Formularz kontaktowy na stronie WWW nie wysyła wiadomości

Szybki hosting dla WordPressa

 

Ustawienia zabezpieczeń antyspamowych na serwerach w home.pl, mogą być przyczyną sytuacji, w których formularze kontaktowe na stronach WWW przestały wysyłać wiadomości e-mail. Bezpośrednią przyczyną takiego stanu rzeczy jest wymagany adres e-mail nadawcy zawarty w nagłówku wiadomości e-mail, który musi istnieć w ramach konta (serwera), do którego nastąpiła autoryzacja.

Skrypt formularza, który samodzielnie przygotowałem nie wysyła wiadomości

W przypadku własnych skryptów służących do wysyłania wiadomości e-mail za pomocą funkcji mail(), może być wymagana edycja skryptów w taki sposób, aby poprawny adres e-mail nadawcy znajdował się w nagłówku wysyłanej wiadomości. Przykładowo, może być to modyfikacja, która dodawałaby linię zawierającą poprawny nagłówek: „from: adres@domena.pl”, np.:

-f adres@domena.pl

Przykład: mail($to, $subject, $message, $headers, “-f adres@domena.pl”);
Piąty parametr funkcji mail() dodaje wpisane parametry do funkcji wysyłającej, a -f definiuje pole „from” w nagłówku.

Bardzo ważne jest, aby zadeklarowana skrzynka e-mail z takim adresem (np. adres@domena.pl), była dostępna na serwerze, z którego realizowana jest wysyłka (czyli, na którym wykonywany jest skrypt formularza).

Skrypt formularza w CMS np. WordPress – Contact form lub wp-mail()

W przypadku formularzy kontaktowych dostępnych w gotowych rozwiązaniach (np. WordPress – wtyczka Contact form), wystarczającym rozwiązaniem może okazać się wpisanie w polu “Od:” adresu e-mail dla skrzynki utworzonej na serwerze, z którego następuje wysyłka z formularza kontaktowego. Natomiast w polu “Dodatkowe nagłówki:” należy wpisać: Reply-to: [your-email].

Przykład: jeśli formularz kontaktowy znajduje się na serwerze: “serwer123456.home.pl”, upewnij się, czy zadeklarowana skrzynka e-mail w polu “Od:” jest utworzona na tym właśnie serwerze.

Przykład konfiguracji formularza Contact form w WordPressRys. Przykład konfiguracji formularza Contact form w WordPress.

Jeśli nasza wtyczka w systemie WordPress korzysta z funkcji wp-mail() i nie dostarcza prawidłowo wiadomości, może być prawdopodobne, że nie posiadamy odpowiednio zdefiniowanego pola from. Adres nadawcy wiadomości możemy w łatwy sposób dodać do funkcji wp-mail(), dzięki czemu pole from będzie poprawnie określone.

Więcej informacji na temat potencjalnych rozwiązań w podobnych sytuacjach możesz znaleźć na forum.home.pl:

Jak skonfigurować inne wtyczki w WordPress, aby wysyłały wiadomości?

Jeśli Twoja strona WWW zbudowana jest na podstawie CMS WordPress, możesz skorzystać też z innych pluginów (wtyczek), które umożliwiają wysyłkę wiadomości e-mail z poziomu WordPress (z wykorzystaniem SMTP).

W tym celu możesz zainstalować plugin: Easy WP SMTP lub WP Mail SMTP i następnie odpowiednio skonfigurować ustawienia SMTP.

 • Plugin WP Mail SMTP zmienia konfigurację wysyłki wiadomości e-mail za pośrednictwem funkcji wp_mail(), aby przy próbie wysyłki stosowany był SMTP zamiast funkcji mail(). W panelu administracyjnym WordPress możesz zarządzać ustawieniami SMTP.
 • Plugin Easy WP SMTP pozwala skonfigurować i wysyłać wszystkie wychodzące wiadomości e-mail z systemu WordPress za pośrednictwem preferowanego serwera SMTP.

Jeśli chcesz wysyłać wiadomości e-mail pochodzące z formularza za pomocą skrzynki e-mail utworzonej na serwerze w home.pl, to adres serwera pocztowego (SMTP host) znajdziesz po zalogowaniu do Panelu klienta home.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się jak sprawdzić adres serwerów pocztowych w Panelu klienta home.pl.

Mam stronę w Joomla! i formularz nie wysyła do mnie wiadomości

Jeśli Twoja strona WWW została oparta o oprogramowanie Joomla!, sugerujemy skorzystanie z modułów lub komponentów, służących do dodawania formularzy kontaktowych, które umożliwiają wysyłkę wiadomości poprzez SMTP. Dodatkowo sugerujemy zmianę ustawień wysyłki wiadomości e-mail w konfiguracji Joomla! na “SMTP Server”. Aby zmienić te ustawienia wykonaj poniższe kroki:

 1. Zaloguj się do panelu administracyjnego Joomla!.
 2. Przejdź do opcji menu: System -> Konfiguracja globalna.
 3. W górnej części ekranu wybierz zakładkę: Serwer i znajdź sekcję: Poczta.
 4. W wyświetlonym formularzu zmień ustawienia wysyłania poczty:
 • Obsługa poczty – wybierz opcję SMTP,
 • Wysyłaj z adresu – wpisz adres skrzynki e-mail, za pośrednictwem której będą wysyłane wiadomości e-mail z formularza kontaktowego,
 • Nazwa nadawcy – wpisz tekst wyświetlany w polu “Od:”. Możesz wpisać adres e-mail lub inną nazwę,
 • Uwierzytelnianie SMTP – zaznacz na “TAK”,
 • Bezpieczeństwo SMTP – ustaw na “BRAK”,
 • Port SMTP – wpisz numer 587,
 • Użytkownik SMTP – wpisz nazwę użytkownika dla skrzynki e-mail (najczęściej pełny adres e-mail),
 • Hasło SMTP – wpisz hasło dostępu do skrzynki e-mail,
 • Serwer SMTP – wpisz adres serwera pocztowego, adres serwera pocztowego znajdziesz w Panelu klienta. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się jak znaleźć nazwę serwera pocztowego.
Jeśli chcesz wysyłać wiadomości e-mail pochodzące z formularza za pomocą skrzynki e-mail utworzonej na serwerze w home.pl, to adres serwera pocztowego (Serwer SMTP) znajdziesz po zalogowaniu do Panelu klienta home.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się jak sprawdzić adres serwerów pocztowych w Panelu klienta home.pl.

Skrypt formularza kontaktowego w Kreatorze WWW

W przypadku formularza kontaktowego dostępnego w Kreatorze WWW, wiadomości e-mail z formularza są wysyłane poprawnie i nie musisz definiować z jakiego adresu będą wysyłane wiadomości. W ustawieniach formularza kontaktowego należy określić tylko adres e-mail, na który mają być wysyłane wiadomości z formularza.

Inne skrypty formularzy kontaktowych

W przypadku innych skryptów służących do wysyłania wiadomości e-mail, sprawdź następujące informacje:

 • jeśli skrypt korzysta z funkcji mail(), sprawdź czy w funkcji podane są parametry definiujące pole “FROM” w nagłówku wiadomości. W polu “FROM” powinien być podany adres e-mail znajdujący się na serwerze, do którego nastąpiła autoryzacja.
 • jeśli skrypt korzysta z SMTP przy wysyłaniu wiadomości, sprawdź czy w polu “FROM” podany jest adres e-mail znajdujący się na serwerze, do którego nastąpiła autoryzacja.
 • pamiętaj, że adres podany w polu “FROM” musi być adresem dla skrzynki e-mail, utworzonej na serwerze, na którym znajduje się skrypt formularza kontaktowego.

Hosting stworzony dla WordPressa

Masz stronę WWW na WordPressie? My też uwielbiamy ten system dla stron internetowych. Dlatego stworzyliśmy hosting specjalnie dla jego użytkowników.


Odbierz 25 zł do wydania na empik.com

Polecaj usługi home.pl i zdobywaj za każde polecenie kupon o wartości 25zł do wydania na empik.com

Zdobądź swój kupon na 25zł Sprawdź jak

 • Czy artykuł był pomocny ?
 • Tak   Nie