Autoinstalator – CMS, blog

CMS to System Zarządzania Treścią (ang. Content Management System), czyli aplikacja, która pozwala na łatwe utworzenie strony WWW oraz jej późniejszą aktualizację. Kształtowanie treści i sposobu ich prezentacji w serwisie zarządzanym przez CMS odbywa się zazwyczaj za pomocą stron WWW zawierających specjalne formularze do edycji (np. panel administracyjny).

Treścią może być prosty tekst, zdjęcia, muzyka, filmy, dokumenty i wiele innych elementów. Informacje, które będziesz dodawać na swoją stronę WWW, będą mogły być oceniane, komentowane przez innych użytkowników. Twoja strona WWW utworzona na podstawie CMS stanie się dynamiczną stroną WWW, która współpracuje z użytkownikiem.

SPIS TREŚCI

WAŻNE! Dzięki oprogramowaniu CMS osoby bez wykształcenia informatycznego mogą tworzyć zaawansowane strony WWW tylko za pomocą przeglądarki internetowej. Na całym świecie ludzie i firmy tworzą dzięki tego typu systemom atrakcyjne strony prywatne, niewielkie wizytówki, serwisy firmowe, sklepy internetowe i potężne portale korporacyjne.

Blog natomiast to specyficzna odmiana CMS, zawierająca uporządkowane chronologicznie wpisy, których twórcą jest właściciel bloga (autor wpisów). Blogi umożliwiają zazwyczaj archiwizację oraz kategoryzowanie wpisów, a także komentowanie wpisów przez czytelników bloga.

Atuty systemów zarządzania treścią

CMS to dobre rozwiązanie z wielu powodów, np.:

 • Proste zarządzanie przez panel administracyjny,
 • Elastyczne możliwości dodatków, komponentów, modułów, które zwiększają funkcjonalność budowanej strony WWW,
 • Możliwość edycji budowanej strony WWW w każdym momencie,
 • Oszczędność – proponowane w home.pl Systemy Zarządzania Treścią są rozpowszechniane na darmowej licencji GNU/GPL,
 • Darmowa pomoc techniczna przez strony społeczności danego oprogramowania (np. joomla.pl, drupal.pl, wordpress-polska.org),
 • Dzięki zastosowaniu odpowiedniego komponentu (np. JoomFish przy CMS Joomla) możliwe jest stworzenie wielojęzycznej strony WWW,
 • CMS są budowane zgodnie z obecnymi standardami internetowymi, wykorzystują powszechne nowoczesne technologie: PHP, MySQL, X(HTML), CSS, JavaScript, XML, DHTML, RSS.

Przykładowe rozwiązania przy zastosowaniu CMS

System zarządzania treścią może zostać wykorzystany do wielu wymagających projektów np.:

 • Zaawansowane portale internetowe z interaktywnymi elementami, gdzie użytkownicy mogą stać się integralną częścią strony WWW. Profile użytkowników, komentarze, galeria zdjęć, księga gości, ogłoszenia.
 • Galerie zdjęć z możliwością oceniania i komentowania fotografii. Prezentacja projektów z możliwością oceny, komentowania portfolio,
 • Strona prywatna, zawierająca wpisy dotyczące hobby, zainteresowań. Do swojej strony WWW możesz wykorzystać jeden z kilkuset tysięcy darmowych szablonów dostępnych do pobrania w sieci Internet,
 • Inne zaawansowane projekty – dzięki współpracy milionów użytkowników z całego świata Systemy Zarządzania Treścią są rozwijane w niewyobrażalnym tempie. Ilość nowych dodatków pozwala na elastyczną modyfikację strony WWW.

Jak skorzystać z Autoinstalatora i zainstalować system CMS?

CMS dostępne w autoinstalatorze.

Lista dostępnych skryptów CMS:

WAŻNE! Poniższe oprogramowanie nie jest objęte pomocą techniczną home.pl! Pomocy na temat wybranego oprogramowania należy szukać na stronach wsparcia autora aplikacji.
 1. WordPress to najpopularniejszy obecnie system blogowy, który jest systematycznie rozbudowywany o możliwości pełnego systemu zarządzania treścią (CMS). Ze względu na łatwość użytkowania i dużą liczbę dodatkowych modułów zalecany jest dla początkujących.
 2. Textpattern to elegancki, elastyczny i prosty w użyciu system do zarządzania treścią na stronie internetowej. TextPattern świetnie nadaje się do prowadzenia małych stron internetowych, np. wizytówki firmowej lub strony prywatnej.
 3. Drupal to wszechstronny system zarządzania treścią (CMS), umożliwiający użytkownikowi łatwe publikowanie, zarządzanie i organizowanie zawartości serwisów WWW. Ze względu na swoją elastyczność i duże możliwości rozbudowy, wykorzystywany jest często do bardziej wymagających projektów.
 4. Joomla! to uniwersalny system zarządzania treścią (CMS), służący do tworzenia i obsługi różnego typu serwisów WWW – od małych stron prywatnych i firmowych, aż po rozbudowane portale. Łatwość korzystania i rozbudowy powodują, że Joomla! używany jest zarówno przez profesjonalistów, jak i przez początkujących użytkowników.
Uruchamianie narzędzia Autoinstalator
Poprzedni
Autoinstalator – Forum dyskusyjne
Następny
 • Czy artykuł był pomocny ?
 • Tak   Nie