Jak zarządzać domeną w Panelu klienta?

Domena internetowa to adres jakim posługujesz się w sieci Internet. Umożliwia on obsługę stron internetowych jak również poczty e-mail. Wskazuje na określone zasoby sieciowe dając użytkownikowi prosty do zapamiętania adres, zamiast złożonego adresu IP serwera. Zarządzanie domeną w Panelu klienta może być możliwe poprzez kilka sekcji panelu, w zależności od tego jaką czynność obsługową chcesz wykonać.

Hosting internetowy może działać bez domeny, korzystając z roboczego adresu typu serwer12345.home.pl, to domena bez hostingu w większości przypadków jest bezużyteczna. Połączenie obu usług spowoduje, że domena może być używana do obsługi poczty e-mail, stron internetowych czy aktywne stanie się ustawienie na niej przekierowania 301. Połączenie obu usług ze sobą sprawia, że domena zyskuje na funkcjonalności a jednocześnie zarządzanie nią może w pewnym zakresie zostać rozbite na poszczególne sekcje Panelu klienta.

Poniżej znajdziesz listę sekcji Panelu klienta, w których możesz wykonać operacje na domenie. Sekcja Domeny jest główną częścią Panelu klienta z poziomu której możesz zarządzać usługą zmieniając rekordy domeny, dodając subdomeny i kontrolując status jej aktywności. Pozostałe sekcje, tj. Usługi WWW, Poczta i Konto, to sekcje w których możliwości zarządzania domeną zmienia się w zależności od tego, czemu służy dany obszar  Panelu klienta.

Sekcja Domeny

W sekcji Domeny znajdziesz zbiór wszystkich aktualnie zarejestrowanych domen oraz utworzonych subdomen. Sprawdzić ich status aktywności, termin ważności oraz przypisanie do hostingu. Przechodząc głębiej do ustawień poszczególnych adresów łatwo ustalisz na co wskazuje domena oraz zmienisz, np. jej rekordy domeny.

Z poziomu sekcji Domeny łatwo odpiszesz domenę do wybranej usługi hostingowej lub sprawdzić jej powiązane, np. z inną usługą jak licencją Office 365.

Sekcja Usługi WWW

W tej sekcji możesz zarządzać wszystkimi usługami hostingowymi powiązanymi z Twoim kontem klienta. Hosting stanowi odrębną usługę od domeny, jednak jest z nią bezpośrednio powiązany. Szczególnie gdy domena jest przypisana do hostingu, np. w celu obsługi strony internetowej i poczty e-mail.

W sekcji Usługi WWW możesz dodawać domeny, zmienić ich przekierowanie i tworzyć konta e-mail w domenie

W sekcji Usługi WWW po przejściu do wybranej usługi serwera, możesz sprawdzić jakie domeny są do niego przypisane. Przypisać nowe lub edytować już istniejące ustawienia domen. To ważny element konfiguracji domeny, ponieważ z poziomu usługi hostingowej możesz zmieniać, m.in. przekierowanie domeny na katalog, przekierowanie 301 oraz w łatwy sposób ustawić obsługę WWW czy serwerów poczty na zewnętrznym serwerze.

Sekcja Poczta

W tej sekcji panelu klienta zarządzasz kontami e-mail. Możesz je tworzyć dla  dowolnej usługi hostingowej, ale możesz też ograniczyć się do wskazania wyłącznie samej domeny w której konto e-mail ma być obsługiwane. Łatwo zauważyć, że tworzenie kont e-mail w domenie stanowi jedną z podstawowych funkcjonalności domeny, która aktywuje się po jej przypisaniu do usługi hostingowej.

Sekcja Konto

Sekcja Konto odpowiada przede wszystkim za zarządzanie płatnościami i rozliczeniami za posiadane usługi, w tym domeny. Z poziomu sekcji Konto łatwo podejrzysz termin ważności domeny, termin płatności, opłacisz subskrypcję, przedłużysz jej ważność lub podejrzysz dokumenty księgowe.

  • Czy artykuł był pomocny ?
  • Tak   Nie