Jak przekazać 1% podatku wybranej organizacji?

Co roku 1% podatku każdego Polaka może być przekazane dowolnej organizacji pożytku publicznego. Warto wiedzieć, jak przekazać swoje pieniądze i samodzielnie wybrać organizację, którą chcemy wesprzeć. Sprawdź, jak przekazać 1% podatku w zeznaniu podatkowym.

SPIS TREŚCI

Jak przekazać 1% podatku w zeznaniu podatkowym?

Jak przekazać 1% w zeznaniu podatkowym

W zeznaniu podatkowym jest miejsce, w którym możesz zawszeć informację o preferowanej organizacji, którą chcesz wesprzeć swoim 1%. Aby to zrobić, należy wpisać numer KRS wybranej organizacji, a także kwotę, którą przekazujesz.

Warunkiem przekazania 1% podatku jest opłacenie należnego podatku w pełnej wysokości, nie później niż dwa miesiące od złożenia zeznania.

Kwota przekazywana w ten sposób nie może przekraczać 1% podatku

Jak przekazać 1% podatku w usłudze Twój e-PIT?

Dokonując rozliczenia z fiskusem za pomocą rządowego programu Twój e-PIT również możesz przekazać swój 1% podatku na dowolny cel charytatywny. W Twoim zeznaniu automatycznie pojawi się organizacja, której przekazywałeś  podatek w ubiegłym roku. Jeśli chcesz zmienić swój typ lub wypełniasz zeznanie online po raz pierwszy, możesz wpisać nowe dane organizacji (jej numer KRS).

Aby przekazać swój 1% w aplikacji Twój e-PIT, wykonaj następujące kroki:

  1. Wejdź na stronę podatki.gov.pl, a następnie wybierz przycisk e-Urząd Skarbowy. Z tego miejsca możesz przejść do aplikacji Twój e-PIT
  2. Zaloguj się do aplikacji Twój e-PIT i wypełnij deklarację podatkową
  3. Po wypełnieniu na ekranie zobaczysz informację o organizacjach pożytku publicznego, którym możesz przekazać 1% swojego podatku
  4. Wybierz z listy KRS wybranej organizacji, wskaż cel szczegółowy, a następnie wyślij zeznanie.
Pieniądze osoby, która nie wskaże wybranej organizacji, trafiają do budżetu państwa.

Na co można przeznaczyć 1% podatku?

Pieniądze z podatku mogą być przekazane jedynie podmiotom, mającym status organizacji pożytku publicznego. Otrzymane środki finansowe muszą być wykorzystane wyłącznie na prowadzenie takiej działalności – w przeciwnym wypadku będzie zobowiązana do zwrotu środków.
Przykładowe koszty fundacji to wynajem lokalu, remont, zatrudnienie pracowników.

1% podatku dla Ukrainy

Swoim 1%  możemy wesprzeć dowolny cel. Jednym z nich może być pomoc uchodźcom z Ukrainy, których sytuacja w 2022 roku jest wyjątkowo trudna. Warto pamiętać, że chociaż taka pomoc jest obecnie bardzo potrzebna, to pieniądze dotrą do potrzebujących dopiero w drugiej połowie 2022 roku.

Jedną z organizacji, wpierających uchodźców z Ukrainy jest Fundacja SIEPOMAGA:

KRS: 0000396361 (Fundacja SIEPOMAGA)

Cel szczegółowy: 0185785 Ukraina

Szukasz organizacji pożytku publicznego, której chcesz przekazać swój 1%? Wejdź na: www.e-pity.pl/wyszukiwarka-opp-organizacje-pozytku-publicznego/ i skorzystaj z wyszukiwarki.
Czytaj więcej
  • Czy artykuł był pomocny ?
  • Tak   Nie