Jak wyłączyć płatną obsługę wersji MySQL 5.7?

Wraz z wygaśnięciem wsparcia producenta dla baz MySQL 5.7 utrzymywanie ich na serwerach w home.pl będzie płatne. Jeśli nie chcesz już korzystać z poprzedniej wersji baz danych, dokonaj ich aktualizacji do wersji 8.0 i wyłącz płatną obsługę.

WAŻNE!
Jeśli masz już aktywne zamówienie odnowienia swojego hostingu z uwzględnioną pozycją obsługi starszych wersji MySQL, anuluj je przed przystąpieniem do wyłączenia płatnego wsparcia. Możesz to zrobić przechodząc do zakładki Konto. Po wyłączeniu wsparcia możesz ponownie wygenerować zamówienie.

SPIS TREŚCI

 • Podstawowe informacje o płatnym wsparciu MySQL 

  Po 21 października 2023 roku wsparcie producenta dla baz danych w wersji MySQL 5.7 zostało wycofane. Utrzymywanie na serwerach w home.pl baz danych w starszej wersji wciąż jest możliwe, natomiast od 15 stycznia 2024 roku wiąże się z dodatkową opłatą określoną w cenniku. Opłata za obsługę starszej wersji oprogramowania MySQL 5.7 zostanie uwzględniona w płatności za odnowienie hostingu wraz z końcem jego okresu abonamentowego.  

  Do czasu wystawienia zamówienia odnowienia możesz: 

  -> zaktualizować swoje bazy danych do nowej wersji MySQL 8.0. Aktualizowanie systemów na bieżąco pozwala na zachowanie najwyższych standardów bezpieczeństwa. Po aktualizacji baz danych możesz wyłączyć wsparcie starszej wersji MySQL, dzięki czemu unikniesz opłaty. 

  -> pozostawić bazy danych w dotychczasowej starszej wersji MySQL 5.7, która będzie utrzymywana odpłatnie. Jest to jednak nierekomendowane rozwiązanie. 

   

  Jak wyłączyć wsparcie starszej wersji MySQL? 

  Pamiętaj, że wyłączenie płatnej obsługi jest możliwe tylko wtedy, gdy nie posiadasz bazy w starszej wersji. Jeśli wciąż korzystasz z bazy danych MySQL 5.7, w pierwszej kolejności zaktualizuj ją do wersji 8.0.  

  Jeśli wyłączysz płatną obsługę MySQL 5.7, do kolejnej faktury pro forma za odnowienie hostingu nie doliczymy dodatkowej opłaty.  

  By wyłączyć płatną obsługę: 

   1. Zaloguj się do Panelu. 
   2. Przejdź do zakładki Usługi WWW, a następnie kliknij prostokąt z nazwą serwera.
    Przejście do szczegółów serwera
   3. Odszukaj prostokąt z bazami danych i kliknij przycisk Wszystko, by przejść do listy baz.
    Wyświetlanie listy baz danych

   4. Nad listą baz danych po prawej stronie kliknij Wyłącz MySQL 5.7.
    Wyłączanie MySQL 5.7 w Panelu administracyjnym
   5. Potwierdź chęć wyłączenia obsługi, a następnie wystawienia zamówienia dot. wyłączenia zasobu. Zmiana jest bezpłatna, zamówienie zostanie wystawione i automatycznie zrealizowane.
    Potwierdź zamówienie wyłączenia płatnego wsparcia starszej wersji MySQL
   6. Po przetworzeniu zamówienia ponownie zobaczysz listę baz. Jest to znak, że wyłączenie obsługi starszych wersji MySQL przebiegło pomyślnie. 
     

 • Czy artykuł był pomocny ?
 • Tak   Nie