Jak wyłączyć edytor Gutenberg w WordPress?

Edytor postów i stron, tzw. edytor blokowy Gutenberg jest obecnie domyślnym edytorem dla CMS WordPress. Jeśli instalowałeś lub aktualizowałeś CMS WordPress w przeciągu ostatnich kilku wersji, z pewnością miałeś już okazję korzystać z nowego edytora. Pozwala w prosty i przyjemny sposób dodawać treści do strony internetowej oraz modelować ich układ oraz wstawiać dodatkowe funkcje. Mechanizm działania edytora jest zbliżony do popularnych kreatorów WWW, co oznacza, że cechuje go prosta obsługa i efektowna prezentacja treści.

Nowy edytor WordPress gutenberg

 

Najprostszym sposobem na wyłączenie Gutenberga jest zainstalowanie jednak z dostępnych darmowych wtyczek, np. popularnego Disable Gutenberg . To bardzo prosta w działaniu ale i obsłudze wtyczka skoncentrowana na jednej rzeczy: wyłączeniu Gutenberga i przywróceniu domyślnego klasycznego ekranu edytora w CMS WordPress. Umożliwia ona m.in.:

  • Całkowicie wyłącz Gutenberga (wszystkie typy postów)
  • Wyłącz Gutenberga dla dowolnych szablonów tematycznych
  • Wyłącz Gutenberga tylko na określonych typach postów i dla określonych ról użytkowników
  • Opcja ukrycia pozycji menu Gutenberga

Disable Gutenberg Plugin

Wyłącz edytor Gutenberg rozszerza możliwości w/w wtyczki o dodatkowe opcje personalizacji ustawień.

Disable Guteberg - jak wyłączyć edytor Gutenberga w WordPress?

Przejdź do sekcji Wtyczki > Zainstalowane wtyczki > Ustawienia wtyczki Wyłącz edytor Gutenberg w panelu WordPress. Znajdziesz w tym miejscu wiele przydatnych opcji personalizacji ustawień. wiele opcji. Zaznacz Wyłącz wszędzie / Disable Gutenberg everywhere aby uzyskać dostęp do opcji lub po prostu wyłączyć nowy edytor WordPress.

Edytor Gutenberg WordPress - Edycja ustawień wtyczki

Wyłącz w kodzie

Wyłącz w kodzie to opcja dla zaawansowanych użytkowników. Możesz wykonać ją w edytorze szablonu w sekcji Wygląd > Edytor motywu.

Edytuj plik functions.php dodając do niego wiersz:

add_filter('use_block_editor_for_post', '__return_false');

WAŻNE! Zanim dokonasz edycji pliku, utwórz kopię jego pierwotnej zawartości a w miarę potrzeby całego CMS WordPress.
  • Czy artykuł był pomocny ?
  • Tak   Nie

Hosting stworzony dla WordPressa

Masz stronę WWW na WordPressie? My też uwielbiamy ten system dla stron internetowych. Dlatego stworzyliśmy hosting specjalnie dla jego użytkowników.