Błąd 403 – dlaczego się pojawia?

Najlepszy hosting dla stron WWW

Wprowadzenie

Kod błędu 403 oznacza odmowę/zakaz dostępu do określonych zasobów. W przypadku jego wystąpienia proponujemy sprawdzić atrybuty plików/katalogów (CHMOD) na serwerze oraz dokonać analizy plików .htaccess umieszczonych w jego obrębie. Podsumowując, wyświetlanie błędu 403 oznacza, że serwer zrozumiał zapytanie lecz konfiguracja bezpieczeństwa zabrania mu zwrócić żądany zasób.Przykład domyślnego komunikatu 403 na serwerach w home.pl znajdziesz poniżej:

Kod błędu 403 - odmowa/zakaz dostępu do określonych zasobów na serwerze
WAŻNE! Na serwerze w home.pl możesz samodzielnie zdefiniować wygląd komunikatów błędów. Oznacza to, że błąd 403 może być inaczej prezenetowany na różnych serwerach, ponieważ wygląd domyślnego komunikatu można samodzielnie zmienić. Kliknij tutaj, aby sprawdzić jak ustawić własne strony błędów na serwerze w home.pl.

Przyczyny występowania błędu 403 oraz dostępne rozwiązania

Potencjalnych przyczyn występowania błędu 403 nie sposób wyliczyć. Pamiętaj, żę poniższa lista przedstawia przykładowe przyczyny oraz przykładowe rozwiązania występowania błędu 403:

 • Odświeżenie strony. Pierwszą czynność, jaką powinieneś wykonać po otrzymaniu błędu 403 jest odświeżenie danej strony WWW. Możesz wcisnąć Ctrl+F5, aby wymusić odświeżenie strony. Przyczyną wystąpienia błędu 403 mogła być chwilowa niedostęność strony WWW (brak możliwości załadowania).
 • Wyczyszczenie plików pamięci podręcznej (cache) oraz ciasteczek (cookies) w przeglądarce. Jeśli strona wyświetla się na innych urządzeniach, np. na smartfonie lub tablecie, oczyszczenie pamięci podręcznej i ciasteczek przeważnie pozwala pozbyć się wyświetlania błędu 403.
 • Błędne uprawnienia (chmod) do plików lub katalogów. W takiej sytuacji należy nadać prawidłowe uprawnienia (sugerowane 755 dla katalogów i 644 dla plików). Pamiętaj, że poprawne ustawienia atrybutów CHMOD różnią się m.in. w zależności od używanego oprogramowania CMS, warto w takich sytuacjach poszukać w sieci Internet informacji o poprawnych ustawieniach.
 • Wyłączona funkcja listowania zawartości katalogu lub brak pliku index w katalogu. Rozwiązaniem dla tej sytuacji może być m.in utworzenie pliku index.php lub index.html, zmiana nazwy pliku głównego na jedną z powyższych, włączenie listowania zawartości katalogu lub zmiana strony startowej na serwerze za pomocą pliku .htaccess.
 • Nie masz dostępu do wybranej lokalizacji (muszę znać login i hasło). W ramach serwera w home.pl możesz ograniczać dostęp do swoich stron WWW. Jest to szczególnie istotne w sytuacji, gdy część opublikowanych informacji nie powinna być dostępna dla wszystkich, a jedynie dla wybranych użytkowników, którzy znają hasło dostępu.

   

  Po utworzeniu takiego ukrytego katalogu, tylko użytkownicy znający hasło dostępu będą mogli zobaczyć zawartość danego katalogu. W przeciwnym wypadku wyświetlany będzie błąd 403 o braku dostępu.
  • Kliknij tutaj, aby przeczytać więcej na temat konfiguracji ukrytego katalogu w home.pl.
 • Problemy z plikiem htaccess. Plik .htaccess jest charakterystycznym elementem serwera WWW, który pozwala skonfigurować wiele jego parametrów, np. kontrolować przekierowania, chronić foldery oraz zmieniać postaci adresów URL. Jeśli w ostatnim czasie zmieniałeś zawartość pliku .htaccess i po tej operacji zaczął występować błąd 403, to w wielu przypadkach możesz naprawić taką sytuację poprzez ponowne odtworzenie pliku .htaccess (np. z kopii bezpieczeństwa).
  • Kliknij tutaj, aby przeczytać więcej na temat pliku .htaccess
 • Moduł mod_rewrite jest wyłączony lub błędnie skonfigurowany. Narzędzie mod_rewrite pozwala skorzystać z prostych linków na stronie WWW. Składnia poleceń mod-rewrite’a w home.pl jest zgodna z tą używana w mod-rewrite serwera Apache. Pełna dokumentacja dostępna jest na stronach projektu Apache (wersja angielska). Narzędzie mod_rewrite jest bardzo często używane przy najpopularniejszych aplikacjach CMS (np. WordPress).

   

  Jeśli po aktywacji “przyjaznych URL” w oprogramowaniu CMS, wyświetlany jest komunikat błędu 403, możliwe że mod_rewrite jest wyłączony na Twoim serwerze. Kliknij tutaj, aby sprawdzić jak włączyć mod_rewrite na serwerze w home.pl.
  • Kliknij tutaj, aby przeczytać więcej na temat mod_rewrite w home.pl.
 • Przekroczony timeout serwera. Rozwiązaniem w tej sytuacji jest modyfikacja odpowiedniego skryptu w taki sposób, aby czas jego wykonywania nie przekraczał parametrów bezpieczeństwa.
 • Żądanie zablokowane przez złośliwe oprogramowanie. Kolejną przyczyną występowania błędu 403 może być złośliwe oprogramowanie znajdujące się na Twoim komputerze. Istnieją wirusy, które wymuszają błąd 403 na wybranych stronach internetowych, np. poprzez systemowy plik “Hosts”, który mógł zostać uszkodzony lub może zawierać niepoprawne informacje.Przeskanuj swój komputer w poszukiwaniu złośliwego oprogramowania, aby upewnić się, że Twój komputer jest czysty i niezagrożony. W home.pl możesz zarejestrować oprogramowanie antywirusowe firmy Kaspersky.
WAŻNE! W ramach oferty home.pl możesz skorzystać z usługi SiteLock, czyli rozwiązania dla klientów, którzy chcą zabezpieczyć swoją stronę WWW przed atakami hakerów, jak i również „wyleczyć” ją, kiedy ta zostanie już zainfekowana złośliwym oprogramowaniem. Usługa SiteLock działa bezpośrednio na serwerze, na którym znajduje się strona WWW. Możesz także zakupić oprogramowanie antywirusowe firmy Kaspersky, które gwarantuje kompleksową ochronę antywirusową oraz bezpieczeństwo w Internecie. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej o konfiguracji w/w usługi i oprogramowania.

Sprawdzaj logi WWW/HTTP swojego serwera, aby zidentyfikować przyczynę

Pamiętaj, że powyższe przyczyny błędów są tylko przykładami! Najlepszą metodą rozwiązania niedogodności z błędem 403 jest analiza logów WWW/HTTP dla Twojego serwera. Znajdziesz w nich szczegółową treść komunikatu błędu, która pomoże w dokładnej identyfikacji przyczyny wyświetlania błędu 403.

 

Jeśli w logach WWW/HTTP nie możesz odnaleźć danego błędu, to zweryfikuj czy Twoja domena jest utrzymywana na serwerach DNS home.pl. Jeśli domena jest utrzymywana na zewnętrznych serwerach DNS (innych niż “dns.home.pl”), to szczegółowy komunikat błędu powinieneś odnaleźć w logach WWW/HTTP zewnętrznego serwera (do którego domena jest wydelegowana). Jeśli przyczyną występowania błędu 403 jest błędne funkcjonowanie skryptów PHP, sugerujemy sprawdzenie komunikatów błędów PHP. Możesz je sprawdzić za pomocą logowania błędów PHP do pliku. Po zapisaniu błędów PHP do pliku, należy je zweryfikować – najlepiej z informatykiem.

Bezpieczny hosting dla Twojej strony WWW

Przygotowaliśmy miejsce, w którym Twoja strona WWW i poczta e-mail będą się czuły komfortowo.


 • Czy artykuł był pomocny ?
 • Tak   Nie
Szukaj
Generic filters
Tylko dokładne dopasowania
Szukaj w tytułach
Szukaj w treści
Filter by Article Categories
Najczęściej zadawane pytania
Dodatkowe narzędzia hostingu
Statystyki serwera (nowe)
Połączenie SSH
Statystyki serwera (stare)
WebFTP
Autoinstalator
Kontrola wersji (SVN)
Listy mailingowe
Poczta home.pl
Obsługa poczty webmail
Programy pocztowe
Nowa platforma home.pl
Częste pytania
Bezpieczeństwo
Instalacje
Panel klienta
Domeny
Hosting
Serwer Apache
Bazy danych
Certyfikaty SSL
Zamawianie SSL
Instalacja i konfiguracja SSL
Poczta e-mail
Office 365
WordPress Hosting SSD
Dodatki od partnerów
Poprzednia platforma home.pl
Certyfikaty SSL
Zamawianie certyfikatów SSL
Konfiguracja i instalacja SSL
Panel home.pl
Informacje podstawowe
Pulpit
Usługi
Płatności
Profil
Centrum Pomocy
Operacje w Panelu home.pl
Serwery
WebFTP
Informacje podstawowe
Konfiguracja serwerów
Serwery Unix
Serwery Windows
Obsługa baz danych
phpMyAdmin (MySQL)
phpPgAdmin (PgSQL)
myLittleAdmin (MSSQL)
Sklep internetowy eSklep
Panel usługi eSklep
RODO w sklepie internetowym
Panel sklepu internetowego
Pierwsze kroki
Promocja sklepu
Sprzedaż
Pierwsze uruchomienie
Dodatki od partnerów
Asortyment
Klienci
Integracje
Inne integracje
Systemy aukcyjne
Baza produktów
Aplikacje
App store
Aplikacja mobilna
Marketing
Modyfikacja wyglądu
Dokumentacja
Dla deweloperów
Style graficzne
Inne zagadnienia
Raporty i statystyki
Zawartość
Filmy instruktażowe
Konfiguracja sklepu
Rozliczenia i dokumenty
Faktury
Zmiana danych (cesja)
Rozliczenia i płatności
Dokumenty do pobrania
Produkty i usługi
Kreator Stron WWW
eCommerce
Moduły
Ustawienia
Szablony
Nawigacja
Publikacja i dodatki
Szybki start
Prestahosting
Profesjonalne usługi IT
Certyfikaty SSL
Przywracanie danych
Udostępnienie logów
Operacje na plikach i bazach danych
WordPress
Terminal płatniczy SumUp
Wordpress hosting SSD
Office 365
OneDrive
Domeny
Informacje podstawowe
Rejestracja / opłacanie
Konfiguracja domen
Transfer domen
Giełda domen
Dodatki do domen
Serwery VPS
Skrzynki e-mail
Microsoft Exchange
Cloud Email Xchange
Obsługa skrzynek w Panelu home.pl
Jak zarejestrować Personal email lub Business email?
Bezpieczeństwo
eKsięgowość
Reklama internetowa
Reklama Allegro Ads
Tworzenie stron WWW
Contact LEADer
Reklama banerowa Google
Zakupy Google
Google Ads (AdWords)
eKampanie Google
SEMSTORM
Pozycjonowanie
rankingCoach
Baza wiedzy
Facebook
Systemy CMS
Internet w praktyce
Przydatne programy
Konfiguracja programów FTP
Zagadnienia techniczne
.htaccess
mod_rewrite
Kursy i specyfikacje
Kurs HTML
Kurs PHP
Kurs SQL
Rejestracja usług
RODO w home.pl
English
Control Panel
Webmail
FTP
Office 365
WordPress
SSL
Aplikacje w marketplace
SimplySign
SiteLock - ochrona WWW
Dropsuite Email Backup
CCleaner
Antywirus Kaspersky
Dropbox - dysk w chmurze
Płatności PayU
Programy antywirusowe AVAST
Office 365
AVG PC TuneUp
Reklama na start
Google AdWords
Zareklamuj stronę WWW na Facebook
Cloud Email Xchange
Brand24
Microsoft OneDrive
FreshMail.pl
Tłumaczenia online
G Suite - poczta Gmail
Program prowizyjny
Acronis Backup
Informacje podstawowe
Ustawienia dodatkowe
Panel użytkownika
Panel administratora
lub