Co to jest domena, a czym jest hosting?


Zastanawiasz się co to jest domena? Czym jest hosting? To Twój niezbędnik do pojawienia się w sieci Internet. Domena to Twój adres internetowy. Hosting to Twoje miejsce w sieci na pliki i strony WWW oraz pocztę. Domena jest nieodłączonym elementem hostingu i odwrotnie. Razem stanowią komplet usług dzięki którym możesz posiadać własną stronę WWW, pocztę w swojej własnej domenie.

Ważne! Pojęcie hosting i serwer są często stosowane zamiennie co wynika z ich bezpośredniego powiązania. Serwer to najogólniej urządzenie zapewniające określone zasoby: pamięć, pojemność, moc, system. W ramach serwera wydzielone są tzw. usługi hostingowe. Te w ogólnym znaczeniu stanowią gotowe rozwiązania dla klienta końcowego, posiadają prosty system zarządzania, przydzielone zasoby i aktywne funkcje serwera, np. serwer FTP, serwer poczty (czyli włączoną obsługę poczty i FTP).

W przypadku, jeśli chcesz zaistnieć w sieci Internet należy w pierwszej kolejności wyjaśnić czym są poszczególne usługi, którymi możesz być zainteresowany. Wiedza na temat usług jest bardzo cenna z punktu widzenia każdego klienta. Dla przykładu pozwala ona dokładnie zweryfikować własne potrzeby oraz dobór odpowiedniej usługi.

Co to jest domena internetowa?

Czym jest domena, a czym jest hosting?

Domena (np. www.twojadomena.pl) to unikalny adres internetowy, pod którym usługi (np. strony WWW, poczta e-mail, serwer FTP) są dostępne w sieci Internet. Nazwa domeny jest niepowtarzalna i korzystając z niej odwołujesz się do ściśle określonego zasobu w Internecie.

Należy przy tym pamiętać, że domena jest unikalnym adresem internetowym, który prowadzi na zawartość hostingu.

WAŻNE! Pamiętaj, że jeśli chcesz utworzyć tylko jedną skrzynkę e-mail w adresie domeny (np. biuro@twojadomena.pl), to możesz wykonać taką operację po zarejestrowaniu tylko domeny.
Kliknij tutaj
, aby przeczytać więcej o skrzynce e-mail utworzonej na samej domenie.

Hosting natomiast można określić jako “miejsce”, w którym przechowujesz swoje pliki, aby były dostępne w sieci Internet. Domena może zostać połączona z serwerem w celu np. wyświetlania jego zawartości pod adresem domeny lub chęci utworzenia skrzynek e-mail w adresie domeny (np. biuro@twojadomena.pl).

Jako zawartość serwera należy rozumieć pliki (np. pliki strony WWW), które mogą zostać wyświetlone po wpisaniu adresu domeny w przeglądarce. Tymi plikami jest najczęściej sama strona internetowa, ale domena kierując na określone zasoby, może wyświetlać znacznie więcej informacji, np. faktyczne pliki do pobrania (zdjęcia z wakacji), spakowane archiwa .zip itp.

Przeglądarka internetowa - Pasek adresu - Przykładowa domena http://home.pl/

Domena ma możliwość posiadania tzw. subdomen czyli adresów dodatkowych utworzonych w adresie domeny, np. blog.domena.pl itp.. Tworzysz je bezpłatnie w ramach swojej domeny. Możesz je przekierować na różne lokalizacje, utworzyć wiele stron lub udostępnić wiele zasobów.

Na serwerze w home.pl możesz między innymi:

  • umieścić swoją stronę WWW,
  • stworzyć skrzynki e-mail dla siebie i pracowników,
  • przechowywać swoje pliki, tym samym mając do nich dostęp z każdego miejsca na świecie.

Przykład: Jeśli będziesz posiadał tylko hosting (nie będziesz posiadał zarejestrowanej domeny), to zawartość hostingu (np. stronę WWW) możesz wyświetlić pod adresem darmowej domeny roboczej, która jest dołączana gratis do każdego hostingu .Dla przykładu, jeśli zarejestrowałeś hosting o nazwie “serwer123456”, to strona WWW umieszczona na tym hostingu może zostać wyświetlona pod adresem: “http://serwer123456.home.pl”. W przypadku utworzenia skrzynek e-mail na takim serwerze, to możesz skorzystać z przykładowych adresów:

  • biuro@kowalski.home.pl
  • imie.nazwisko@kowalski.home.pl

Jeśli posiadasz domenę i hosting, masz już wszystko do tego aby pojawić się w sieci Internet, otworzyć bloga, sklep, prowadzić korespondencję e-mail. Możesz wzmocnić bezpieczeństwo danych rozszerzając swoje usługi o certyfikat SSL. Zapewni on ochronę danych przekazywanych przez stronę WWW oraz podczas przesyłania poczty e-mail. Te 3 usługi razem stanowią fundament prowadzenia działalności w sieci internet.

  • Więcej szczegółowych informacji na temat hostingów znajdziesz w tym artykule.
  • Więcej szczegółowych informacji na temat domen znajdziesz w tym artykule.
  • Czy artykuł był pomocny ?
  • Tak   Nie

Domeny internetowe już za 1 zł miesięcznie!

Zarejestruj własny adres w Internecie już dziś. Nawet jeśli Twoja wymarzona domena jest zajęta, nasza inteligentna wyszukiwarka podsunie Ci dodatkowe możliwości.

Sprawdź, czy domena jest wolna Wyszukaj domenę