Jak mogę grać w trybie multiplayer (rozgrywka wieloosobowa) na konsoli Xbox?

Grasz na konsoli Xbox i zastanawiasz się, czy możliwa jest rozgrywka multiplayer? Przeczytaj artykuł i dowiesz się, jak prowadzić rozgrywkę wieloosobową.

SPIS TREŚCI

Rozgrywki w trybie multiplayer

Wyróżniamy dwa najpopularniejsze modele rozgrywki w grach komputerowych na konsole, komputery i inne urządzenia: single player oraz multiplayer. Single player to gra jednego gracza najczęściej polegająca na przejściu wątku fabularnego i zakończeniu gry. W rozgrywce wieloosobowej pojawiają się dodatkowi gracze, a rozgrywka najczęściej odbywa się za pomocą sieci Internet, chociaż może mieć ona także lokalny charakter, a nawet odbywać się na podzielonym ekranie (split screen).

Do połączenia z siecią graczy Xbox wystarczy Ci utworzenie bezpłatnego konta i usługi Xbox Live. Rozszerz je o subskrypcję Xbox Live Gold lub Game Pass Ultimate aby uzyskać dostęp do rozgrywki wieloosobowej z graczami na całym świecie. Pamiętaj, że o typie rozgrywki wieloosobowej oraz ilości biorącej w niej udział graczy decyduje wydawca gry oraz stworzony przez niego tryb multiplayer. Możesz też używać konta Live Gold przyjaciela grając, będąc zalogowanym do swojego profilu gracza.

Liczba graczy biorących udział jednocześnie w tej samej grze może być zależna od wydajności serwera obsługującego grę lub od parametrów samej gry czy też fabuły, jaką przewidzieli wydawcy tytułu.

Serwery dla graczy to „mechanizmy”, które pozwalają na jednoczesne połączenie się ze sobą wielu graczy z całego świata. To one „utrzymują” grę i przesyłają informacje do każdego z urządzeń graczy, aby rozgrywka mogła odbywać się bez żadnych zakłóceń, opóźnień, a tym samym odbywała się „na żywo”. Główne serwery gier są kontrolowane przez twórców, wiele gier pozwala użytkownikom tworzyć i kontrolować prywatne serwery. Z tego powodu usługi Xbox Live Gold oraz Game Pass Ultimate są usługami płatnymi. Oferują dostęp do wspomnianej wyżej infrastruktury, która zapewnia graczom wyjątkowe doznania podczas rozgrywki wieloosobowej, komunikacji, streamingu gier, a także wyjątkowe oferty na gry i treści udostępniane w Microsoft Store.

Jak mogę grać w trybie multiplayer na konsoli Xbox?

W zależności od rodzaju gry oraz typu rozgrywki multiplayer, może być konieczne posiadanie dodatkowych subskrypcji.

Xbox Multiplayer przez Internet

Gra wieloosobowa za pomocą konsoli Xbox wymaga posiadania usługi/subskrypcji Xbox Live Gold lub Game Pass Ultimate. Tylko w ten sposób uzyskasz dostęp do infrastruktury sieciowej Microsoft, która umożliwi Ci dołączenie do innych graczy z całego świata i grę w ulubione gry w trybie multiplayer przez Internet.

Konfiguracja konsol Xbox przewiduje także inną sytuację, w której profil posiadający subskrypcję Live Gold lub Ultimate jest zalogowany na jednej konsoli ustawionej jako konsola domowa. W ten sposób na konsoli, na której jest zalogowany profil z usługą Live Gold z rozgrywki multiplayer, mogą korzystać też inni zalogowani na tej samej konsoli w tym czasie użytkownicy. Z tej opcji najbezpieczniej jest korzystać, jeśli z jakichś powodów posiadasz więcej niż jedno konto Xbox Live lub korzystasz z konsoli całą rodziną, ale nie chcesz niepotrzebnie wydawać pieniędzy na wiele subskrypcji Live Gold lub Ultimate.

Dysponując usługą, jaką oferuje Microsoft w postaci usług Xbox Live Gold oraz Game Pass Ultimate, pozostaje Ci jedynie wybrać interesującą Cię grę i przystąpić do rozgrywki multiplayer.

Poznaj ofertę home.pl dla subskrypcji Microsoft Xbox:

Xbox Multiplayer na jednym ekranie

Niektóre gry mogą oferować różne rodzaje gry wieloosobowej: rozgrywkę sieciową z innymi graczami z całego świata lub rozgrywkę na jednym ekranie, tzw. Split-Screen Multiplayer. Do tej gry będziesz potrzebował więcej niż jednego kontrolera do konsoli Xbox, ale nie potrzebujesz posiadać opłaconej subskrypcji Xbox Live Gold ani Ultimate.

Różne gry posiadają różne opcje, Forza Horizon 4 nie oferuje rozgrywki na podzielonym ekranie, a wyłącznie grę Multiplayer w sieci Internet z innymi graczami. Multiplayer dostępny jest dopiero po przejściu pierwszego sezonu (pory roku), co stanowi dodatkowy warunek przystąpienia do rozgrywki online.

W grze Overcooked gracze mogą od razu przystąpić do zabawy grając na jednym ekranie. Gra obsługuje nawet 4 graczy w jednym momencie. Graczy możesz dodać na etapie uruchamiania rozgrywki – po prostu włącz kontrolery (wcześniej sparuj je z konsolą) i zaloguj graczy na ich profile lub jako gości.

Czytaj więcej
  • Czy artykuł był pomocny ?
  • Tak   Nie