Wprowadzenie do kursu SQL

Szybki hosting dla WordPressa

Język SQL (Structured Query Language) służy do manipulowania danymi umieszczonymi w relacyjnych bazach danych. Jest językiem uniwersalnym, dzięki czemu praca na różnych systemach baz danych sprowadza się do wydawania tych samych lub podobnych komend tzw. zapytań SQL. Język SQL został zaimplementowany w większości relacyjnych systemów baz danych takich jak: DB2, Oracle, InterBase, MySQL, dBase, Paradox.

Logo MySQL - System obsługi baz danych

Składnię języka SQL można podzielić na trzy części:

  • język definiowania struktur danych – DDL (Data Definition Language) – jest wykorzystywany do wszelkiego rodzaju operacji na tabelach, takich jak: tworzenie, modyfikacja oraz usuwanie,
  • język do wybierania i manipulowania danymi – DML (Data Manipulation Language) – służy do manipulowania danymi umieszczonymi w tabelach, pozwala na wstawienie danych, ich prezentację, modyfikowanie oraz usuwanie,
  • język do zapewnienia bezpieczeństwa dostępu do danych – DCL (Data Control Language) – jest używany głównie przez administratorów systemu baz danych do nadawania odpowiednich uprawnień do korzystania z bazy danych.

W sieci home.pl jako system obsługi baz danych zaimplementowano MySQL. W związku z tym kurs dostępny w niniejszym opracowaniu dotyczy implementacji języka SQL właśnie w tym systemie.

Hosting stworzony dla WordPressa

Masz stronę WWW na WordPressie? My też uwielbiamy ten system dla stron internetowych. Dlatego stworzyliśmy hosting specjalnie dla jego użytkowników.


Odbierz 25 zł do wydania na empik.com

Polecaj usługi home.pl i zdobywaj za każde polecenie kupon o wartości 25zł do wydania na empik.com

Zdobądź swój kupon na 25zł Sprawdź jak

  • Czy artykuł był pomocny ?
  • Tak   Nie