Potwierdzenie przeczytania wiadomości e-mail

Poczta home.pl umożliwia włączenie powiadomień o przeczytaniu wiadomości e-mail, która odebrana została przez adresata. W sieci Internet można spotkać się z dwoma rodzajami powiadomień związanych z przesyłaniem wiadomości e-mail:

 • powiadomienie o dostarczeniu wiadomości: przyjęło się, że każda wiadomość, która zostanie wysłana, zostanie także dostarczona do serwera odbiorcy. W przypadku niepowodzenia w dostarczeniu wiadomości e-mail do adresata, nadawca powinien otrzymać wiadomość e-mail typu Mailer Deamon (z technicznym podsumowaniem przyczyn niedostarczenia wiadomości). Powiadomienia Mailer-Deamon nie wymagają dodatkowej konfiguracji, każdy serwer pocztowy powinien je obsługiwać i przesyłać do nadawcy powiadomienia w przypadku niedostarczenia wysłanej przez niego wiadomości.

 • powiadomienie o przeczytaniu wiadomości: jest jednym z najpopularniejszych rodzajów powiadomień, które wymagają konfiguracji po stronie nadawcy jak i odbiorcy. Użytkownik odbierający pocztę e-mail, oprócz treści wiadomości, otrzymuje dodatkowe powiadomienie o możliwości potwierdzenia nadawcy, że wiadomość dotarła lub została odczytania. Po zatwierdzeniu, nadawca wiadomości otrzyma krótką informację mailową, zwykle zawierającą jedynie potwierdzenie ze strony adresata o odczytaniu wiadomości e-mail.

Przy korzystaniu z powiadomień o przeczytaniu wiadomości e-mail, warto pamiętać, że jest to dodatkowa funkcjonalność, która musi być wspierana przez program obsługujący pocztę po stronie nadawcy, jak i aplikację do obsługi poczty po stronie odbiorcy. Korzystając z Poczty home.pl masz możliwość skorzystania z opcji żądania potwierdzenia zwrotnego, zarówno jako nadawca wiadomości, jak i odbiorca (możesz potwierdzać żądania w wiadomościach przesłanych od innych użytkowników).

WAŻNE! Jeśli program do obsługi poczty, po stronie odbiorcy wiadomości, nie obsługuje tego typu powiadomień, adresat nie będzie miał możliwości ich zatwierdzenia, a nadawca nie otrzyma informacji zwrotnej. Wskazana funkcjonalność działa w ten sam sposób we wszystkich aplikacjach obsługujących tego typu powiadomienia.

Nowa wiadomość e-mail z żądaniem potwierdzenia zwrotnego

 1. Zaloguj się do wybranej skrzynki e-mail za pomocą Poczty home.pl.
 2. Przejdź do tworzenia nowej wiadomości e-mail, klikając sekcję Poczta, a następnie Utwórz e-mail.
 3. Określ odbiorcę, temat i treść wiadomości. Następnie po lewej stronie ekranu odszukaj i kliknij Opcje.
 4. Po rozwinięciu nowego widoku, włącz opcję Żądaj potwierdzeń zwrotnych.
 5. Wyślij wiadomość.
  WAŻNE! Pamiętaj, że informację zwrotną o przeczytaniu wiadomości otrzymasz tylko wtedy, gdy program pocztowy odbiorcy obsługuje tego typu powiadomienia.
 6. Jeśli odbiorca wiadomości potwierdzi jej przeczytanie, otrzymasz krótką wiadomość e-mail:
  Poczta home.pl - Przykładowa wiadomość e-mail z potwierdzeniem odczytania wiadomości
Z żądań potwierdzeń zwrotnych warto korzystać z rozwagą i nie używać ich w każdej wiadomości, a tym bardziej przy zachowaniu ciągłości korespondencji. Z uwagi na to, że powiadomienia w niektórych aplikacjach wyświetlają się jako wyskakujące okienka (pop-up), mogą być uciążliwe dla odbiorców.

Zgoda na wyświetlanie żądania potwierdzeń zwrotnych

 1. Po zalogowaniu do Poczty home.pl, przejdź do opcji konta z rozwijanego menu wybierz Ustawienia.
 2. Wybierz opcję Poczta, która znajduje się po lewej stronie ekranu i odszukaj sekcję Widok.

 3. W nowym widoku, na dole strony, aktywuj opcję: Pokaż żądania potwierdzeń zwrotnych zaznaczając ją checkboxem.
  Zmiany zapiszą się automatycznie.
 4. Jeśli na swoją skrzynkę pocztową, korzystając z Poczty home.pl, otrzymasz wiadomość, której nadawca skorzystał z żądania potwierdzenia, w oknie wiadomości pojawi się dodatkowy komunikat:
  Poczta home.pl - Wiadomość e-mail - Kliknij przycisk Wyślij potwierdzenie przeczytania, aby nadawca otrzymał powiadomienie o przeczytaniu tej wiadomości
 5. Kliknij: Wyślij potwierdzenie przeczytania, aby nadawca wiadomości otrzymał powiadomienie o przeczytaniu wiadomości.
 • Czy artykuł był pomocny ?
 • Tak   Nie

Bezpieczna Poczta e-mail

2 mln użytkowników nie może się mylić. Wybierz niezawodny i bezpieczny e-mail z kalendarzem, organizacją zadań i bez spamu.