Urlop menstruacyjny pozwala pracownicom na pozostanie w domu w dniu, w którym szczególnie odczuwają ból i dyskomfort. Choć są na świecie kraje, które mają tego typu rozwiązanie w swoim porządku prawnym od wielu lat, w Polsce jest ono nadal niezbyt popularne. Nad potrzebą wprowadzenia możliwości wzięcia urlopu z powodu dolegliwej menstruacji, dyskutuje się jednak u nas coraz głośniej.
SPIS TREŚCI
- Urlop menstruacyjny – co to jest?
- Urlop menstruacyjny – w jakich krajach można go wykorzystać?
- Urlop menstruacyjny. Jakie firmy wdrożyły to rozwiązanie?
Urlop menstruacyjny – co to jest?
Ponieważ urlop menstruacyjny jako taki nie widnieje w zapisach polskiego Prawa Pracy, kobiety, które potrzebują dnia wolnego z powodu odczuwanego dyskomfortu, najczęściej decydują się na pracę zdalną (jeśli rodzaj wykonywanej przez nie pracy na to pozwala, a firma daje taką możliwość). Przy wyjątkowo nasilonych dolegliwościach w grę wchodzi także zwolnienie lekarskie lub urlop na żądanie. Z tego ostatniego rozwiązania można jednak skorzystać wyłącznie 4 dni w roku.
Instytucja urlopu menstruacyjnego to w naszym kraju nowość, uzależniona wyłącznie od decyzji pracodawcy i uregulowana wewnętrznymi zarządzeniami. Urlop menstruacyjny to dzień lub kilka dni wolnych od pracy, które nie są traktowane jako urlop wypoczynkowy. Zazwyczaj firmy nie oferują ekwiwalentu za niewykorzystanie dodatku, a dzień wolny nie przechodzi na kolejny miesiąc.
Polskich firm, które zdecydowały się na taki krok, jest zaledwie garstka.
Urlop menstruacyjny – w jakich krajach można go wykorzystać?
Urlop menstruacyjny można wziąć w wielu krajach w Azji, m.in. Indonezji, Korei Południowej, Tajwanie, a także w kilku chińskich prowincjach. W Japonii urlop miesiączkowy funkcjonuje już od 1947 roku i jest gwarantowany przez prawo pracy. Od kilku lat jednak praktyka staje się coraz bardziej popularna na całym świecie. W 2007 roku korporacja Nike zaczęła oferować urlop miesiączkowy, od 2016 natomiast cieszą się nim osoby pracujące w brytyjskiej firmie Coexit.
Urlop menstruacyjny. Jakie firmy wdrożyły to rozwiązanie?
Jedną z polskich firm, które zdecydowały się na wprowadzenie urlopu menstruacyjnego, jest krakowska agencja kreatywna More Bananas. Firma wprowadziła nowy rodzaj płatnego urlopu na początku 2022 roku. W przypadku tej firmy nie trzeba wypełniać żadnych formalności – wystarczy zgłosić nieobecność tego samego dnia rano. Według ustalonego regulaminu, każda osoba może wykorzystać jeden dzień wolny od pracy w miesiącu. Jak informuje More Bananas, przed wejściem w życie przepisów zapytano o zdanie zatrudnionych. Nikt nie zgłosił przeciwwskazań do wprowadzenia zmian.
W 2023 roku urlop menstruacyjny wprowadził CD Projekt RED, opierając się na doświadczeniach siostrzanej firmy GOG, która wdrożyła to rozwiązanie rok wcześniej. W tym wypadku z powodu okresu można wykorzystać jeden dodatkowy dzień wolny w miesiącu. Taki urlop jest pełnopłatny.
Czytaj więcej
- Jak najkorzystniej zaplanować urlop w 2022 roku?
- Rodzaje urlopów pracowniczych
- Zasady przyznawania urlopu na dziecko
- Komu przysługuje urlop szkoleniowy?
- Co napisać w treści autorespondera?