Dlaczego warto zainwestować w domeny?

Od kilku lat można zaobserwować dynamiczny rozwój rynku domen w naszym kraju. Na rynku domen panuje coraz większy „ścisk”, a większość prostych, chwytliwych i ciekawych nazw jest już wykupiona. Z uwagi na coraz mniejszą ilość wolnych adresów internetowych, posiadanie atrakcyjnych nazw domen jest bardzo wysoko wyceniane na rynku wtórnym domen.

Co to jest domena internetowa?

Zastanawiasz się, którą domenę wybrać? Szukasz odpowiedniej nazwy?

Dobra domena od razu powinna wywołać skojarzenie z charakterem działalności. Jeśli adres z nazwą Twojej firmy jest wolny, nie warto zwlekać, bo liczba wolnych domen cały czas maleje. Kliknij i zarejestruj domenę w home.pl.

Najbardziej wartościowe domeny w postaci pojedynczych rzeczowników lub określeń, które jednoznacznie kojarzą się z poszukiwaną tematyką, osiągają ceny sprzedaży liczone w dziesiątkach lub setkach tysięcy złotych. Idealnie nadają się one do uruchomienia witryn tematycznych, gdyż praktycznie bez dużych nakładów reklamowych przyciągają odwiedzających, którzy łatwo zapamiętują takie adresy WWW.
WAŻNE! Wartościowych domen dostępnych do rejestracji ubywa z każdym dniem. Część z nich można odkupić za pośrednictwem giełdy domen.
Coraz rzadziej można znaleźć atrakcyjną domenę, która dostępna jest do rejestracji. Dlatego w poszukiwaniu najlepszej nazwy, droga często prowadzi do giełdy domen. Tutaj możesz trafić na najciekawsze adresy z nazwą branży, produktu czy usługi, a ich cena może być różna w zależności od atrakcyjności. Inwestując w dobrą domenę, można liczyć na jej sprzedaż za wyższą kwotę w późniejszym okresie.W Polsce w 2011 roku spektakularny zysk przyniosła sprzedaż domeny co.pl, która została odkupiona za ponad milion złotych. Za kilkaset tysięcy złotych sprzedała się też domena gg.pl. Obie te nazwy były kilka lat wcześniej kupione jako inwestycja, za kwoty dużo niższe.

 

Innym sposobem na wykorzystanie domeny jest zarabianie na niej przy pomocy wyświetlania reklam, czyli za pośrednictwem specjalnie przygotowanych do tego stron WWW, na których wyświetlane są reklamy tekstowe lub graficzne. Im większa jest popularność domeny, tym większy przychód generuje właścicielowi.
WAŻNE! Nazwy domen, na których możesz zarobić możesz znaleźć na giełdzie domen.

Na czym polega inwestycja w domenę?

Inwestowanie w domeny równoznaczne jest z lokowaniem środków pieniężnych w adresy internetowe na rynku pierwotnym, jak i wtórnym. Wciąż istnieje możliwość rejestracji wolnych nazw, które mogą nabrać na wartości w najbliższym czasie (rynek pierwotny). Najczęściej inwestowanie w domeny polega jednak na pozyskiwaniu domen na rynku wtórnym, np. za pośrednictwem giełd domen.

 

Domeny internetowe nie są przyznawane dożywotnio, a jedynie są udostępniane jako pojedyncza usługa w ramach abonamentu. Teoretycznie nawet adres internetowy wyceniany na miliony złotych może wygasnąć i zostać zarejestrowany ponownie za drobną opłatą przez dowolną osobę.
  • Kliknij tutaj, aby przeczytać na czym polega inwestycja w domenę.

Ile kosztuje dobra domena?

Dobra i krótka domena dla strony WWW sprawia, że użytkownicy chętnie wracają pod dany adres, gdyż łatwo było go zapamiętać. Dobra domena przyciąga też nowych klientów, którzy poszukują danych słów kluczowych w wyszukiwarkach.

Domeny - Przykładowa lista domen dostępnych na giełdzie w kategorii Wyróżnione
Rys. Przykładowa lista domen dostępnych na giełdzie w kategorii „Wyróżnione”.

Najważniejszą rolą dobrej domeny jest przede wszystkim budowanie prestiżu i pozytywnych skojarzeń. Przykładowo, jeśli pod nazwą domeny kojarzoną z całą branżą umieścimy stronę WWW naszej firmy, to budujemy skojarzenie, że to nasza firma jest jej najważniejszym przedstawicielem, bo pod adresem internetowym opisującym całą branżę można znaleźć tylko nas. Podsumowując, powoduje to zbudowanie pozytywnych i pożądanych przez firmę skojarzeń w umysłach klientów.

WAŻNE! W Polsce spektakularny zysk odniosła sprzedaż domeny opony.pl, która w 2010 roku została kupiona za 960 tys. zł. Ty również możesz zarobić na swojej domenie!
Ceny domen na giełdzie wahają się od kilku złotych aż do kilkuset tysięcy złotych. Pamiętaj, że dobra domena jest bardzo cenna.
  • Kliknij tutaj, aby sprawdzić ile powinna kosztować dobra domena.
  • Czy artykuł był pomocny ?
  • Tak   Nie