gutenberg.

Klasyczny edytor CMS WordPress, po lewej stronie ekranu skorzystaj z przycisku Wersja > Przeglądaj.

Jak cofnąć zmiany we wpisach i stronach WordPress?

Klasyczny edytor CMS WordPress, na dole strony odszukaj sekcję Starsze wersje:

Edytor Gutenberg (domyślny edytor wpisów i stron dla nowych wersji WordPress), po lewej stronie skorzystaj z opcji Wersje:

Jak cofnąć zmiany we wpisach i stronach WordPress?

Podgląd i przywracanie wersji wpisów i stron CMS WordPress

Skorzystaj z jednej z trzech w/w opcji przekliku do wersji wpisów i stron CMS WordPress a następnie wybierz, którą kopię tekstu chcesz przywrócić. Narzędzie pozwala na porównywanie ostatnich wersji publikacji, porównywania dowolnych wersji.

Jak cofnąć zmiany we wpisach i stronach WordPress?

Czerwone tło (ciemniejsze) oznacza, że ​​coś zostało usunięte, a zielone tło oznacza, że ​​dodano coś nowego. Możesz przywrócić cały dokument klikając Przywróć wybraną wersję lub ręcznie skopiować jej fragmenty a następnie wkleić do swojego wpisu.

Pamiętaj, że CMS WordPress zapisuje wiele wersji dokumentu i nie kasuje ich. Jeśli przywrócisz błędną wersję, zawsze możesz ponownie przywrócić ostatnio zapisaną a więc ostatnią jaką widziałeś po otwarciu dokumentu, a przed przywróceniem wersji.

  • Czy artykuł był pomocny ?
  • Tak   Nie

Hosting stworzony dla WordPressa

Masz stronę WWW na WordPressie? My też uwielbiamy ten system dla stron internetowych. Dlatego stworzyliśmy hosting specjalnie dla jego użytkowników.