Anonimowy serwer FTP – anonymous FTP

Własny serwer anonymous FTP jest wygodnym sposobem publikacji cenników, ofert i innych plików o większych rozmiarach. Głównymi zaletami umieszczenia danych na serwerze FTP zamiast na WWW jest łatwy dostęp oraz możliwość kontynuacji ściągania pliku z serwera w przypadku wystąpienia przerwy w połączeniu z Internetem.
WAŻNE! Połączenie z anonimowym serwerem FTP nie wymaga podania loginu oraz hasła. Po poprawnym połączeniu użytkownik ma możliwość przeglądania oraz pobierania plików, które zostały opublikowane w katalogu „/pub”.
Anonymous FTP nie jest dostępny przy usługach, które nie posiadają unikalnego adresu IP. Więcej informacji znajdziesz tutaj.

Jak włączyć serwer anonymous FTP na serwerze w home.pl?

Aby aktywować serwer anonymous FTP, należy:

 1. Stwórz w głównym katalogu serwera katalog o nazwie „/pub”. Jeśli jest już utworzony- nie usuwaj go!
  WAŻNE! Jeśli posiadasz usługę typu Hosting Biznes, Hosting Profesjonalny lub Hosting Premium, katalog o nazwie „/pub” utwórz po przejściu do podkatalogu „/public_html”.
 2. Umieść w katalogu „/pub” strukturę plików i katalogów, które chcesz udostępnić innym użytkownikom.
 3. W Panelu klienta home.pl dla serwera odznacz opcję: „Zablokuj dostęp do serwera FTP dla anonimowego użytkownika”, aby włączyć anonimowy serwer FTP na serwerze. Kliknij tutaj, aby sprawdzić, jak to zrobić.

Pliki opublikowane w ten sposób będą dostępne na serwerze FTP pod adresem:

 • http://pub.twojadomena.pl – skorzystaj z tego adresu w przypadku jeśli posiadasz domenę, która jest skierowana na katalog główny Twojego serwera w home.pl.
 • http://pub.nazwa_serwera.home.pl – skorzystaj z tego adresu w przypadku jeśli nie posiadasz własnej domeny lub jeśli domena jest skierowana na podkatalog na Twoim serwerze.
 • ftp://nazwa_serwera.home.pl – skorzystaj z tej opcji, aby zobaczyć zawartość katalogu „/pub” na wybranym serwerze. W przypadku jeśli nie posiadasz katalogu „/pub” zostaniesz poproszony o podanie loginu oraz hasła do serwera FTP. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w tym artykule.
 • https://nazwa_serwera.home.pl/pub – skorzystaj z tej opcji, aby zobaczyć zawartość katalogu „/pub” na wybranym serwerze.
Pamiętaj, że powierzchnia dyskowa serwera FTP jest wspólna z kontem WWW, ale osoba zalogowana anonimowo na serwerze FTP ma dostęp tylko do plików i podkatalogów znajdujących się w katalogu „/pub”.
WAŻNE! W pliku „welcome.txt”, który powinien znajdować się w katalogu „/pub”, możesz umieścić powitanie, które będzie wyświetlane po pomyślnym wyświetleniu anonimowego serwera FTP.
WAŻNE! Serwer anonymous FTP jest usługą jednokierunkową, tzn. umożliwia tylko pobieranie plików (tzw. download). Nie ma natomiast możliwości przesłania innych plików na serwer (tzw. upload).

Jak zablokować anonimowy dostęp do serwera FTP?

Za pomocą Panelu klienta home.pl możesz zablokować anonimowy dostęp do FTP. Kliknij tutaj, aby zobaczyć, jak to zrobić.

Dlaczego nie mogę skorzystać z anonimowego dostępu do serwera FTP?

W przypadku usług, które nie posiadają unikalnego adresu IP, niemożliwe jest skorzystanie z anonimowego dostępu do serwera FTP (anonymous FTP).
 • Czy artykuł był pomocny ?
 • Tak   Nie