Czym jest domena, a czym jest serwer?


W przypadku, jeśli chcesz zaistnieć w sieci Internet należy w pierwszej kolejności wyjaśnić czym są poszczególne usługi, którymi możesz być zainteresowany. Wiedza na temat usług jest bardzo cenna z punktu widzenia każdego klienta. Dla przykładu pozwala ona dokładnie zweryfikować własne potrzeby oraz dobór odpowiedniej usługi.

Co to jest domena internetowa?

Czym jest domena, a czym jest serwer?

Domena (np. www.twojadomena.pl) to unikalny adres internetowy, pod którym usługi (np. strony WWW, poczta e-mail, serwer FTP) są dostępne w sieci Internet. Nazwa domeny jest niepowtarzalna i korzystając z niej odwołujesz się do ściśle określonego zasobu w Internecie.

Należy przy tym pamiętać, że domena jest unikalnym adresem internetowym, który prowadzi na zawartość serwera.

WAŻNE! Pamiętaj, że jeśli chcesz utworzyć tylko jedną skrzynkę e-mail w adresie domeny (np. biuro@twojadomena.pl), to możesz wykonać taką operację po zarejestrowaniu tylko domeny.
Kliknij tutaj
, aby przeczytać więcej o skrzynce e-mail utworzonej na samej domenie.

Serwer natomiast można określić jako “miejsce”, w którym przechowujesz swoje pliki, aby były dostępne w sieci Internet. Domena może zostać połączona z serwerem w celu np. wyświetlania jego zawartości pod adresem domeny lub chęci utworzenia skrzynek e-mail w adresie domeny (np. biuro@twojadomena.pl).

Jako zawartość serwera należy rozumieć pliki (np. pliki strony WWW), które mogą zostać wyświetlone po wpisaniu adresu domeny w przeglądarce.

Przeglądarka internetowa - Pasek adresu - Przykładowa domena http://home.pl/

Na serwerze w home.pl możesz między innymi:

  • umieścić swoją stronę WWW,
  • stworzyć skrzynki e-mail dla siebie i pracowników,
  • przechowywać swoje pliki, tym samym mając do nich dostęp z każdego miejsca na świecie.

Przykład: Jeśli będziesz posiadał tylko serwer (nie będziesz posiadał zarejestrowanej domeny), to zawartość serwera (np. stronę WWW) możesz wyświetlić pod adresem darmowej domeny, która jest dołączana gratis do każdego serwera.Dla przykładu, jeśli zarejestrowałeś serwer o nazwie “kowalski”, to strona WWW umieszczona na tym serwerze może zostać wyświetlona pod adresem: “http://kowalski.home.pl”.W przypadku utworzenia skrzynek e-mail na takim serwerze, to możesz skorzystać z przykładowych adresów:

  • biuro@kowalski.home.pl
  • imie.nazwisko@kowalski.home.pl
  • Więcej szczegółowych informacji na temat serwerów znajdziesz w tym artykule.
  • Więcej szczegółowych informacji na temat domen znajdziesz w tym artykule.

Domeny internetowe już za 1 zł!

Zarejestruj własny adres w Internecie już dziś. Nawet jeśli Twoja wymarzona domena jest zajęta, nasza inteligentna wyszukiwarka podsunie Ci dodatkowe możliwości.

Sprawdź, czy domena jest wolna Wyszukaj domenę

  • Czy artykuł był pomocny ?
  • Tak   Nie

Tematy powiązane

Szukaj
Generic filters
Tylko dokładne dopasowania
Szukaj w tytułach
Szukaj w treści
Wyświetl posty typu:
lub