Błąd 503 – dlaczego się pojawia?

Wprowadzenie do błędu 503

Jeśli błąd 503 występuje podczas wyświetlania strony WWW, należy w pierwszej kolejności zapoznać się ze szczegółowym komunikatem o błędzie, który znajduje się w logach WWW/HTTP Twojego serwera. Logi WWW/HTTP dla Twojego serwera możesz sprawdzić np. za pomocą SSH.

Logi WWW/HTTP przedstawiają dane na temat wszystkich nawiązanych połączeń HTTP do serwera.

  • Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się, jak sprawdzić logi WWW/HTTP oraz FTP przez protokół SSH.

Co oznacza błąd 503?

Komunikat o błędzie 503 pojawia się w momencie, kiedy wyczerpany zostanie jeden (lub więcej) zasobów przydzielonych dla Twojego serwera wirtualnego, takich jak np. pamięć lub ilość jednocześnie wykonywanych procesów. Jest to także ważny sygnał o konieczności dokonania zmian.
Informacje o parametrach bezpieczeństwa (przydzielonych zasobach) znajdziesz na tej stronie.
Błąd 503 oznacza, że wybierana usługa jest w danej chwili niedostępna – serwer nie jest w stanie w danej chwili zrealizować zapytania użytkownika ze względu na przeciążenie. Jeśli jest to błąd, który znika wraz ze wciśnięciem klawisza F5 (odśwież stronę), to zapewne dotyczył złego wykonania skryptu. Gdy jednak strona WWW jest zablokowana przez ten komunikat o błędzie przez dłuższy czas, to najprawdopodobniej usługa jest niedostępna ze względu na zbyt duże przeciążenie serwera.

Błąd 503 – przyczyny występowania błędu oraz dostępne rozwiązania

W typowych warunkach użytkowania usługi błąd ten zwykle świadczy o nieprawidłowościach w skryptach strony WWW (np. PHP/Perl):
  • zapętlenie się skryptu,
  • błędnie zbudowane zapytanie do bazy,
  • przekroczenie limitu jednoczesnych połączeń do serwera,
  • tzw. mirrorowanie serwisu bądź zablokowanie tabeli w bazie danych przez jeden z procesów.

Jeśli przyczyną występowania błędu 503 jest błędne funkcjonowanie skryptów PHP, sugerujemy logowanie błędów PHP – czyli zapis komunikatów błędów do pliku i weryfikacje ich z informatykiem. W celu włączenia logowania błędów PHP należy w pliku php.ini (który umieszczony powinien być w katalogu, na który kieruje domena) umieścić następujący fragment kodu:

error_reporting = E_ALL & ~E_NOTICE
error_log = /errors.log
log_errors = On
Plik errors.log musi zostać wcześniej utworzony oraz posiadać ustawione prawa do zapisu. Dodatkowe informacje na ten temat znajdziesz w oficjalnej dokumentacji PHP pod tym adresem.

Jeżeli nie potrafisz sobie poradzić z występującym błędem, pomocą w ustaleniu przyczyny wystąpienia niedogodności służą nasi administratorzy – skorzystaj z formularza kontaktowego i prześlij zapytanie.

Jak wygląda komunikat o błędzie 503 na stronie home.pl oraz Poczta home.pl?

Sprawdź poniżej, jak wygląda komunikat o błędzie 503, gdy wystąpi on na naszej stronie: https://home.pl.

Przykładowy komunikat błędu 503 na stronie: https://home.plRys. Przykładowy komunikat o błędzie 503 na naszej stronie: https://home.pl.

 

Sprawdź poniżej, jak wygląda komunikat o błędzie 503, gdy wystąpi on podczas korzystania z Poczty home.pl. W przypadku wystąpienia błędu 503 podczas korzystania z Poczty home.pl, prosimy o cierpliwość, ponieważ nasi specjaliści już zapewne pracują nad rozwiązaniem. Pamiętaj, że w takiej sytuacji możesz też sprawdzić swoją pocztę e-mail za pomocą programu pocztowego.

Jak wygląda błąd 503 podczas korzystania z Poczty home.pl?Rys. Przykładowy komunikat o błędzie 503 podczas korzystania z Poczty home.pl.

Inne komunikaty błędów na serwerach w home.pl (np. 400, 403, 404, 500)

Na serwerach w home.pl możesz napotkać również na inne popularne komunikaty błędów. Sprawdź poniżej, co oznaczają poszczególne komunikaty błędów oraz jak można je wyeliminować.

  • Czy artykuł był pomocny ?
  • Tak   Nie