Jakie metody płatności są popularne w polskim ehandlu?

Wartościowo ok. połowa zakupów w polskim e-commerce opłacana jest gotówką przy odbiorze, druga połowa to płatności elektroniczne (szybkie e-przelewy tzw. pay-by-linki, karty płatnicze, raty online), dostarczane przez serwisy takie jak np. PayU. 

Kliknij tutaj, aby posłuchać podcastu Mistrzowie eCommerce home.pl o tym jakie metody płatności wybrać w sklepie internetowym.

Z takim mniej więcej równym podziałem rynku mamy do czynienia od kilku lat, jeśli jednak wziąć pod uwagę jak bardzo zwiększyła się wartość samego rynku e-commerce, to wyraźnie widać, że na przestrzeni lat, również udział płatności bezgotówkowych (elektronicznych) znacznie się zwiększył.

  • Najczęściej wybieraną metodą płatności elektronicznych jest szybki e-przelew, tzw. „pay by link” – stanowi ona 80 do nawet 90% wszystkich płatności odbywających się przez Internet. System płatniczy przekierowuje kupującego bezpośrednio ze sklepu do jago banku. Po zalogowaniu się do bankowości internetowej kupujący nie musi już uzupełniać żadnych danych do wykonania przelewu, a jedynie potwierdzić płatność. Wszystkie dane są uzupełniane automatycznie, dzięki czemu jest to bardzo wygodne, oszczędza nasz czas, a także eliminuje ryzyko popełnienia błędu podczas wypełniania formularza przelewu.
  • Płatności kartowe zajmują drugie miejsce na liście najbardziej popularnych metod. (udział 10-20% w zależności od sklepu). W internecie można płacić każdą kartą, a więc zarówno kredytową, jak i debetową wydawaną do rachunku bankowego, czy nawet zwykłą pre-paidową. Po wyborze płatności kartą kupujący proszony jest o podanie jej numeru, daty ważności oraz trzycyfrowego kodu zabezpieczającego. W przypadku płatności kartą za pośrednictwem PayU istnieje możliwość zapisania jej danych, dzięki czemu przy każdych kolejnych zakupach opłacanych kartą, można wykonać płatność jednym kliknięciem.
  • Zapisanie karty lub konta w bezpiecznej aplikacji czy systemie oferowanym przez nadzorowaną instytucję płatniczą pozwala zapłacić w kilka sekund, nawet jednym kliknięciem.
  • Coraz większą popularność w internecie zyskują również zakupy na raty. Jest to bardzo wygodna metoda płatności, bo pożyczkę można w tym przypadku uzyskać nie podpisując papierowej umowy, czyli całkowicie online i w kilka minut. Ponad 1/3 osób (31 proc.), które raz otrzymały raty PayU na Allegro, wybrało tę metodę płatności ponownie przy kolejnych zakupach.
  • Czy artykuł był pomocny ?
  • Tak   Nie

Załóż własny sklep internetowy

Nieważne co i jak chcesz sprzedawać. eSklep od home.pl to idealne narzędzie do prowadzenia sprzedaży w Internecie.


Płatności elektroniczne PayU

Szybkie i bezpieczne płatności online. Dla Klientów home.pl prowizja tylko 1,29% i pierwszy miesiąc bez prowizji.