Gotowy szablon czy kreator szablonów – jak szybko zbudować stronę WordPress?

Szablony stron internetowych WordPress zwane także skórkami lub po angielsku themes to podstawowy element naszej strony internetowej. Szablon odpowiada za szkielet witryny, jej strukturę, układ poszczególnych elementów oraz wygląd. W tym także elementy graficzne, ale te, zawsze możemy dostosować pod własne potrzeby.

Skorzystaj z wyjątkowej oferty home.pl i zarejestruj usługę stworzoną dla CMS WordPress – WordPress Hosting SSD. Utwórz witrynę internetową firmy, prywatnego bloga lub otwórz sklep internetowy w kilka minut. Nie masz czasu na konfigurację usługi i projektowanie serwisu WWW? Zamów stronę internetową przygotowaną przez naszych specjalistów, dopasowaną do Twoich potrzeb. Wyróżnij witrynę internetową na tle konkurencji.

Po zainstalowaniu CMS WordPress, możesz od razu przejść do wyboru szablonu, dodać pierwszy post lub wpis i opublikować stronę. Decydując się na utworzenie strony internetowej użytkownik wybiera między płatnym a bezpłatnym szablonem.  Wybór ten można jednak rozszerzyć także o kryterium personalizacji wyglądu strony WWW. Możesz skorzystać ze wspomnianych szablonów lub stworzyć własny za pomocą Theme Buildera. Całość wykonasz bezpośrednio w oknie przeglądarki po zalogowaniu do zainstalowanego CMS WordPress.

 

Kreator szablonów WordPress

Źródło obrazu: www.elementor.com

 

Motywy WordPress a kreator szablonów

Motyw WordPress to gotowy układ strony internetowej. Istnieją motywy z niewielką liczbą opcji personalizacji lub takie, gdzie także istnieje możliwość ich dostosowania w szerokim zakresie. Niezależnie od wyboru szablonu, możliwości jego ustawień są ograniczone do tego, jakie opcje przewidział autor. Oczywiście znając PHP i CSS możesz edytować te ustawienia w praktycznie nieograniczonym zakresie, ale wymaga to wiedzy technicznej. Także stworzenia niektórych brakujących komponentów strony od początku.

Sytuacja zmienia się, kiedy korzystasz z konstruktora motywów. Theme Builder to elastyczne narzędzie do projektowania, które zapewnia pełną kontrolę wizualną nad tworzoną stroną internetową. Jego działanie możliwe jest z poziomu przeglądarki, a dokładnie, bezpośrednio na witrynie internetowej którą tworzymy. Jedną z popularniejszych jest wtyczka Elementor dla CMS WordPress.

Decydując się na wybór płatnego lub bezpłatnego motywu, chcemy jak najszybciej uzyskać gotową stronę do (przeważnie) lekkiej personalizacji. W przypadku theme builderów czyli konstruktorów motywów, mówimy o wyborze narzędzia, którym szybko stworzymy własny szablon i tym samym strukturę strony. Jej projekt. Co ważne, kreator szablonów nie wymaga od nas tworzenia ich od nowa. Wprowadza on dodatkową warstwę do edycji motywu.

Do pracy z wtyczką Elementor (Theme Builder) możesz użyć jakiegokolwiek motywu. Chociaż zaleca się używanie tych, które są przystosowane do pracy z narzędziem lub z powodzeniem nie będą wchodziły z nim w konflikt. Listę polecanych szablonów znajdziesz w dokumentacji wtyczki.

Kreator motywów WordPress bez wiedzy technicznej

Kreator motywów umożliwia zastąpienie całego lub części motywu WordPress własnymi niestandardowymi projektami. O ile dostosowanie motywy (płatnego lub bezpłatnego) wymagało by od nas m.in. znajomości a następnie edycji PHP i CSS, theme builder opiera się na interfejsie wizualnym, przeciągnij i upuść. To świetne narzędzie, które z jednej strony nie wymaga od nas wiedzy technicznej, z drugiej strony otwiera nowe możliwości do tworzenia nowych oraz edycji szablonów.

Kreator motywów pozwala na bardzo dużą elastyczność przy tworzeniu i edycji motywu strony internetowej. Na tyle dużą, że za pomocą techniki przeciągnij i upuść możesz zaprojektować każdą stronę z osobna i każdy jej pojedynczy element. Przypomina to tworzenie stron w typowym kreatorze stron internetowych, przenoszenie modułów i dodawanie tekstu. Nie inaczej jest w tym przypadku, ale pracujemy nie z samym kreatorem, co bezpłatnym CMS WordPress. Theme Builder jest więc rozszerzeniem dla CMS, które zamienia typowego WordPressa w kreator strony WWW. Należy przy tym pamiętać, że samo narzędzie opiera się na budowie struktury strony i jej elementów ale nadal, tak jak ma to miejsce w CMS WordPress, wymaga korzystania z dodatkowych wtyczek.

Gotowy szablon czy kreator motywu?

Gotowe motywy WordPress nie są potrzebne lub tracą przez to na atrakcyjności? Nadal stanowią najszybszy sposób na uruchomienie witryny internetowej. Nie wymagają od nas wiedzy technicznej jeśli dobierzemy szablon dostosowany już do naszych potrzeb. Mogą też zwyczajnie wyczerpywać nasze potrzeby wobec struktury i wyglądu strony internetowej, nie zabierając nam czasu na budowę podobnego szablonu oraz zbędną dla nas edycję. W końcu po co wymyślać koło na nowo.

Kreatory szablonów mogą stanowić najlepszy wybór, jeśli zależy nam na personalizacji strony internetowej i wprowadzeniu nieszablonowych rozwiązań. Także na już istniejących szablonach, które zainstalowaliśmy. Niezależnie także od stopna złożoności, Theme Builder jest narzędziem zarówno elastycznym i przyśpieszającym pracę, ale równolegle umożliwia budowanie motywów osobom nietechnicznym. I to jest jego największa zaleta. Zamiast uczyć się PHP i CSS do edycji interesującego nas szablonu, możemy wprowadzić narzędzie, które pomoże nam w tym.

Większość narzędzi tego typu posiada także szereg własnych projektów, które możemy używać przy tworzeniu strony internetowej lub przekształcać je wg. własnych potrzeb. Wtyczki takie jak np. Neve obsługują także integrację z WooCommerce lub są skierowane typowo do obsługi blogów internetowych zawierając szereg przydatnych komponentów.

 

Kreator szablonów WordPress

Źródło obrazu: www.elementor.com

 

Narzędzia do tworzenia motywów WordPress

Większość narzędzi wyróżniają podobne cechy: łatwy w obsłudze, nie wymaga wiedzy technicznej, działa w oparciu o mechanizm przeciągnij i upuść, wprowadza nowe komponenty oraz własne gotowe szablonu. Różnice mogą opierać się na ilości dodatków oraz np. możliwości współpracy wtyczki z zewnętrznymi programami do tworzenia szablonów. Mogą być mniej lub bardziej przyjazne użytkownikom.

Skorzystaj z wyjątkowej oferty home.pl i zarejestruj usługę stworzoną dla CMS WordPress – WordPress Hosting SSD. Utwórz witrynę internetową firmy, prywatnego bloga lub otwórz sklep internetowy w kilka minut. Nie masz czasu na konfigurację usługi i projektowanie serwisu WWW? Zamów stronę internetową przygotowaną przez naszych specjalistów, dopasowaną do Twoich potrzeb. Wyróżnij witrynę internetową na tle konkurencji.

Elementor to jeden z najpopularniejszych programów budujących strony internetowego metodą przeciągnij i upuść. Posiada wiele darmowych rozwiązań, które na początku pozwolą nam tworzyć rozbudowane szablony, ale także dostępny jest w wersji PRO. Posiada przy tym prosty i intuicyjny interfejs.

Sprawdź także:

Zwróć uwagę, że niektóre ze wskazanych przykładowych narzędzi to szablony lub wtyczki. Theme Builder czyli kreator motywu może być narzędziem dostępnym bezpośrednio w szablonie, jako zaprogramowane w nim opcje personalizacji lub jako niezależna wtyczka, oferująca często znacznie więcej opcji personalizacji i dostępu.

 

  • Czy artykuł był pomocny ?
  • Tak   Nie

Hosting stworzony dla WordPressa

Masz stronę WWW na WordPressie? My też uwielbiamy ten system dla stron internetowych. Dlatego stworzyliśmy hosting specjalnie dla jego użytkowników.