Jak zarządzać zawartością repozytorium SVN?

Do połączenia się z wybranym repozytorium należy skorzystać z klienta SVN. W sieci Internet można znaleźć wiele rodzajów klientów SVN. Poniższa instrukcja będzie dotyczyła jednego z najpopularniejszych, czyli TortoiseSVN.

WAŻNE! Obsługa SVN za pomocą Panelu klienta dostępna jest tylko na poprzedniej platformie home.pl. W przypadku nowej platformy home.pl możesz zarządzać repozytoriami SVN za pomocą SSH. Kliknij tutaj, aby sprawdzić jak zarządzać SVN za pomocą SSH.

Niektóre narzędzia służące do programowania mają wbudowaną obsługę repozytoriów SVN. Jest to idealne rozwiązanie dla użytkowników projektujących strony WWW lub innych programistów. Możliwe jest w ten sposób porównanie zmian w plikach nad którymi prowadzone są prace. Możesz również przywrócić każdą wersje pliku, która została wcześniej zapisana w repozytorium SVN.

Ilość wersji plików, które możesz zachować w repozytorium SVN jest ograniczona. Pamiętaj, że na serwerach możesz umieścić ustaloną ilość plików, która jest określona w parametrach bezpieczeństwa. Kliknij tutaj, aby sprawdzić parametry bezpieczeństwa dla serwerów w home.pl.

WAŻNE! W każdym kliencie SVN połączenie za pomocą protokołu „svn://” nie jest szyfrowane.

Czy mogę sprawdzić zawartość repozytorium SVN za pomocą HTTP?

Tak, za pomocą aplikacji WebSVN możesz wyświetlić zawartość Twojego repozytorium SVN. Pamiętaj, że WebSVN służy tylko do odczytu oraz porównywania wersji plików. Niemożliwe jest przesłanie kolejnej wersji pliku za jego pomocą.

Adres do aplikacji WebSVN wygląda następująco:
https://nazwa_serwera.home.pl/websvn/nazwa_repozytorium
Po wywołaniu odpowiedniego adresu, zostaniesz poproszony o podanie loginu i hasła do wybranego repozytorium. Po poprawnej autoryzacji, na ekranie zostanie wyświetlona zawartość wybranego repozytorium.
Korzystanie z WebSVN dostępne jest tylko przy usługach, które posiadają unikalny adres IP.

Jak łączyć się z wybranym repozytorium za pomocą klienta SVN?

Przywracanie oraz przesyłanie kolejnych wersji plików do repozytorium możliwe jest za pomocą klienta SVN. Sugerujemy korzystać w takim przypadku z bezpłatnej aplikacji TortoiseSVN. Poniżej znajdziesz odnośnik do krótkiej instrukcji, która opisuje podstawowe zagadnienia związane z jej obsługą.

  1. Pobierz aplikację TortoiseSVN z oficjalnej strony WWW.
    • Kliknij tutaj, aby otworzyć oficjalną stronę WWW programu TortoiseSVN w nowym oknie.
  2. Zainstaluj pobraną aplikację na Twoim komputerze lokalnym.
  3. Kliknij tutaj, aby wyświetlić podstawowe informacje na temat obsługi TortoiseSVN.
WAŻNE! TortoiseSVN jest rozszerzeniem powłoki. Oznacza to, że jest zintegrowany z Windows Explorer. Aby użyć TortoiseSVN należy kliknąć prawym przyciskiem myszy na dowolnym folderze. Wywołasz w ten sposób menu kontekstowe, w którym można znaleźć wszystkie komendy i polecenia związane z aplikacją TortoiseSVN.
WAŻNE! SVN nie gwarantuje zachowania uprawnień plików z systemu Windows przesłanych do repozytorium. Oznacza to, że po przesłaniu plików do repozytorium SVN mogą nie zostać zachowane uprawnienia dotyczące praw zapisu, odczytu lub innych atrybutów.

W przypadku usług, które nie posiadają unikalnego adresu IP, to klient SVN musi wspierać protokół svn+ssh://. W przeciwnym wypadku połączenie z repozytorium SVN za pośrednictwem klienta SVN nie będzie możliwe.

Jak utworzyć repozytorium SVN w Panelu klienta home.pl? Poprzedni Jak zarządzać repozytoriami SVN przez SSH? Następny
  • Czy artykuł był pomocny ?
  • Tak   Nie

Dedykowane wsparcie IT i megarabaty!

Pomoc Premium dedykujemy najbardziej wymagającym Klientom home.pl. Powiedz, co możemy dla Ciebie zrobić i oszczędzaj czas.

Poznaj Pomoc Premium Sprawdź ofertę