Co to jest Authinfo?

Authinfo to kod autoryzujący domenę, za pomocą którego można wykonać transfer domeny do innego operatora. Kod Authinfo wydawany jest zwykle na żądanie właściciela domeny poprzez wypełnienie i przesłanie wniosku o wydanie kodu Authinfo.

SPIS TREŚCI

Transfer domeny z home.pl do innego operatora

Kod Authinfo posiada wiele nazw, które są aktywnie używane przez użytkowników a także operatorów domen. Authinfo zwany jest m.in. kodem EPP  (Extensible Provisioning Protocol), kodem autoryzacji domeny,  kluczem domeny, kluczem transferu. Kod Authinfo faktycznie jest kodem tajnym, zwykle przedstawionym w postaci ciągu losowych znaków, przypisanych określonej domenie. Długość kodu może wynosić od 8 do 32 znaków, w tym minimum jedną literę, jedną cyfrę oraz jeden symbol specjalny. W kodach EPP rozróżniana jest wielkość liter. Niezależnie jednak od jego długości oraz nazwy jaką posługujemy się przy nim, jest on wymagany do zainicjowania transferu.

Wydanie kodu Authinfo

Każda z firm obsługujących domeny, może wymagać od użytkownika innej formy autoryzacji celem wydania kodu lub zainicjowania transferu do i od operatora. Mogą pojawić się także dodatkowe ograniczenia, wynikające z trwających promocji, w których domena została zarejestrowana. Niektóre firmy oferują wydanie kodu Authinfo bezpośrednio przez panel administracyjny, co może być bardzo niebezpieczne, jeśli dojdzie do nieautoryzowanego dostępu do usług.

W home.pl kod Authinfo nie jest widoczny dla użytkownika, właściciela, domeny. Wydawany jest na wniosek i przesyłany drogą elektroniczną. Kod Authinfo stanowi dla większości domen podstawowy element autoryzacji i umożliwia jej transfer, A co za tym idzie, przekazany osobom trzecim lub udostępniany niepowołanym podmiotom może spowodować przejęcie domeny. M.in. z tego powodu w home.pl uzyskasz kod Authinfo dopiero po przesłaniu do nas wniosku autoryzującego, tak, aby zabezpieczyć jego wydanie przed osobami niepowołanymi.

Nawet jeśli Twoja domena nie ma większej wartości dla innych użytkowników, może stanowić narzędzie do przesyłania niebezpiecznych treści, publikowania niechcianych stron, itp..

Aby zainicjować transfer domeny, posiadając kod Authinfo, musi ona spełniać dodatkowe warunki, m.in. musi być opłacona, tj. aktywna. Dla niektórych domen możliwe są do wykonania czynności łączone, np. transfer domeny wraz z jej jednoczesnym odnowieniem u nowego operatora.

Kod Authinfo wydawany poza home.pl

Warto wiedzieć, że nie każda domena potrzebuje kodu Authinfo, np. .co.uk. Niektóre domeny mają różne procesy autoryzacji i nie muszą wymagać autoryzacji do transferu. Ta część domen stanowi jednak niewielką ilość ze wszystkich dostępnych końcówek domenowych. Dla niektórych domen, jak np. .eu (domena europejska), kod authinfo można uzyskać bezpośrednio ze strony rejestru, Eurid. Nie jest konieczne wnioskowanie o kod Authinfo bezpośrednio do home.pl. Mimo, że proces wydawania kodu Authinfo odbywa się poza home.pl, poza miejscem rejestracji domeny, jest on zabezpieczony dodatkową weryfikacją użytkownika/właściciela.

Transfer domeny może być korzystny jeśli chcemy obsługiwać wszystkie usługi internetowe u jednego dostawcy. Przeniesienie domeny często stosowane jest w sytuacji, gdy agencja interaktywna, która wykonywała nam stronę także zarejestrowała domenę na potrzeby jej działania. Przenoszenie domeny pomiędzy klientami, w obrębie tego samego usługodawcy nie jest nazywany transferem. jest to cesja usług czyli zmiana właściciela.

Możesz także utrzymywać domeny u jednego dostawcy usług, a hosting u innego. Wtedy skorzystasz z delegacji domeny, czyli przekierowania na adresy serwerów DNS.

Utrzymywanie domeny w home.pl

Home.pl rekomenduje transfer domeny do Panelu klienta Twojego konta. Dzięki takiemu rozwiązaniu:

  • posiadasz wszystkie usługi w jednym Panelu klienta, kontrolujesz terminy płatności oraz aktywność usług,
  • kontrolujesz dostępność usług w sieci Internet bez konieczności kontaktowania się z wieloma serwisami pomocy,
  • korzystasz z usług firmy z ponad 20 letnim doświadczeniem,
  • posiadasz domenę utrzymywaną na aktywnych serwerach DNS, która pozostaje nieprzerwanie dostępna w sieci Internet,
  • Twoją obecność w sieci wspiera zespół ekspertów oraz administratorów, z którymi możesz skontaktować się przez całą dobę, siedem dni w tygodniu, cały rok.
  • Czy artykuł był pomocny ?
  • Tak   Nie