Wprowadzenie do kursu SQL

Język SQL (Structured Query Language) służy do manipulowania danymi umieszczonymi w relacyjnych bazach danych. Jest językiem uniwersalnym, dzięki czemu praca na różnych systemach baz danych sprowadza się do wydawania tych samych lub podobnych komend tzw. zapytań SQL. Język SQL został zaimplementowany w większości relacyjnych systemów baz danych takich jak: DB2, Oracle, InterBase, MySQL, dBase, Paradox.

Logo MySQL - System obsługi baz danych

Składnię języka SQL można podzielić na trzy części:

  • język definiowania struktur danych – DDL (Data Definition Language) – jest wykorzystywany do wszelkiego rodzaju operacji na tabelach, takich jak: tworzenie, modyfikacja oraz usuwanie,
  • język do wybierania i manipulowania danymi – DML (Data Manipulation Language) – służy do manipulowania danymi umieszczonymi w tabelach, pozwala na wstawienie danych, ich prezentację, modyfikowanie oraz usuwanie,
  • język do zapewnienia bezpieczeństwa dostępu do danych – DCL (Data Control Language) – jest używany głównie przez administratorów systemu baz danych do nadawania odpowiednich uprawnień do korzystania z bazy danych.

W sieci home.pl jako system obsługi baz danych zaimplementowano MySQL. W związku z tym kurs dostępny w niniejszym opracowaniu dotyczy implementacji języka SQL właśnie w tym systemie.

  • Czy artykuł był pomocny ?
  • Tak   Nie

Hosting stworzony dla WordPressa

Masz stronę WWW na WordPressie? My też uwielbiamy ten system dla stron internetowych. Dlatego stworzyliśmy hosting specjalnie dla jego użytkowników.