Do czego służy dostęp SSH przy serwerze?


SSH jest protokołem komunikacyjnym, który wykorzystywany jest w sieciach komputerowych TCP/IP. SSH jest następcą protokołu Telnet, używany jest do terminalowego łączenia się ze zdalnymi komputerami (np. z serwerem w home.pl). Wyróżniającą cechą SSH jest transfer wszelkich danych w postaci zaszyfrowanej oraz identyfikacja użytkowników na wiele różnych sposobów.

WAŻNE! Kliknij tutaj, aby sprawdzić jak połączyć się z usługą w home.pl za pomocą SSH.

Przy jakich usługach home.pl dostępne jest połączenie SSH?

Połączenie SSH dostępne jest przy usługach: Hosting BiznesHosting ProfesjonalnyBusiness Server PROHosting PremiumHosting WordPress SSD ProfesjonalnyHosting WordPress SSD Premium oraz Hosting dedykowany.

Pamiętaj, że dostęp SSH przy wymienionych powyżej usługach służy głównie do zarządzania plikami, które są opublikowane na serwerze. Przykładowo, możesz przenosić oraz kopiować pliki pomiędzy katalogami, zmieniać ich zawartość, pakować oraz rozpakowywać pliki bezpośrednio na serwerze.

WAŻNE! Dostęp SSH nie jest dostępny przy nieopłaconych usługach. Oznacza to, że dopiero po opłaceniu usługi będziesz mógł połączyć się ze swoim serwerem poprzez SSH.

Jeśli jesteś zainteresowany usługą przy której dostęp SSH nie byłby ograniczony, to warto zapoznać się z takimi usługami jak: serwer VPS lub serwer dedykowany.

Do czego może służyć dostęp SSH do usługi w home.pl?

W poniższej tabeli znajdziesz krótki opis dostępnych możliwości, z których możesz skorzystać podczas obsługi serwera poprzez połączenie SSH.

Możliwości Przykładowe komendy Więcej informacji
Operacje na plikach chmod, chown, file, ls, mv, rm, cp Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej o dostępnych komendach.
Operacje na katalogach cd, mkdir, pwd, rmdir Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej o dostępnych komendach.
Archiwizacja tar, gzip, gunzip Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej o dostępnych komendach.
Wyświetlanie plików cat, head, less, tail, Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej o dostępnych komendach.
Dostępne edytory tekstu: mcedit, vim, vi, joe.
Możliwość skorzystania z programu MC (Midnight Commander)
Możliwość zarządzania oraz łączenia się z bazą danych mysqldump, pg_dump, mysql -u {uzytkownik} -p {baza_danych}, psql {uzytkownik} {baza_danych}
Pamiętaj, że dostęp SSH przy serwerach współdzielonych służy głównie do zarządzania plikami, które są opublikowane na serwerze. Niemożliwe jest uruchomienie własnych binarek (aplikacji), które nie są zainstalowane w standardzie. Niemożliwe jest również stawianie własnych serwerów (np. SHOUTcast lub gier multiplayer) czy też zapisywanie procesów w tle.

 

Na serwerze współdzielonym (np. Hosting Biznes) niemożliwa jest również zmiana konfiguracji serwera lub systemu operacyjnego za pomocą dostępu SSH.

WAŻNE! Za pomocą dostępu SSH możesz zarządzać repozytoriami SVN na Twoim serwerze.

  • Kliknij tutaj, aby przeczytać więcej o repozytoriach SVN w home.pl.
  • Kliknij tutaj, aby sprawdzić jak zarządzać repozytorium SVN poprzez SSH.
WAŻNE! Za pomocą dostępu SSH niemożliwe jest zarządzanie procesami (np. “ps -ax”), które uruchomione są na Twoim serwerze. Nie korzystaj z komend “top” oraz “htop”, ponieważ wyświetlane dane nie odzwierciedlają faktycznego stanu użycia zasobów dla Twojej usługi!
WAŻNE! Jeśli nie potrafisz samodzielnie wykonać operacji poprzez SSH na Twoim serwerze, możesz skorzystać z oferty pomocy naszych administratorów. Operacje kopiowania na poziomie infrastruktury serwerowej, pakowania, rozpakowywania oraz przenoszenia plików mogą zostać wykonane przez administratorów home.pl w ramach oferty Profesjonalne Usługi IT. Oznacza to, że operacje na Twoim serwerze zostaną wykonane przez naszych administratorów, po zamówieniu odpowiedniej usługi administracyjnej oraz po opłaceniu tego zamówienia.
Dostęp do serwera przez SSH możliwy jest zarówno przy użyciu głównych danych serwera (nazwa serwera i hasło) jak również przy pomocy dodatkowych kont FTP (utworzonych na serwerze) z aktywną opcją dostępu do całej zawartości serwera. Dostęp do SSH przy pomocy obu typów kont, obejmuje dostęp do całej zawartości serwera jak i kopii bezpieczeństwa (SSH). W przypadku kont FTP i połączenia po protokole FTP, istnieje możliwość ograniczenia dostępu do wydzielonych katalogów oraz osobno do katalogów kopii zapasowej.
Polecenia bash do skompresowanych archiwów Poprzedni Jak połączyć się z serwerem za pomocą SSH? Następny

Zabezpiecz stronę WWW certyfikatem SSL

Chroń dane formularzy i transakcji z zieloną kłódką przy adresie.


  • Czy artykuł był pomocny ?
  • Tak   Nie
Szukaj
Generic filters
Tylko dokładne dopasowania
Szukaj w tytułach
Szukaj w treści
Wyświetl posty typu:
lub