Co to jest PayPal i jak działa?

PayPal to internetowa usługa finansowa — portfel elektroniczny lub portfel wirtualny. Umożliwia ona płacenie za przedmioty za pomocą bezpiecznego konta internetowego utworzonego w serwisie PayPal. Konto zintegrowane jest z dodanym do niego kontem bankowym, kartą kredytową lub debetową. Może także działać, jak portfel przechowując zgromadzone środki finansowe. Podczas płatności elektronicznych realizowanych za pomocą mechanizmu PayPal, możesz wybrać, którą kartą lub kontem będziesz dokonywał płatności. Możesz także ustawić jedną jako domyślną metodę płatności i będzie ona wybierana automatycznie.

SPIS TREŚCI

Co to jest PayPal i jak działa?

Portfel elektroniczny PayPal posiada wiele zastosowań, jest bezpłatny i obsługuje płatności w ponad 200 krajach i 25 walutach. Dysponując kontem PayPal, możesz usprawnić proces przepływu pieniędzy w Internecie: płatności wychodzących, przychodzących, a także gromadząc samodzielnie środki na koncie i zarządzając nimi.

Portfel elektroniczny PayPal dla klientów indywidualnych i firm

System płatności internetowych, który obecnie znamy jako PayPal, powstał w 1998 roku. Nie bez znaczenia w powstawaniu firmy jest rola Elona Muska, którego serwis bankowości online X.com jako pierwszy zakupił spółkę Confinity (spółka założycieli systemu płatności) a sam Elon Musk dołączył do grona właścicieli. W ten oto sposób już rok później PayPal okazał się jednym z najlepszych rozwiązań do transferu pieniędzy online. W 2002 roku PayPal został kupiony przez eBay, a środki otrzymane ze sprzedaży firmy pozwoliły jej właścicielom na dalszy rozwój, m.in. spowodowało to utworzenie SpaceX, Tesla Motors, serwisu YouTube czy LinkedIn.

PayPal dla sklepów internetowych

Działanie płatności PayPal wymaga od serwisu, np. sklepu internetowego, wdrożenia stosownej integracji. Jeśli sklep, w którym dokonujesz zakupu obsługuje płatności PayPal, możesz skorzystać z nich, wybierając tę formę płatności, następnie logując się do swojego konta. W kolejnych krokach wybierając kartę, lub rachunek do płatności możesz także wcześniej doładować (przelać środki) na konto PayPal do swojego wirtualnego portfela i dokonywać płatności z konta PayPal nawet jeśli nie posiadasz przypiętej żadnej karty kredytowej lub debetowej.

Płatności PayPal możesz uruchomić także na stronach WWW i w sklepie internetowym home.pl:

PayPal stanowi więc element pośredniczący pomiędzy Twoim kontem bankowym (kontem, rachunkiem, kartą płatniczą, portfelem) a odbiorcą płatności (np. sklepem internetowym). Jeśli posiadasz konto PayPal i chcesz zapłacić kartą kredytową, po prostu wybierz płatność PayPal i podaj dane karty. Karta zostanie dodana do konta PayPal. Większość systemów płatności elektronicznej posiada obsługę płatności kartą, a więc PayPal może stanowić jedną z alternatyw.

PayPal dla klienta indywidualnego

Poza pośredniczeniem w transakcji tworząc ją bezpieczną i szybką w realizacji, PayPal pozwala także na otrzymywanie wpłat od innych. Także nieposiadających konta PayPal. Wszelkie otrzymane pieniądze znajdują się na Twoim koncie PayPal i można z nich korzystać, płacąc za coś, a saldo jest uzupełniane przypisanymi kartami lub kontem bankowym. Przelewanie pieniędzy do przyjaciół lub rodziny za pośrednictwem kont PayPal jest bezpłatne, o ile nie jest wymagana konwersja walut.

Niewątpliwie to właśnie możliwość obsługi pieniędzy online (konto PayPal jako wirtualny portfel) stanowi jedną z najważniejszych zalet tego systemu.

Jeśli korzystasz z PayPal, możesz:

  • przelewać pieniądze z konta bankowego na konto PayPal
  • przelać pieniądze z własnego konta PayPal na konto PayPal innego członka serwisu
  • przelać pieniądze z konta PayPal na konto bankowe lub oszczędnościowe
  • poprosić o wysłanie pieniędzy na saldo konta PayPal (zażądanie płatności),
  • zorganizować zbiórkę, czyli udostępnić możliwość przelania środków na konto PayPal innym użytkownikom internetu,
  • obsługiwać faktury elektroniczne wystawiane bezpośrednio na koncie użytkownika.
Czytaj więcej
  • Czy artykuł był pomocny ?
  • Tak   Nie