Jakie metody płatności są popularne w polskim ehandlu?

Jeszcze 10 lat temu płatność gotówką przy odbiorze była najpopularniejsza wśród klientów sklepów internetowych. Obecnie gotówką płacimy rzadko – zarówno nieczęsto wybieramy dostawę zakupów za pobraniem, jak i płatność gotówką przy odbiorze w sklepie. Dziś kupujemy online i płacimy też online, a z roku na rok widać, że część metod płatności traci, a część zyskuje na popularności.

Im bardziej zwiększa się wartość samego rynku e-commerce, tym bardziej na przestrzeni lat zwiększa się również udział płatności bezgotówkowych (elektronicznych).

  • Najczęściej wybierane metody płatności elektronicznych to szybkie e-przelewy, tzw. „pay by link” oraz Blik– jedna i druga są wybierane przez nieco ponad 30% Polaków. W przypadku płatności pay by link system płatniczy przekierowuje kupującego bezpośrednio ze sklepu do jego banku. Po zalogowaniu się do bankowości internetowej, kupujący nie musi już uzupełniać żadnych danych do wykonania przelewu, a jedynie potwierdzić płatność. Wszystkie dane są uzupełniane automatycznie, dzięki czemu jest to bardzo wygodne, oszczędza czas, a także eliminuje ryzyko popełnienia błędu podczas wypełniania formularza przelewu. Jeszcze prościej płaci się Blikiem – wystarczy wpisać na stronie kod z aplikacji bankowej, a potem w tej aplikacji potwierdzić zakup.
  • Płatności kartowe wciąż są popularne, ale z roku na rok coraz bardziej ustępują miejsca szybkim przelewom i Blikowi. W 2022 roku korzystało z nich mniej niż 20% kupujących. W internecie można płacić każdą kartą, a więc zarówno kredytową, jak i debetową wydawaną do rachunku bankowego, czy nawet zwykłą pre-paidową. Po wyborze płatności kartą kupujący proszony jest o podanie jej numeru, daty ważności oraz trzycyfrowego kodu zabezpieczającego. W przypadku płatności kartą za pośrednictwem PayU istnieje możliwość zapisania jej danych, dzięki czemu przy każdych kolejnych zakupach opłacanych kartą, można wykonać płatność jednym kliknięciem.
  • Zapisanie karty lub konta w bezpiecznej aplikacji czy systemie oferowanym przez nadzorowaną instytucję płatniczą pozwala zapłacić w kilka sekund, nawet jednym kliknięciem.
  • Coraz większą popularność w internecie zyskują również zakupy na raty i płatności odroczone. Są to bardzo wygodne metody płatności, bo pożyczkę można w tym przypadku uzyskać nie podpisując papierowej umowy, czyli całkowicie online i w kilka minut. Ponad 1/3 osób (31 proc.), które raz otrzymały raty PayU na Allegro, wybrało tę metodę płatności ponownie przy kolejnych zakupach. W przypadku płatności odroczonych, dokonuje się zakupu, ale płatność za niego uiszcza się po jakimś czasie (zwykle 30 dniach). Dzięki temu rozwiązaniu klient nie musi zamrażać swoich pieniędzy na czas oczekiwania na otrzymanie zamówienia, a także w sytuacji, gdy zdecyduje się zwrócić zakupione produkty.
  • Czy artykuł był pomocny ?
  • Tak   Nie

Płatności elektroniczne PayU

Szybkie i bezpieczne płatności online. Dla Klientów home.pl prowizja tylko 1,29% i pierwszy miesiąc bez prowizji.