Jak edytować kategorie wpisów WordPress?

Tagi i kategorie to dwa podstawowe elementy pozwalająca na zarządzanie i filtrowanie wpisami dodawanymi w witrynie WordPress. Używanie ich podczas dodawania treści pozwoli użytkownikom na szybkie przemieszczanie się między artykułami. Nawigacja oparta o kategorie i tagi pozwala poruszać się między treściami przypisanymi do określonych zagadnień i tematów. W ten sposób użytkownicy witryny mogą wyszukiwać wszystkie treści, które naprawdę ich interesują. Z tego artykułu dowiesz się jak edytować kategorie wpisów WordPress.

SPIS TREŚCI

Kategorie i tagi – informacje podstawowe

Kategorie i tagi pomagają zarządzać treściami publikowanymi w CMS WordPress. Po pierwsze możesz używać kategorii dla swoich wpisów, aby segregować je wg. głównego tematu czy zagadnienia. Możesz też używać tagów, aby pozwolić użytkownikom wybierać słowa kluczowe, po których będą mogli filtrować publikowane wpisy.

Ważne jest, aby korzystając z kategorii i tagów odróżnić obie funkcje i używać ich właściwie. Kategorie wpisów to zwykle główne zagadnienia, których dotyczy publikacja. Kategorii zwykle jest kilka w zależności od tematyki strony. Natomiast każdy wpis, chociaż porusza ogólne zagadnienia, zawiera w sobie wiele informacji, które charakteryzują tagi. Tagi, czyli słowa kluczowe, frazy kluczowe, kluczowe zagadnienia poruszane we wpisie to elementy, które mogą pojawiać się w wielu wpisach, w różnych okolicznościach. Dlatego każdy wpis posiada zwykle jedną kategorię, do której jest przypisany oraz wiele tagów charakteryzujących ten wpis.

Do obsługi i instalacji witryny opartej na CMS WordPress zalecamy skorzystanie z oferty dedykowanej usługi hostingowej: Hosting WordPress SSD. Odpowiada on potrzebom witryn WordPress, dostarczając im wysoką wydajność, obsługę LiteSpeed, a w przypadku wyższych pakietów także dedykowany adres IP. 

Zarządzanie kategoriami w WordPress to nie tylko zmiana ich nazwy. Możesz dzięki temu zmieniać drzewo kategorii oraz kontrolować, które wpisy są przypisane do poszczególnych kategorii. Drzewo kategorii może się zmieniać z czasem, kiedy Twoja witryna będzie coraz bardziej się rozwijała i potrzebowała nowych tematów, które zechcesz pokazać odbiorcom.

Jak edytować kategorie wpisów WordPress?

Edycja kategorii wpisów to możliwość ich dodawania, zarządzania nimi i zmiana parametrów. Wykonasz to wszystko w podsekcji Kategorie w panelu WordPress. Dodawanie kategorii możliwe jest także na etapie publikowania wpisów. Wtedy poza wyborem już istniejących kategorii możesz utworzyć nowe na potrzeby określonego tekstu. Osobnym elementem jest uzupełnienie tagów artykułu.

  1. Zaloguj się do panelu administratora WordPress.
  2. Przejdź do sekcji Wpisy > Kategorie
    Edytuj kategorie wpisów zapewniając użytkownikom szybki dostęp do treści, np. wg. głównego tematu

Po lewej stronie ekranu: znajdziesz opcje dodawania nowego wpisu. Podaj nazwę, opcjonalnie uproszoną nazwę do adresu URL (powstanie automatycznie), kategorię nadrzędną oraz Opis. Opis stanowi element, który może pojawić się w wybranych szablonach WordPress. Może też stanowić jeden z elementów pozycjonowania.

Po prawej stronie ekranu: znajdziesz drzewo kategorii. Nazwę, uproszczoną nazwę oraz liczbę wpisów, które są aktualnie przypisane do kategorii. Klikając w liczbę, od razu przejdziesz do listy wpisów przypisanych do kategorii.

Po najechaniu kursorem na wybraną kategorię znajdziesz dostęp do opcji jej Edycji. Możesz też usunąć wybraną kategorię, wtedy przypisane do niej wpisy automatycznie pozostaną przypisane do innych kategorii lub zostaną dodane do kategorii Inne (nazwa: bez-kategorii).
Edytuj ustawienia kategorii najeżdżając kursorem na wybraną z nich

Podczas tworzenia nowego wpisu lub strony WordPress skorzystaj z opcji po prawej stronie ekranu: Dodaj nową kategorię, aby szybko utworzyć ją w strukturze i przypisać do niej artykuł.

Dodawaj nowe kategorie wpisów bezpośrednio w oknie edycji wpisów WordPress

  • Czy artykuł był pomocny ?
  • Tak   Nie

Hosting stworzony dla WordPressa

Masz stronę WWW na WordPressie? My też uwielbiamy ten system dla stron internetowych. Dlatego stworzyliśmy hosting specjalnie dla jego użytkowników.