Czym jest oprogramowanie lokalne? Co to jest on-premises?

Korzystanie z chmury jest wygodne, a chmurowe oprogramowanie proste we wdrożeniu. Użytkownik nie musi martwić się o dostosowywanie oprogramowania we własnym zakresie. Co w sytuacji, w której jednak zechcemy „odłączyć się” od zasobów producenta i postawić konkretne oprogramowanie we własnej strukturze IT? Odpowiedzią na tę i inne potrzeby może być oprogramowanie on-premises.

SPIS TREŚCI

SaaS czy on-premises?

Takie pytanie stawiają często firmy i przedsiębiorstwa, które ze względu na specyfikę swojej pracy, mają szczególne wytyczne dotyczące przetwarzania danych użytkowników, czy użytkowania oprogramowania. Mogą to być firmy z sektorów medycznych, prawnych, czy IT, które dobierają rozwiązania zgodne z wymaganiami RODO. Wyjaśnijmy w takim razie, dlaczego sposób używania pewnych narzędzi, czy aplikacji ma niejednokrotnie duże znaczenie.

Jak działa Software as a Service (SaaS)?

SaaS (Software as a Service), to model użytkowania oprogramowania w ramach „wynajmu” od producenta. Oznacza to, że klient nie posiada go w ramach własnej infrastruktury serwerowej, tylko korzysta z zewnętrznych zasobów. Bardzo często taki model działa w chmurze, np. za pomocą przeglądarki lub aplikacji online. Przykładem jest aplikacja do zdalnego dostępu – AnyDesk Performance.

Oprogramowanie, działające w ramach SaaS, utrzymywane jest przez dostawcę, który zapewnia ciągłość działania usługi i dba o spełnienie wymogów dotyczących bezpieczeństwa.

Dowiedz się więcej:

Na czym polega on-premises?

Oprogramowanie on-premises, to oprogramowanie lokalne. W tym modelu aplikacje instalowane są bezpośrednio u klienta – na jego serwerach. Dzięki temu użytkownik staje się posiadaczem, a co za tym idzie – utrzymanie, rozwój i pełna konfiguracja zasad bezpieczeństwa spoczywają na nim samym.

Jakie są zalety takiego rozwiązania? Oprogramowaniem zarządzasz w ramach własnej infrastruktury IT, dzięki czemu:

  • od zera konfigurujesz aplikacje pod konkretne potrzeby,
  • żadnych danych nie wysyłasz do producenta,
  • samodzielnie zarządzasz bezpieczeństwem w aplikacji.
Przykładem aplikacji on-premises jest np. AnyDesk Enterprise, który w odróżnieniu od pozostałych licencji, jest całkowicie odseparowany od serwerów producenta.

Porównanie on-premises i SaaS

Aby dokładnie zrozumieć różnice między SaaS i oprogramowaniem lokalnym, zapoznaj się z poniższą tabelą.

Co to jest AnyDesk Enterprise? Czym jest oprogramowanie on-premises?

  • Czy artykuł był pomocny ?
  • Tak   Nie