Błąd 404 – dlaczego się pojawia?


Błąd 404 pojawiający się na stronie, świadczy o odwołaniu do nieistniejącej lokalizacji, bądź pliku. W tej sytuacji proponujemy sprawdzić, czy przekierowanie domeny jest właściwie wykonane (np. czy katalog, na który domena została przekierowana jest utworzony na serwerze).

Podsumowując, kod błędu 404 wskazuje na to, że klient (np. przeglądarka internetowa) jest w stanie komunikować się z serwerem, ale ten nie może znaleźć żądanego pliku, lub jest on skonfigurowany w taki sposób, aby nie spełnić żądania i nie wyświetlać informacji dlaczego.

Błędy 404 nie powinny być mylone z błędem “server not found” lub podobnymi, kiedy to klient nie może połączyć się z serwerem.

Przykład domyślnego komunikatu 404 na serwerach w home.pl znajdziesz poniżej:

Przykładowy komunikat błędu 404 na serwerach w home.pl

WAŻNE! Na serwerze w home.pl możesz samodzielnie zdefiniować wygląd komunikatów błędów. Oznacza to, że błąd 404 może być inaczej prezentowany na różnych serwerach, ponieważ wygląd domyślnego komunikatu można samodzielnie zmienić. Kliknij tutaj, aby sprawdzić jak ustawić własne strony błędów na serwerze w home.pl.

Przyczyny występowania błędu 404 oraz dostępne rozwiązania

Błąd 404 jest często zwracany, kiedy strona została przesunięta w inne miejsce lub usunięta. W pierwszym przypadku lepiej użyć przekierowania 301 Moved Permanently, które może być ustawione na serwerze w home.pl poprzez plik .htaccess. W drugim przypadku możesz spróbować przywrócić kopię bezpieczeństwa, aby przywrócić usunięte pliki, które są przyczyną występowania błędu 404.Przykładowe przyczyny oraz przykładowe rozwiązania występowania błędu 404:

 • Odświeżenie strony. Pierwszą czynność, jaką powinieneś wykonać po otrzymaniu błędu 404 jest odświeżenie danej strony WWW. Możesz wcisnąć Ctrl+F5, aby wymusić odświeżenie strony. Przyczyną wystąpienia błędu 404 mogła być chwilowa niedostęność strony WWW (brak możliwości załadowania).
 • Wyczyszczenie plików pamięci podręcznej (cache) oraz ciasteczek (cookies) w przeglądarce. Jeśli strona wyświetla się na innych urządzeniach, np. na smartfonie lub tablecie, oczyszczenie pamięci podręcznej i ciasteczek przeważnie pozwala pozbyć się wyświetlania błędu 404.
 • Sprawdź, czy poprawnie wpisałeś adres URL. Oznacza to, że częstą przyczyną występowania błędu 404 jest tzw. “literówka” we wpisanym adresie strony WWW. W każdym przypadku wystąpienia błędu 404 sugerujemy sprawdzenie wywoływanego adresu URL, np. sprawdzenie pisowni, poprawnego użycia ukośników, rozszerzeń plików na stronie, itp.
 • Usunięte strony. Jeśli usunąłeś jakieś podstrony w swojej stronie WWW, powinieneś wiedzieć, że mogły one zostać wcześniej zaindeksowane w wyszukiwarkach (np. Google). Oznacza to, że przez jakiś czas po usunięciu takiej podstrony, użytkownicy szukający informacji w wyszukiwarkach internetowych, mogą nadal trafiać do usuniętych przez Ciebie podstron i otrzymywać wtedy błędy 404.Rozpoznanie przez wyszukiwarki, że strona WWW została usunięta może im zająć trochę czasu (nawet aż do miesiąca). Możliwe, że Twoi klienci dodali już tę stronę do ulubionych. Dobrym pomysłem jest przekierowanie podstron (np. usuniętych produktów, ofert, galerii) pod inny adres URL, pod którym będą znajdować się podobne informacje.
 • Sprawdź uprawnienia CHMOD. Jeśli otrzymujesz komunikat błędu 404 o treści: “Nie masz uprawnienia dostępu do…”, to najbardziej prawodopodbną przyczyną jego występowania są niedogodności z uprawnieniami CHMOD. Powinieneś dostosować swoje uprawnienia CHMOD poprzez klienta FTP. Kliknij tutaj, aby sprawdzić jak połączyć się z serwerem FTP w home.pl. Przeważnie najlepiej ustawić uprawnienia dostępu dla katalogów na 755, a dla plików na 644. Pamiętaj, że poprawne ustawienia atrybutów CHMOD różnią się m.in. w zależności od używanego oprogramowania CMS, warto w takich sytuacjach poszukać w sieci Internet informacji o poprawnych ustawieniach.
 • Problemy z plikiem htaccess. Plik .htaccess jest charakterystycznym elementem serwera WWW, który pozwala skonfigurować wiele jego parametrów, np. kontrolować przekierowania, chronić foldery oraz zmieniać postaci adresów URL. Jeśli w ostatnim czasie zmieniałeś zawartość pliku .htaccess i po tej operacji zaczął występować błąd 404, to w wielu przypadkach możesz naprawić taką sytuację poprzez ponowne odtworzenie pliku .htaccess (np. z kopii bezpieczeństwa).
  • Kliknij tutaj, aby przeczytać więcej na temat pliku .htaccess
 • Moduł mod_rewrite jest wyłączony. Narzędzie mod_rewrite pozwala skorzystać z prostych linków na stronie WWW. Składnia poleceń mod-rewrite’a w home.pl jest zgodna z tą używana w mod-rewrite serwera Apache. Pełna dokumentacja dostępna jest na stronach projektu Apache (wersja angielska). Narzędzie mod_rewrite jest bardzo często używane przy najpopularniejszych aplikacjach CMS (np. WordPress).Jeśli po aktywacji “przyjaznych URL” w oprogramowaniu CMS, wyświetlany jest komunikat błędu 404, możliwe że mod_rewrite jest wyłączony na Twoim serwerze. Kliknij tutaj, aby sprawdzić jak włączyć mod_rewrite na serwerze w home.pl.
  • Kliknij tutaj, aby przeczytać więcej na temat mod_rewrite w home.pl.
 • Przeskanuj komputer w poszukiwaniu złośliwego oprogramowania. Istnieją wirusy, które wymuszają błąd 404 na wybranych stronach internetowych, np. poprzez systemowy plik “Hosts”, który mógł zostać uszkodzony lub może zawierać niepoprawne informacje.Przeskanuj swój komputer w poszukiwaniu złośliwego oprogramowania, aby upewnić się, że Twój komputer jest czysty i niezagrożony. W home.pl możesz zarejestrować oprogramowanie antywirusowe firmy Kaspersky.

Bezpieczny hosting dla Twojej strony WWW

Przygotowaliśmy miejsce, w którym Twoja strona WWW i poczta e-mail będą się czuły komfortowo.


 • Czy artykuł był pomocny ?
 • Tak   Nie

Tematy powiązane

Szukaj
Generic filters
Tylko dokładne dopasowania
Szukaj w tytułach
Szukaj w treści
Wyświetl posty typu:
lub